Krzyżak

Pospolita nazwa osobników z rodzaju  pająków pochodzących z rodziny krzyżakowych (Araneidae),co więcej to głównie z rodzaju gatunku Araneus (krzyżak ogrodowy, krzyżak łąkowy, krzyżak dwubarwny). Ich rozpoznawalnym znakiem jest charakterystyczny znak przypominający krzyż znajdujący się na części odwłoku. Są one bardzo podobne względem siebie, jako pająki są jadowite, jednak w żaden sposób nie zagrażają życiu człowiekowi.
Pająki krzyżaki są bardzo szczególnym zwierzęciem, ponieważ w przeszłych czasach jako stawonóg był wykorzystywany do procesu przepowiadania pogody. Wierzenia ludowe nosiły w sobie fakty, że przeróżne zachowanie krzyżaka jest odpowiednikiem jakiejś zmiany warunków atmosferycznych. Mała ruchliwość, siedzenie w ukryciu, spuszczanie się po pajęczynie z sufitu mieszkania ? są to oznaki wskazujące na niedługą słotę.  Natomiast jednak, jeśli w czasie burzy pająki wychodziły z ukrycia, budowały olbrzymie pajęczyny  i przemieszczały się z miejsca na miejsce z dużą prędkością wierzono, ze wróży to nadejście pogody słonecznej.
Zaprzestanie budowy sieci i rozciąganie nici pobocznych uważano za nadejście silnych wiatrów. Wczesno wiosenne nitki pajęcze zwiastowały w tym przypadku nocne przymrozki, a znowu krzyżaki spacerujące po ścianach w czasie trwania pory zimowej oznaczało fakt, iż nadejdzie odwilż.

Komentarze: “Krzyżak”