Gdzie kupić pieska ?

W moim dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań przed zakupem psa. Gdzie kupić naszego czworonoga? Przede wszystkim musimy zastanowić się czy naszego psiaka chcemy nabyć z ogłoszenia zamieszczonego w prasie, hodowli czy schroniska. W schronisku znajdziemy pieski zarówno młode jak i dorosłe. Kupując dorosłego psa oszczędzimy sobie trudów związanych z jego wychowaniem i oduczeniem złych nawyków takich jak gryzienie butów czy drapanie mebli. Błędem jest przekonanie, że w schronisku znajdziemy tylko i wyłącznie kundle i mieszańce. Znajdują się tam również psy rasowe. Wszystkie są w mniejszym lub większym stopniu pokrzywdzone przez los więc adoptując takiego psiaka tworzymy mu nowe życie. W zamian na pewno dostaniemy ogromne oddanie. Jeśli zdecydujemy się już na nabycie pieska w schronisku musimy przemyśleć decyzję dotyczącą wieku psa. Dorosłe psy posiadają wiele nabytych cech i zachowań, których ciężko będzie nam ich oduczyć. Adoptując szczeniaka musimy pokazać mu cały świat od samego początku. Na pewno i jedno i drugie wymaga od nas wiele cierpliwości.

Dużo osób kupując rasowego psa kieruje się typowymi cechami danej rasy często opisywanymi w książkach. Jeżeli cechy te są dla nas ważne powinniśmy kupić pieska z profesjonalnej hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym. Piesek taki będzie posiadał metrykę, tatuaż oraz będzie miał nadane imię hodowlane. Cały miot posiada wtedy imiona na daną literę. Na przykład miot B będzie posiadał wszystkie imiona rozpoczynające się na literę B. Oczywiście nic nie zostaje nam narzucane. Jeżeli tylko chcemy możemy zmienić imię swojego czworonoga na tak zwane imię domowe inne niż jest w metryce. Jeżeli w planie mamy kupno psa stricte pod hodowlę musimy pamiętać o udaniu się do Związku Kynologicznego, gdzie zostanie nam wydana metryka, która potwierdzi hodowlaność naszego pieska. Często po zakupie szczeniaka zaczynają się z nim problemy. Na myśli mam częste choroby. Jest to spowodowane nieuwagą właścicieli, gdyż kupując pieska musimy sprawdzić czy ma on zrobione wszelkie szczepionki i odrobaczenia, które powinny być podbite pieczątką weterynarza. Na pewno przed udaniem się na ?zakupy? ? to znaczy przed zakupem psa musimy zdecydować się jaki ma to być piesek. Mianowicie czy ma to być kundelek, mieszaniec czy pies rasowy. Jeśli to wiemy to jeden z największych problemów mamy już z głowy.

Na pewno musimy wziąć pod uwagę również nasz budżet domowy oraz ilość wolnego czasu. Niektóre rasy wymagają codziennych zabiegów kosmetycznych np. nowofundland czy owczarek szkocki. Natomiast rasy takie jak pudel czy York muszą co jakiś czas odwiedzać fryzjera ;). Pamiętajmy, że bez względu czy nasz czworonóg będzie rasowy czy nie ? każdy z nich będzie kochał nas tak samo, jeżeli tylko dostanie od nas wystarczającą ilość ciepła. Jeśli nie chcemy brać pieska ze schroniska ani kupować psa z profesjonalnej hodowli, łatwym sposobem na znalezienie go są ogłoszenia prasowe.zdjecie psa Mnóstwo takich ogłoszeń możemy znaleźć zarówno w Internecie jak i w gazetach. To, że ktoś nie ma profesjonalnej hodowli nie odznacza, że pieski od niego są gorsze. Niejednokrotnie pieski te obdarzane są olbrzymią ilością uczucia i ani trochę nie odbiegają od tzn. psów hodowlanych. Są również tańsze w zakupie, gdyż nie są to psy rodowodowe (nie posiadają metryki, imienia hodowlanego oraz tatuażu). Jeżeli natomiast i ten wydatek jest dla nas zbyt wygórowany dobrze jest udać się do najbliższego schroniska i pomóc psiakowi w potrzebie. Piesek ten na pewno odwdzięczy nam się z nawiązką. Schroniska często wydają psy za darmo bądź za symboliczną jedynie opłatą, ponieważ ludziom pracującym tam zależy głównie na dobru psa. Tak więc sami widzicie, że sposobów nabycia psa jest dużo. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas. Od tego jakiej rasy pieska chcemy posiadać, ile chcemy na niego wydać i w jakim celu go kupujemy. Jedno jest pewne ? każdy psiak jest wart naszej uwagi i każdy będzie kochał nas tak samo. Bez względu na to skąd pochodzi czy jakiej jest rasy. I tego się trzymajmy ;)

 

2 Responses “Gdzie kupić pieska ?”