Krzyżak dwubarwny

(Araneus marmoreus)

Wstęp

Krzyżak dwubarwny określany jest jako mieszanka dwóch odmian krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus) oraz krzyżak łąkowy (Araneus quadratus). Jest on bardzo podobny do swoich kuzynów z rodziny Araneus.  Jego odwłok nie różni się niczym w porównaniu do innych odmian.  Jest on znacznie rzadkim osobnikiem spotykanym w hodowli, ponieważ jego wymogi hodowlane są wysokie.

Wygląd

Mimo, że krzyżak dwubarwny jest podobny do swoich krewnych, jest on jednak znacznie mniejszych rozmiarów. Osobnik płci żeńskiej ma wymiary 5milimetrów -14 milimetrów ? czasem występują troszkę większe przypadki. Samce natomiast mają po 7 milimetrów, bądź 9 milimetrów. Dość masywny odwłok, nieco bardziej wydłużony od odwłoku krzyżaka łąkowego. Jego część pośrednia rozszerza się, co jest inne odnośnie do odwłoku krzyżaka ogrodowego, który poszerza się w przedniej części.
Jeśli chodzi o ubarwienie krzyżaka jest ono niespotykane.  Pająki tego gatunku mają przeróżne barwy, mogą być brązowe, białe, żółte, czerwone lub mogą posiadając cudowne marmurkowe wzorki. Na przedzie odwłoka zazwyczaj znajduje się znak w kształcie przypominającego krzyża barwy jasnej. Jednak wielokrotnie zdążają się przypadki, że kształty tego zaznaczanie na ciele zupełnie nie przypominają ?klasycznego? wizerunku krzyża.  Przepiękne odmiany mają czerwone zabarwienie głowotułowia i kończyn i posiadają jaskrawo żółtawe  lub białe plamki na odwłoku.  Bardzo rozpowszechniona  jest odmiana kiedy pająk posiada białawy bądź jasnożółty odwłok i na jego tyle znajduje się ciemna plama dużych rozmiarów. Jednak nie ważne jest ubarwienie w tym gatunku. Na małym terenie możemy spotkać przeróżne odmiany barwne krzyżaków. Jest to mylne i często uważane za rozmaite gatunki.  Niejednokrotne krzyżówki utrudniają  jeszcze ten proces, ponieważ sprawia to, że dalsze pokolenia są jeszcze bardziej nietypowymi kombinacjami. Kończyny oraz głowotułów są zwykle tego samego koloru- żółtego, brunatnego, szarego bądź czerwonego. Natomiast przez środek głowotułowia biegnie zawsze czarny paseczek.

Występowanie

Osobniki z gatunku krzyżak dwubarwny żyją na terenach całej Polski. Siedliska wilgotne oraz podmokłe łąki i bagna są najczęściej spotykanymi obszarami. Lasy liściaste oraz mieszane a także brzegi wody również należą do miejsc rozpowszechnionych wśród krzyżaków. Suche środowiska nie są zbyt odpowiednie dla naszych pupilków, które uwielbiają wilgotne powierzchni. Jednak jeśli myślimy, że łatwo możemy je znaleźć, jesteśmy w błędzie, ponieważ kryją się one przed całym otoczeniem. Chyba, że znajdą sobie sprzyjający obszar, wtedy ich stada mogą być ogromne. Jeśli wybieramy się latem bądź jesienią do lasu należy być ostrożnym bo w tych okresach możemy spotkać je na swojej drodze, wszędzie.

Tryb życia

Krzyżaki dwubarwne są bardzo podobne do krzyżaków łąkowych jeśli by patrzyć na tryb życia. Możemy zaobserwować że ich aktywność jest bardzo podobna. Na pewno wynika to z tego, że uwielbiają snuć koliste sieci, które umieszczają pomiędzy różnymi rodzajami roślin. Mogą to być wysokie byliny, krzewy, niskie drzewa, lub zalesione krzaki. Sieci snute są na wysokości 1-2 metry nad ziemia. Czasem bywają różne wyjątki. Krzyżaki zwykle lokują się w tzw. czatowni, która znajduje się w prawym górnym lub lewym górnym rogu pajęczyny  i jest podłączona  nicią sygnalizacyjna.  Kiedy nastąpi złapanie ofiary w sieć, drgania przechodzą przez nic i trafiają bezpośrednio do pająka, dzięki czemu ten już wie, że dziś będzie miał przepyszne danie. W momencie dostania sygnału pająk wybiega ze swej czatowni i kieruje się w kierunku swojej ofiary. Krzyżak zaczyna paraliżować, zakręcać ją w sieć i przenosi ją do swojej kryjówki gdzie zaczyna swoją ucztę poprzez wysysania jej.  Zdarzają się przypadki, kiedy to pająki czyhają na ofiarę siedząc na pobliskiej gałązce. Dzieje się to wtedy gdy nie mają zbudowanej czatowni. czasem pająki zasiadują na środku swojej pięknej sieci i  czekają na swoje pożywienie, dzieje się to w porze popołudniowej bądź wieczorami i nocą.

Pożywienie

Jeśli chodzi o rodzaj pożywienia to możemy być pewni że nasze stworzonka już z reguły nie są wybrednymi łakomczuchami.  Uwielbiają muchówki, jętki, pluskwiaki, chrząszcze, biedronki oraz smakują się w ważkach co przykładem może być szablak. Krzyżaki zdobywają swoje pożywienie nie tylko przez łapanie do sieci, ale są także zdolnymi stworzeniami.

Rozmnażanie

Proces rozmnażania przechodzi w taki sam sposób jak to rozmnażają się krzyżaki ogrodowe oraz lakowe.

Krzyżak dwubarwny to bardzo ciekawy gatunek pająka którego moglibyśmy obserwować całymi dniami i wypatrywać się jakie dzienne zachowania towarzyszą jego życiu.

Komentarze: “Krzyżak dwubarwny”