Ptasznik Wielobarwny

Avicularia versicolor

Wstęp

Ptasznik nadrzewny słynący ze swojego pięknego ubarwienia należy do grupy stawonogów. Wydaje się on być spokojnym zwierzakiem, któremu niezwykle rzadko przydarza się wyczesywać jego parzące włoski. Jednakże należy pamiętasz, że potrafi on być nie bezpieczny, więc powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Kiedy zauważymy, że nasz ptasznik porusza się ze znaczną prędkością możemy być pewni, że jest on czymś zirytowany, bądź zdenerwowany.  Nasz podopieczny potrafi skakać, może nas to zaskoczyć lub nie, ale należy uważać, bo nie opanowane ruchy i skoki mogą się źle skończyć dla naszego pupilka.

Odpowiedni opieka i pielęgnacja sprawi, że ptasznik wielobarwny zostanie z nami aż do 10 lat. Dojrzewają one niezwykle szybko i stan dorosłości obejmują już po 18-stu miesiącach życia, a wraz ze wzrostem ich ubarwienie nieodwracalnie się zmienia.

Opis

Młode osobniki Avicularia versicolor posiadają barwę ciemno-niebieską, która z czasem jaśnieje i przeobraża się w kolor turkusowy. Zmiany te zachodząc pod wpływem wylinienia. Kiedy już nasz podopieczny przejdzie kolejny proces po raz 5-6 jego ubarwienie zacznie się diametralnie zmieniać. Jego ciało przybierze barwy czerwone (odwłok), jasno zielone (karapaks) czarno-granatowo-zielone  (nogi), a na odwłoku dodatkowo zacznie rosnąć długie czerwone owłosienie.

Wiemy, że zatem dlaczego polska nazwa naszego ptasznika to ?Wielobarwny?. Natomiast ?Avicularia? wywodząca się z łacińskiego oznacza ?mały ptaszek?, co jest niezwykłym sarkazmem w tym przypadku.6cm.Płeć męska o dość mniejszej budowie mają tylko 5cm długości ciała, natomiast przy rozpiętości 12-13cm.

Avicularia

Samce po osiągnięciu wieku dojrzewania(szacuje się, że okres dorosłości samca następuje po 10 wylince) w zależności od ich pielęgnacji i trybu życia żyją zaledwie jeszcze jakiś czas( od pół roku do paru miesięcy).

 

Ptasznik wielobarwny jak już wiemy to pająk nadrzewny, żyją on na tropikalnych obszarach Karaibów (głównie Martynika i Gwadelupa). Pająki tego typu nie umieją  żyć w ciasnych terrariach, potrzebują one dużo przestrzeni(minimalnie 20x20x35cm) oraz odpowiednią ilość światła i temperaturę(27°C).Należy unikać wahań temperatur większych od 10°C, ponieważ może to zaszkodzić ptasznikowi. Potrzebuje on dobrej wentylacji oraz wysokiej wilgotności ( 75?85% ), ale oczywiście bez przesady. Warto  lekko spryskać rano lub wieczorem jeśli zajdzie  potrzeba .

 

 

 

Żywienie

Wchodząc w temat pożywienia należy pamiętać o usuwaniu resztek niezjedzonych z poprzedniego dnia, ponieważ bardzo szybko  może rozwinąć się jakieś stado wirusów lub pleśń ponieważ nasz podopieczny nie jest odporny na tego typu zarazki i liczne gnijące pozostałości lub grzyby zagrażają jego zdrowiu. Nasz ptasznik jako nadrzewne zwierzę nie powinno całych dni spędzać na obszarach płaskich. Należałoby urozmaicić mu dni wspinaczką po korze dębu krokowego, bądź sztucznych roślinkach. Używanie zwykłych gałęzi lub świeżo wyrwanej z pobliskiego lasu kory z drzew nie jest odpowiednik rozwiązaniem,  a nawet jest bardzo złą opcją, ponieważ bardzo szybko przechodzą proces pleśnienia.

Zachowanie

Chociaż może to być dziwne, ale  młode ptaszniki mają dobrą komunikatywność miedzy sobą i widać tolerancyjne zachowanie względem siebie, więc możemy być pewni, że trzymając je razem nie uszkodzą się wzajemnie. Odpowiednia ilość pożywienia i przestrzeń dodatkowo powoduje, że młode osobniki nie mają powodów by atakować swoich braci. A nawet pomagają sobie nawzajem, budując wspólny oprzęd w celu łapania żywności.

Avicularia versicolor posiada słaby jad, ukoszenie nie powoduje skutków śmiertelnych , jednakże warto wybrać się do lekarza rodzinnego oraz weterynarza. Skutki mogą pojawić się w formie gorączki, biegunki,dreszczy, nie wolno wysysać jadu!

 

3 Responses “Ptasznik Wielobarwny”