Patyczak rogaty

 

 (Baculum extradentatum, natomiast w dzisiejszych czasach nazywany jest Medauroidea extradentat)

Patyczak rogaty jest owadem z grupy straszyków. Posiada trzy dodatkowe odmienne nazwy: patyczak indochiński, patyczak igielnik, patyczak annamski. Jego wygląd jest charakterystyczny -  przypomina on patyki lub gałązki. Jego skóra przyjmuje barwę od ciemnobrązowej, aż do ciemnozielonej. Zamieszkuje tereny Wietnamu południowego. Parametry ciała patyczaków są zróżnicowane w zależności od płci. Samce osiągają długość równą 7 cm, natomiast samice aż 10cm.

 Życie naszych pupilków w dużej mierze zależy od nas i od naszej opieki. Jeśli będziemy dbać o patyczaka, jego terrarium oraz regularne pożywienie możemy być pewni, że potowarzyszy nam dłużej niż kiedy byłby niezadbanym zwierzątkiem. Jednakże należy pamiętać, ze po ostatniej wylince kiedy następuje proces przemiany w tzw. imago może on dożyć jeszcze tylko roku.

 Rozmnażanie

W Proces rozmnażania w terrariach odbywa się po przez  partenogenezę, chociaż jeśli w hodowli są samce rozmnażanie płciowe nie jest obcą rzeczą. W ciągu inkubacji samice potrafi złożyć na podłoże aż 300 jajeczek.

Okres wylęgu jaj jest również zależny od warunków życia naszego patyczaka. Jeśli warunki nie zbyt korzystne (w terrarium jest sucho, ciepło i nie ma odpowiedniego przewiewu) proces wylęgania jaj może trwać aż dwa miesiące, natomiast jeśli sprawimy, że te warunki będą znaczniej korzystniejsze( wilgotniejsze powietrze, dostęp do przewiewu, temperatura ok. 18°C) możemy spodziewać się jaj w ciągu miesiąca. Nasza samica może złożyć dziennie nawet 6 jaj jeśli warunki są korzystne. W sytuacjach kiedy zauważymy, że młode próbują się wylęgnąć, ale im się to nie udaje należy zwilżyć jaja.

Terrarium

Jeśli hodujemy jedną sztukę wystarczający jest minimalnie 1 litr, ale jednak z drugiej strony powinniśmy zakupić z reguły większe, by nasz zwierzak mógł mieć lepszą swobodność poruszania się. By zapewnić patyczakowi stałą wilgotność należy zaopatrzyć podłoże terrarium w:

  • włókno kokosowe,
  • torf,
  • ręczniki papierowe,
  • kawałki gałązek, które będą służyć do wspinania,
  • łatwy w usuwaniu piasek, który bardzo dobrze nadaje się na długi okres czasu,
  • większy kamień, który posłużył by patyczaką jako miejsce chwilowego odpoczynku lub stał by się pijalnią wody(należy spryskiwać kamień wodą)

Parametry warunków

Powinniśmy utrzymywać ?domek? naszego pupilka w odpowiednich normach. Wilgotność powinna osiągać 70-80%( ze względu na dobry rozwój jajeczek). Temperatura powinna przyjąć wysokość 20°C, lecz spadki temperatury i jej wahania mogą źle wpłynąć na rozwój i długość trwania życia. Dodatkowymi atutami powinny być jak już wiemy : mokre podłoże i różnorodne gałązki wspinaczkowe. Spryskiwanie terrarium wodą np. raz na dzień może odbywać się porą wieczorną kiedy to patyczaki pokazują swoją aktywną stronę.

                                                                                                                                       Młode

Długość młodych osobników po procesie wyklucia sięga jednego centymetra, a z odnóżami nawet dwa centymetry. Podawanie bluszczu o którym mowa jest w nie jednym poradniku jest zabronione! Bluszcz podany dorosłym osobnikom jak i młodym może spowodować otrucie, a dodatkowo młode nie umieją go strawić. Osobniki młodszego wieku charakteryzują się szybkością i ruchliwością, jeśli zauważymy ospałość lub leniwość możemy być pewni, że coś im dolega. Jeśli przejdą pierwszą wylinkę możemy je przenieść do dorosłych.

Pożywienie

Najlepszym pokarmem dla naszych podopiecznych okazują się być liście malin, róż lub jeżyn. Okres zimowy zmusza nas do podawania patyczakom liści roślin doniczkowych tj. trzykrotka oraz przez jakiś okres liście niepryskanej sałaty( środkami przeciw owadom).

Patyczaki młode charakteryzują się znaczną aktywnością, ale te starsze również nie są leniwe. Ich największa aktywność objawia się w porze nocnej lub późnym wieczorem, a także przy dużej wilgotności i w cieniu.