Welsh corgi pembroke

Historia

Welsh corgi pembroke jest dzieckiem cardigana. Gdy na południu Walijskiego wybrzeża swoje osady tworzyli Wikingowie właśnie wtedy powstały tam psy tej rasy.  Osiedlając się, zabrali oni ze sobą szpice skandynawskie rozpoznawane w dzisiejszych czasach pod nazwą Vallhund. Psy te były rozpoznawalnym  znakiem jeśli chodzi o psy pochodzące z Pembroke (hrabstwa). Pierwsze opisy Welsh corgi pembroke pochodzą aż  z  920 roku. Górzyste tereny Walii do XIX wieku były dość trudno dostępne szczególnie dla ludzi, a więc psy te zachowały swoje cechy w naturalnej formie. Początkowo psy te służyły jako psy zaganiające stada na dość duże odległości. Były w tym niezastąpione. Równie dobrze sprawdzały się jako struże. Pierwszy klub tej rasy powstał w 1925 roku, gdy bardziej zaczęto interesować się tymi psami. Ogromną popularność jaką cieszyły się Welsh corgi pembroke w Wielkiej Brytanii, możemy zawdzięczyć Królowej Elżbiecie II. Tego uroczego psa, dostała na prezent od swojego ojca, i do tej pory towarzyszą jej te psy. W Polsce, pierwszy przedstawiciel tej rasy został zapisany w rejestrze w 1979 roku. Od tego roku, możemy poszczycić się wyhodowaniem kilkuset małych  szczeniąt tej rasy.

 

Wygląd

 

Niski pies o dość wydłużonym tułowiu ? to właśnie Welsh corgi pembroke. Cechą szczególną dla tej rasy był ogon, który był szczątkowy. Podczas hodowli doszło do zaniedbań, w wyniku czego w obecnych czasach większość tych psów rodzi się z długim ogonem. Wielu ludziom trudno przywyknąć do widoku psa tej rasy z długim ogonem. Jeśli chodzi o umaszczenie tej rasy, dopuszczalne są dwa, są to kolor rudy pod postacią wszelkich odcieni, oraz podpalany czarny, niekiedy występujący wraz z białymi znaczeniami w okolicach głowy, szyi czy łap. Jeśli chodzi o ich wielkość, nie przekraczają 30 centymetrów. A waga waha się między 10 a 12 kilogramów.  

 

Charakter

 

Niesamowicie samodzielny, przepełniony inteligencja pies.  Bardzo pewny siebie i swoich czynów.  Doskonale radzi sobie w wielu sytuacjach .  Jest aktywny fizycznie, uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Ze względu na jego samodzielność, należy odpowiednio go wychować by nie zdominował wszystkich swoim charakterem. Gdy dobrze go wychowamy, będzie dla nas doskonałym  przyjacielem . Warto od najmłodszych lat, przebywać z nim wśród towarzystwa innych zwierząt, szczególnie psów by mógł później być tolerancyjny.

 

Pielęgnacja

 

Welsh corgi pembroke to psy niezbyt wymagające jeśli chodzi o ich pielęgnację i utrzymanie. Wystarczy by zapewnić im odpowiednie szczotkowanie ich sierści. Jeśli chodzi o kąpiel, zabieg ten wykonujemy raz na jakiś czas. W ciągu roku, przez jego większość, szczególnie w okresie linienia psy te gubią duże ilości sierści.

 

Zdrowie

 

Nie odnotowano chorób specyficznych dla tej rasy. Niekiedy jednak mogą wykazywać problemy związane z kręgosłupem, z powodu dość niskiej postury.

 

Żywienie

 

Ze względu na tendencję do przybierania na wadze psy te należy odpowiednio karmić. Należy również zapewnić mu sporą dawkę ruchu, by zapobiec tyciu.

 

Użytkowność

 

W obecnych czasach jest to pies domowy, popularnie mówiąc ?do towarzystwa?. Odnotowuje się przypadki, które wciąż wykorzystywane są przy pracy na gospodarstwie jako psy zaganiające.

Dla kogo Welsh corgi pembroke ?

Szczególnie polecany dla ludzi mających już doświadczenie w posiadaniu psa. Pies ten nie lubi przebywać w jednym miejscu, nie jest on typem domatora. Aktywnie spędzony czas, szczególnie na świeżym powietrzu urozmaicony o różne zabawy sprawi mu wiele przyjemności. Ze względu na odporność jaką posiada, doskonale sprawdza się podczas przebywania na dworze w różnych warunkach atmosferycznych. Welsh corgi pembroke to psy dość samodzielne, o żywym temperamencie. Z tego względu warto zadbać o jego dobre wychowanie.