Terier australijski

Terier australijski zaklasyfikowany został do sekcji krótkonożnych terierów. Wyhodowany został na terenie Wielkiej Brytanii i jest jednym z nielicznych powstałych tam terierów. Terier australijski jest rasą przynależącą do grupy terierów.

Historia

Na nowo odkrytych powierzchniach Australii osiedlali się Brytyjczycy. Podczas tej podróży na nieznane tereny zabrali ze sobą wszelkie zwierzęta domowe. W szczególności były to psy, gdzie swoje miejsce znalazły różne teriery. Bez ingerencji człowieka, psy te zaczęły krzyżować się ze sobą i dzięki temu powstał pies który posiadał bardzo wesołe usposobienie a zarazem był doskonałym stróżem. Na samym początku mieszańcom tym nadano miano Broken Coated Terier, lecz kilka lat później dokładniej w 1889 roku przypisano im nazwę teriera australijskiego. W USA pierwsze okazy rasy teriera australijskiego pojawiły w 1895 roku, a w 1905 roku w Wielkiej Brytanii. Pierwsze kluby miłośników tej rasy zawiązały się w 20 katach XX wieku. Ich celem przede wszystkim było ustalenie cech charakterystycznych do wzorca tej rasy. Pierwszy oficjalny wzorzec został zatwierdzony w 1928 roku, jednak w późniejszych latach jeszcze wielokrotnie nanoszono na niego zmiany. W Polsce Terier australijski jest wciąż bardzo rzadką rasą w porównaniu do kraju swojego pochodzenia czy USA, Anglii i krajów Skandynawskich gdzie istnieją spore hodowle.

Wygląd

Terier australijski jest niewielkim psem. Jego średnia waga to 6 kilogramów, przy wielkości około 25 centymetrów. Posiada on krótkie łapy, na których spoczywa mocne, o zwartej muskularnej budowie ciało. Tułów jest nieco wydłużony. Głowa jest wydłużona o mocnej kufie. Charakterystyczna dla Teriera australijskiego grzywa pokrywa głowę. Oczy są koloru ciemnego brązu, niewielkiej wielkości. Uszy stosunkowo małe, wesoło sterczące do góry. Przednie kończyny posiadają mocne kości, są proste. Tylne znów, średniej wielkości o dobrze umięśnionych udach. Ogon jest wysoko osadzony, niewielkiej długości. Całość tego wspaniałego ciała pokrywa szorstkie włosie o średniej długości. Sierść składa się z okrywowych włosów, oraz podszerstka, który jest stosunkowo miękki. Na kufie i łapach, szczególnie ich dolnych częściach, włos pokrywający jest nieco krótszy niż na pozostałych częściach ciała. Terier australijski może występować w dwóch rodzajach umaszczenia. Jest to umaszczenie w kolorze błękitnym do którego zaliczamy pod kategorię takie jakie jak błękitno-srebrno-stalowy, błękitny z ciemnoszarym podpalaniem znajdującym się przy kufie, uszach, tułowiu w dolnej części, dolnych częściach kończyn, łapach. Charakterystyczna grzywa koloru błękitnego. Drugą pod kategorią jest maść koloru piaskowego bądź czerwona o nieco jaśniejszej grzywie. Wszelkie białe znaczenia znajdujące się na piersiach bądź łapach są niedopuszczalne.

Charakter

Terier australijski jest psem posiadającym niezwykle żywy temperament. Swoim urokiem potrafi zachwycić każdego. Jest bardzo inteligentnym, wesołym zwierzęciem. Wszelkie zabawy to jest to co lubi najbardziej. Do swojego właściciela bardzo szybko się przywiązuje. Nadaje się do życia w rodzinie posiadającej dzieci, jednak najlepiej by były one powyżej 5 roku życia. Wadą teriera australijskiego jest na pewno jego upartość. Potrafi poruszać się samowolnie i być niekiedy nieposłusznym. Jego zaletą jest posiadanie instynktu myśliwskiego, który bardzo dobrze się u niego rozwinął. Doskonale sprawdza się przy polowaniu na wszelkie gryzonie takie jak szczury czy krety. Będzie to robił konsekwentnie, aż osiągnie swój cel. Gdy jakieś inne zwierze naruszy jego prywatność, dzięki swojemu wrodzonemu instynktowi obronnemu może być niebezpieczny dla takiego osobnika.

Dla kogo Terier australijski ?

Posiadacze tego uroczego, małego Teriera australijskiego nie muszą spełniać wielu wymagań. Pies nie wykazuje większych problemów mieszkalnych, a więc doskonale nadaje się do życia w mieszkaniu i szybko przystosowuje się do miejskiego zgiełku. Jako iż jest psem bardzo aktywnym potrzebuje wiele ruchu, który powinniśmy mu zapewnić. W przypadku życia w mieście, poza miastowe wypady i spacery będą idealnym rozwiązaniem. By pies dobrze się sprawował, najlepiej poddać go odpowiedniemu szkoleniu i wychowywać go na jasnych zasadach. W przeciwnym razie, w przypadku zapewnienia mu zbyt dużej swobody i rozpieszczania go, pies stanie się bardzo uparty, żyjący samowolnie według swoich nie do końca dobrych zasad.

2 Responses “Terier australijski”

  • Carlos:

    Jaka obroża dla terierów najlepszy i która smycz ? Czy zamiast obroży mogą być szelki ?

  • Daga:

    Na jakim posłanie najlepiej by do niego pasowało ? Czy terier można rozgryźć i pogryżć materac z kulek stropianowych ?