Yorkshire Terrier

Wstęp

Yorkshire Terrier jest długowłosym psem , o prostej opadającej sierści po obydwu bokach tułowia. Jego dodatkowym atutem jest przedziałek , zaczynający się od nosa biegnący aż do koniuszka ogona. Posiada opływową i zwarta sylwetkę. Jest on bardzo energetycznym psem, a jego budowa ciała sprawia , że wydaje się być proporcjonalny. Wspaniały towarzysz życia , inteligentny , pełen entuzjazmu. Miniaturowy terier posiada również cechy godne podziwu tj. zrównoważone uosobienie czy optymistyczne patrzenie na środowisko. Charakteryzują się tolerancja wobec dzieci. Ich odwaga wobec większych psów sprawia , że są waleczne , jednak to nie jest przyczyna konfliktów w relacjach z innymi zwierzętami domowymi. Yorkshire Terriery są mądre, pojęte i bardzo związane ze swoją rodziną. Ich ulubionym zajęciem są spacery oraz wylegiwanie się na kanapie. Pomimo swojej małej postury wypełnione temperamentem potrafią być czujne w każdej sytuacji.

Ciekawa historia

Yorkshire Terriery znajdują swe pochodzenie w północnej Anglii, w szczególności w hrabstwach Yorkshire, Leeds oraz Manchester. Anglia od dawien dawna słynie z osiągnięć  w kategorii hodowli psów. Każda warstwa społeczna posiadała swojego pupilka. Jednakże tylko bogacze mogli mieć psy myśliwskie, biedny ludzi nie mogli posiadać dużych psów. Zatem potrzebowali małego psa z ogromnym potencjałem i agresywnością, który był używany do tępienia plag myszy i szczurów. W taki właśnie sposób zaczęło rozwijać się wiele ras terierów. Do niektórych z nich można zaliczyć przodów obecnego w dzisiejszych czasach Yorkshire Terriera.

Na przełomie lat 1860-1870 , w czasie trwania rewolucji przemysłowej tkacze pochodzenia szkockiego emigrowali w stronę Anglii. Ich towarzyszami były małe psy rasy Paisley, Clydendale i Scottish Terriery. Ze źródeł wynika, że właśnie dzięki tym rasą powstał Yorkshire Terrier. Jak wiadomo Yorków wykorzystywano do zwalczania szkodników w wyrobach włókienniczych , a także młynach i kopalniach. Dodatkowo Anglicy jako jednym ze swoich hobby uczynili polowania psów na szczury. Yorki znajdując się na małej arenie musiały w określonym czasie pokonać największą liczbę szczurów. Zwycięskie psy stawały się wartościowe i przynosiły zysk właścicielom pełniąc role reproduktorów. Dodatkowym atutem tych psów była ich długa , jedwabista sierść , która znalazła swoje wykorzystanie w wycieraniu utłuszczonych rąk podczas pracy. Jednak możliwe , że to tylko anegdota , ponieważ wiadomo , że podczas męczącej pracy tkaczy , one leżały bezruchu służąc jako wycieraczki.

Urodzony na początku 1865 roku Huddersfield Ben stał się najważniejszym i najbardziej znanym z punktu powstania rasy. Stał się on idealnym odzwierciedleniem Yorkshire Terierra. Jego właścicielem był M.A.Foster. Podopieczny Fostera osiągał wspaniałe sukcesy w konkursach dławienia szczurów i odnosił doskonałe wyniki na wystawach psów. Pozostawił on po sobie piękne potomstwo , które odziedziczyło po nim typowe cechy , wyznaczało wizerunek i wygląd rasy. Jednakże wymogi właścicieli kopalni i dam, gdy rasa miała trafić na salony spowodowały zmniejszenia  wzrostu i wielkości Yorkshire Terriera. Hodowcy z wszystkich sił starali się podporządkować i dopasować psy do wymagań ludzi wyższych stanów , zatem starali się uzyskiwać  coraz to mniejsze pieski posiadające obfitsze i dłuższe owłosienie.  I tak drogą selekcji z 8-kilogramowej , podłużnej sylwetki Bena otrzymano 3-kilogramowego Yorka. W 1898 roku po wielkich trudach opracowano pierwszy w historii wzorzec rasy Yorkshire Terrier.

Dodatkową informacją jest zadziwiający fakt , że to dzięki kaprysowi wielkich dam powstała całkowicie nie typowa psia rasa. Yorki wywodzą się z najbardziej uboższych zakątków i dzielnic ubogich robotników. Właśnie dlatego w tej rasie można znaleźć cechy tj. : duch walki , żądza działania czy zuchwałość.  Znacznie później York został odkryty przez bogatsza warstwę społeczną , która sprawiła , ze stał się jednym z ulubieńców salonowych. W dzisiejszych czasach Yorkshire Terriery są jedną z najbardziej popularnych ras na świecie , maja wielu wielbicieli.

Ciekawa historia Yorkshire Terrierów w Polsce ma duże powiązanie z Panią Anną Fangor(dawniej Witalis), która w 1967 sprowadziła z Anglii pierwszego Yorka. Była to wspaniała suczka Tina Gueen of Bouchard. Po jakimś czasie dołączył do niej z tej samej hodowli pies nazywany Gene of Bouchard. Dzięki ich potomstwu w Polsce rozpowszechniły się znane nam obecnie wspaniałe Yorkshire Terriery.

 Charakter

Najdziwniejszym w tej rasie jest to, że nie powstała ona na życzenie dam. York wywodzi się z ubogich dzielnic, w końcu był psem najuboższych warstw społecznych. Dopiero w późniejszym czasie został odkryty przez wyższe warstwy społeczne i uczyniony przez nie jednym z ulubionych piesków salonowych. Jeżeli chodzi o typowe cechy Yorków na pewno są one zuchwałe, mają żądzę działania oraz wyraźnego ducha walki. Nie łatwo jest pokazać im swoje własne zdanie, gdyż one zawsze wiedzą lepiej co jest dla nich dobre. Są one jednak bardzo towarzyskie, aktywne oraz ambitne. Nie możemy odmówić im także inteligencji. Są one pełne życia ale niestety są także kapryśne. Pieski te są przyzwyczajone do tego, że ludzie spełniają ich zachcianki. Prawda jest taka, że gdy sprawimy sobie już pieska tej rasy to zakochamy się w nim do tego stopnia, że nie będziemy mogli odmówić mu niczego. Na pewno jedną z wad Yorków jest agresja i jednoczesna lękliwość. Są one na tyle dziwnym przypadkiem, że rzucają się do psów dużych, natomiast boją się małych.. Oczywiście pomimo swojej ?agresji? Yorki są doskonałymi kompanami dla dzieci. Sama wychowałam się z takim pieskiem i nigdy nie miałam z nim najmniejszych problemów. Jeżeli chodzi o dzieci są one dla nich prawdziwymi przyjaciółmi.Yorkshire Terrier to mały piesek o wielkim sercu. Jest on naprawdę kochającym i oddanym przyjacielem dla swoich właścicieli. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów stara się bronić swojej ?rodziny? za wszelką cenę w każdej sytuacji. Jest pieskiem, którego można wiele nauczyć ze względu na jego inteligencję, jednak bardzo źle znosi samotność i brak zainteresowania. Jest to rasa niezwykle towarzyska. York jest małym psem o ogromnym charakterze! Wbrew swoim rozmiarom potrzebuje on bardzo dużo ruchu na świeżym powietrzu, gdyż jest to bardzo aktywna rasa. Jednak zawsze czas spędzony z nim nie jest dla nas czasem straconym.

Zdrowie i pielęgnacja

Yorkshire Terrier to doskonały pies do miasta. Jego historia ukazuje , ze najlepiej nadaje się do mieszkań i salonów. Dzięki swojemu wyglądowi jest idealnym psem  wystawowym. Kiedy zdecydujemy się pokazać innym ludziom naszego pupilka, warto długi do ziemi włos natrzeć oliwą by była bardziej aksamitna. Jedwabisty włos z reguły potrzebuje codziennej pielęgnacji oraz regularnej wizyty u fryzjera. Ponadto , by dodać uroku naszemu kochanemu ulubieńcowi możemy ozdabiać i spinać jego grzywkę spineczką lub gumką. Tym samym  odsłaniamy mu oczy , które zasłonięte mają słabą widoczność.

Następną istotną kwestią w pielęgnacji naszych podopiecznych są regularne kąpiele, dodatkowo połączone z odpowiednim rozczesywaniem długiego włosa. Ruchy szczotki powinny być zgodne z kierunkiem jego wzrostu. Ponadto uszy ze względów higieniczno-zdrowotnych należałoby często kontrolować i dodatkowo usuwać luźny włos z ich okolic, ponieważ  starsze psy ze względu na złą pielęgnację nieraz ucierpią na schorzenia typu katarakta.

Sprawdzają się one idealnie jako psy wystawowe. Często osiągają wysokie miejsca, gdyż są pięknymi psami. Na pewno przed wyborem rasy naszego przyszłego przyjaciela trzeba dokładnie przeanalizować nasze predyspozycje. Pamiętajmy, że bez względu na rasę, każdy piesek da nam dużo radości i miłości.


Doskonała budowa ciała i inne

 

Głowa

 1. Trzewioczaszka
 • Szyja: odpowiedniej długości, nie za długa, nie za krótka
 • Uszy: małe , stojące , przybierające  kształt odwrotnej litery V , niezbyt szeroko rozstawione , pokryte z sierścią o krótkiej długości , o  intensywnie płowym zabarwieniu
 • Kufa: nie zbyt długa
 • Nos : czarny
 • Oczy: ciemne i błyszczące o inteligentnym i żywym spojrzeniu, średniej wielkości. Powieki ciemno pigmentowane. Ustawienie oczu jest frontalne co powoduje ze pies patrzy prosto przed siebie.
 • Uzębienie: regularne, o idealnym kompletnym zgryzie nożycowym, co w praktyce znaczy , że siekacze żuchwy są przykryte przesz siekacze szczeki przy ścisłym kontakcie, a ich ustawienie ma charakter pionowy. Szczęka i żuchwa są tej samej regularnej długości, natomiast żeby maja dobre rozstawienie

 

 1. Mózgoczaszka
 • Płaska , raczej nie wielkich rozmiarów , ani nie okrągła , ani nie wypukła

Tułów

 • Charakteryzuje się zwartością
 • Grzbiet: prosty
 • Żebra: proporcjonalnie wysklepione
 • Lędźwie:  dobrze związane
 • Łopatki:  idealnie skośne ustawienie
 • Kończyny przednie: proste , pokryte płowo-złotym włosem, który jest jaśniejszy na koniuszkach kończyn, a ciemniejszy u nasady . Jednakże to ?podpalanie? nie sięga powyżej punktu łokciowego.
 • Kończyny tylne
 • Pazury: zwykle czarne
 • Łapy: odpowiednio okrągłe
 • Ruch: o dobrym idealnym wykroku, kończyny przednie i tylnie  swobodnie kierując się ku przodowi. W trakcie ruchu linia tułowia pozostaje w prostej linii

Ogon

 • Ogon kopiowany : długość średnia , pokryty obfitym o błękitnym ciemniejszym niż inne parte ciała włosem, w szczególności na koniuszku.  Noszony powyżej wysokości lini grzbietu
 • Ogon naturalny: obfita sierść , o błękitnym zabarwieniu, nieco ciemniejszym nic reszta tułowia, w szczególno ścina koniuszku ogona. Noszony troszkę powyżej wysokości linie grzbietu.  Charakteryzuje się prostością , a jego długość idealnie paduje do całości sylwetki psa

 

Szata

 • Sierść: średnia długość występująca na powierzchni tułowiu, zupełnie prosta, dająca aksamitny połysk, delikatna i jedwabista w dotyku.  Na głowie znajduje się w soczysto płowo-złotym odcieniu  długi włos , a na bokach głowy nieco ciemniejszy , taki sami jak u nasady uszu oraz na kufie , gdzie jego długość jest stosunkowo bardzo długa. Podpalone ubarwienie głowy  nie powinno zachodzić na punkt szyjny
 • Waga: do 3,1 kg
 • Umaszczenie: ciemno-stalowo – niebieskie ,  a nie tak jak mówią inni , że błękitno-stalowe. Płaszcz barwy obejmuje ciało od nasady ogona Az po guz polityczny. Ślady sierści brązowej, ciemnej lub płowej nie mogą być widoczne na tzw. płaszczu. Włos klatki piersiowej charakteryzuje się intensywnie podpalaną(płową) oraz błyszczącą barwą.
 • Wady:  wszelkie niedogodności i odstępstwa od powyżej opisanego wzorca ,są traktowane jako wady i  podchodzące pod ocenę specjalistów w zależności od nich stopnia oraz szkodliwego wpływu na zdrowie i samopoczucie psa. Psy, wykazujące dostrzegalne zaburzenia psychiczne i wady fizyczne , powinny być eliminowane.

 

 

5 Responses “Yorkshire Terrier”