Whippet

Whippet ? Chart Angielski tak samo jak inne psy rasy Chart ze względu na swą bystrość, doskonały wzrok oraz dobrze rozwinięty zmysł powonienia były wykorzystywane do polowań. Również były wykorzystywane jako psy do ścigania zwierzyny. Na wszystko to składała się jego idealna sylwetka, o harmonijnej budowie ciała.

Historia

Za miejsce pochodzenia Whippeta uznaje się północną Anglię oraz południową Szkocje. Whippet powstał w wyniku skrzyżowania ze sobą trzech ras. Były to Greyhound, Włoski Charcik, oraz wysokonożna odmianę teriera. W dawniejszych czasach, mniej więcej w okresie międzywojennym rozróżniano swa rodzaje Whippetów : krótkowłose oraz szorstkowłose. Whippety bardzo często uczestniczyły w wyścigach. Brały również udział w pogoni za wabikiem. Takie wyścigi dostarczały wiele rozrywki społeczeństwu. Również dzięki temu psy te zyskały dość dużą popularność.

Zdrowie

U psów rasy Whippet najczęściej spotykanymi chorobami są wszelkie alergie. Alergie te mogą wystąpić zarówno za pośrednictwem pokarmu, jak i kontaktu z innymi zwierzętami. U psów nieco starszych, często pojawiają się problemy szczególnie związane z kręgosłupem. Układ kostny czy też układ krążenia so również narażone na ich wszelkie dolegliwości. Whippety posiadają bardzo wrażliwą skórę. W związku z jej delikatnością należy odpowiednio ją pielęgnować, by nie doprowadzić do chorób skórnych. Skóra jaką posiada równie w dużym stopniu przyczynia się do tego, iż Whippety nie są przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych. Zarówno zbyt niska temperatura jak i duża ilość słońca może im zaszkodzić.

Żywienie

Odpowiednia dieta oraz rozsądne, odpowiednie ilości jedzenia pozwolą zachować zdrowie u psów tej rasy. W przeciwnym rasie, podczas gdy pies będzie otrzymywał zbyt duże porcje jedzenia, może wystąpić u niego przepuklina.

Charakter

Posłuszne w stosunku do swojego właściciela. Wykazują się ogromną uczuciowością. Ich wychowanie nie jest trudne, czemu pomaga ich łagodny temperament. Niezwykle tolerancyjny, zarówno wobec innych ludzi jak i zwierząt. Whippety bardzo lubią ruch, oraz wszelkie sporty z tym związane. Łatwo dostosowuje się do wszelkich nowych sytuacji.  Mimo pozorów psy rasy Whippet nie potrzebują wiele miejsca do życia, jednak wymagają wiele ruchu.

Wygląd

Whippety to psy o średniej wielkości. Posiadają niezwykle smukłą budowę ciała. Pozornie cienka i delikatna budowa, kryje za sobą silnego psa o mocnych mięśniach. Whippety występują w wielu odmianach barwnych. Nie posiadają one określonego wzorca jeżeli chodzi o ich ubarwienie. Wysokość jaką mogą osiągnąć psy rasy Whippet waha się między 47 a 50 centymetrów. Suki są nieco mniejsze bo ich wysokość to mniej więcej 44 ? 47 centymetrów. Jeśli chodzi o wagę, ta waha się pomiędzy 10 a 20 kilogramów.

Odpowiednie miejsce dla Whippeta

Psy rasy Whippet mogą zamieszkiwać zarówno w  domu z ogrodem jak i w nieco mniejszym mieszkaniu,  ponieważ nie jest to rasa zbyt wymagająca. Jednak warto pamiętać o zapewnianiu mu odpowiedniej dawki ruchu, oraz świeżego powietrza.

Pielęgnacja

Sierść Whippeta nie jest zbyt wymagająca jeśli chodzi o jej pielęgnacje. Jednak bardzo ważne jest używanie odpowiednich przyrządów pielęgnacyjnych, ze względu na skórę, która jest bardzo delikatna i wrażliwa, i bardzo łatwo można ją uszkodzić. W ramach pielęgnacji należy również ograniczyć przebywanie psa podczas dużego słońca, czy też niskich temperatur.

Stosunek Whippeta do ludzi

Whippet jest psem tolerancyjnym. Nie wykazuje problemów z kontaktach z obcymi ludźmi. Jego kontakty z innymi zwierzętami są również dobre. Nie jest agresywny, a więc w stosunku do dzieci jest również tolerancyjny i je lubi. Whippet nie jest także psem o typie dominatora. Psy tej rasy lubią spędzać czas z ludźmi. Są szczęśliwe gdy poświęca się im odpowiednią ilość czasu oraz miłości. Whippety wykazują łatwość do przystosowywania się do wszelkich warunków.

Komentarze: “Whippet”