West Highland White Terrier

Wstęp-West Highland White Terrier

West Highland White Terrier to jak sama nazwa wskazuje jedna z ras psów należąca do grupy Terierów. Były one hodowane do polowań na szczury, lisy i borsuki. Rasa ta wywodzi się od Carin Terriera oraz Terriera Szkockiego. Inna teoria mówi o pochodzeniu Westów od Jack Russell Terrierów. Mówi się, że niegdyś wśród tych ras czasem rodziły się psy białe, które nie brały udziału w polowaniach, ponieważ ówcześni ludzie uważali, że psy te się do nich nie nadają.

Historia

Pierwsze wzmianki o białych terierach pochodzą z XVII wieku. Selekcjonowanie ich zaczęto jednak dużo później, bo dopiero na początku XIX wieku. Ich rys historyczny nie jest jednoznaczny. W zależności od źródła możemy dowiedzieć się czegoś zupełnie innego. Otóż niektóre ze źródeł podają, iż twórcą rasy był pułkownik Edward Donald Malcolm. Wpadł on na pomysł stworzenia rasy białych psów podczas jednego ze swoich polowań, kiedy to przez przypadek zamiast lisa zastrzelił swojego psa. Wtedy stwierdził, iż należy wyeliminować rude osobniki a pozostawić jedynie białe. Jest to jedna z najciekawszych i najprawdopodobniejszych historii powstania rasy Westów. Inne źródła podają, że pierwszym hodowcą rasy był Diuk Argyll. Obecnie West Highland White Terriery są jednymi z najczęstszych gości w naszych domach. Rasa ta stała się bardzo popularna nawet w Polsce. Nie bez przyczyny.

Charakter

Prawdziwy West jest wesołym i wrażliwym psem, miłym dla swojego otoczenia. Jednak mimo wszystko to wciąż Terrier. Jest on odważny, bardzo uparty, nerwowy i często zaczepny w stosunku do innych psów. Rasa ta wymaga zdecydowanego, wymagającego i pewnego siebie Pana, który nie da sobą zawładnąć temu słodkiemu stworzeniu. West pomimo swoich rozmiarów jest psem bardzo pewnym siebie, który uwielbia rządzić wszystkim wokół, nawet jeśli oznacza to rządzenie swoim właścicielem i jego rodziną. Dlatego pies ten potrzebuje konkretnego, zdecydowanego wychowania. Wtedy na pewno zostanie wspaniałym psem rodzinnym. Przede wszystkim osoby otaczające go od najmłodszych lat muszą być stanowcze w stosunku do niego. Pies musi zrozumieć kto rządzi w domu. W przeciwnym razie on sam ustali hierarchię i pewnym jest, że siebie zobaczy na jej szczycie. Trzeba jednak uważać na niepotrzebne karcenie go i bycie gwałtownym, gdyż w takim przypadku nasz pies może stać się złośliwy i histeryczny, co nie ułatwi nam wspólnego życia. Jeśli pies ten zostanie prawidłowo wychowany stanie się idealnym towarzyszem dla całej rodziny, nawet dla dzieci. Są to bardzo uczuciowe psy, które szybko przywiązują się do ludzi. Lubią być rozpieszczane, lecz nie powinniśmy dać się zwieźć ich urokowi. Jeżeli zbytnio rozpieścimy naszego Westa stanie się on nieznośny.

Opieka

Z racji tego, że rasa ta od bardzo dawna nie była używana w myślistwie, bardzo łatwo zaprzyjaźnia się on z innymi zwierzętami domowymi. Jeżeli posiadamy w domu inne zwierze jak np. królik, chomik, czy kot, możemy być niemalże pewni iż będą to najlepsi przyjaciele naszego psa. Rzadkością jest wrogie traktowanie innych domowników, choć oczywiście i to może się zdarzyć. Westy należą do ras długowiecznych. Dobrze traktowany i zadbany West potrafi dożyć nawet 18 lat. Jest to rasa, która wymaga częstej i czasochłonnej pielęgnacji, która nie należy do najprostszych. W tym przypadku najlepiej jest zdać się na dobrego fachowca i zaprowadzić naszego psa do psiego fryzjera. Wizytę taką należy powtarzać co około trzy miesiące. Pamiętajmy jednak, że rasa ta jest o tyle specyficzną, iż nie nadają się one do ostrzyżenia. Sierść Westów należy trymować, dzięki czemu będzie ona twarda, sprężysta i nie ulegająca częstym zabrudzeniom. Fryzjerów, którzy tego nie wiedzą, omijajmy szerokim łukiem. Psy te idealnie nadają się dla alergików ponieważ ich włos nie uczula, ani nie wypada. Nie musimy zatem martwić się częstym odkurzaniem dywanów zaśmieconych sierścią naszego psa. Są to psy, które sprawdzą się zarówno w domu z ogrodem, jak i w bloku.

Podsumowanie

Ważnym jest jedynie fakt, iż jest to rasa aktywna, potrzebująca częstych spacerów. Z racji tego, że psy te są bardzo towarzyskie i uwielbiają zabawę, nie nadają się one dla osób, które spędzają w domu mało czasu. Jeżeli jesteśmy w stanie poświęcić kilka godzin dziennie na zabawę i aktywne spacery z naszym psem West będzie dla nas idealnym towarzyszem.

2 Responses “West Highland White Terrier”

  • Renata:

    Są westy które nie nadają się do trymowania tylko strzyżenia ,nie wypada im włos a przecież trymowanie to usuwanie martwego włosa . Omijam fryzjera który chciałby go trymowac Zadałby jej tylko ból wyrywając jej włos . Dlatego nie zgadzam się z powyższym artykułem . Autorka artykułu pisze ze ich włos nie wypada wiec co im usuwa ? Moja suczka nie ma podszerstka i nie tylko ona go nie ma .