Sznaucer miniaturowy

Należy do grupy zaraz obok znajdujących się tam pinczerów, sznaucerów, molosów oraz wielu innych ras.

Historia

Sznaucery miniaturowe to dość małe psy.  Czas w jakim ta rasa powstała to mniej więcej druga połowa wieku XIX. Rasa ta powstała poprzez skrzyżowanie ze sobą Sznaucerów wraz z miedzy innymi  pudlami czy Affenpinczerami. Początkowa użytkowość psów tej rasy to cele obronne oraz stróżujące. Psy te były bardzo czujne i odważne. Ich celem było pilnowanie swojego gospodarstwa, wraz z jego właścicielem. W XX wieku, psy te zyskały większą popularność, kiedy to pojawiały się przede wszystkim na salonach.

Charakter

Sznaucery miniaturowe są inteligentnymi czworonogami.  Są bardzo czujnymi i wytrwałymi. Są również dość pewne siebie, niekiedy ze skłonnością do samodzielnego podejmowania decyzji. Dla swojego właściciela wykazują się wielkim przywiązaniem. Mogą być psami do towarzystwa. Doskonale sprawdzające się psy zarówno jako psy obronne oraz  stróżujące. Terytorialny instynkt jest u nich dobrze rozwinięty. W domu zarówno w stosunku do domowników, jak i osób odwiedzających są łagodne, nastawione pozytywnie. Często jednak zdarza się, że na osoby nieznajome szczekają ? jednak nie wykazują w stosunku nich agresywnych zachowań.

Wygląd

Sznaucer miniaturowy to pies o bardzo zwartej budowie. Sprawia ona również wrażenie silnej. Szata Sznaucera miniaturowego składa się z dwóch części. Z wierzchu znajduje się dość twardy włos okrywowy. Jest on dość gęsty, jednak nie jest zbyt odstający i nie kręcony. Włos ten może sprawiać wrażenie sprężystego, szczególnie w dotyku. Ważną cechą włosia okrywowego jest jego twardość. Drugą częścią z jakiej składa się szata Sznaucera miniaturowego jest podszerstek, znajdujący się pod włosem okrywowym. Warto również zauważyć, że zewnętrzny włos nie przemaka. Podszerstek jest miękki, zwłaszcza w porównaniu z wierzchnią warstwą. W okolicach uszu, brzucha oraz łap włos jest stosunkowo dłuższy, niż na reszcie ciała. Głowa Sznaucera miniaturowego kształtem przypomina prostokąt. Głowa jest dość dużą, gdyż stanowi prawie połowę długości ciała. Cechą charakterystyczną dla osobników tej rasy są dość krzaczaste brwi oraz broda. Wąsy również są obfite. Uszy wesoło sterczące ku górze. Ogon stosunkowo krótki i dość cienki. Jeśli chodzi o łapy, to przednie są wyprostowane, sprawiające wrażenie sztywnych. Dopuszczalne umaszczenie dla psów tej rasy to kolor czarny, czarny pomieszany ze srebrnym, biel, oraz pieprz i sól. Psy o jednolitej barwie występują o wiele rzadziej niż te o umaszczeniu mieszanym. Wysokość jaką mogą osiągnąć psy w kłębie wynosi od 30 do 36 centymetrów. Jeśli chodzi o wagę waga się ona między 5 a 7 kilogramów. W przypadku suk wysokość oraz waga jest proporcjonalnie mniejsza.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Sznaucera miniaturowego jest dość wymagająca i nieco skomplikowana. Wszelkie zabiegi należy wykonywać zarówno regularnie jak i z dokładnością. Podstawowym zabiegiem jest regularne szczotkowanie. By zapobiec kołtunieniu się sierści, należy systematycznie ją podcinać.  Zabieg trymowania, również wymaga regularności w stosowaniu go. W przypadku Sznaucera miniaturowego prócz zabiegu trymowania, wykonuje się także stripping, który jest zabiegiem zapobiegającym pojawianiu się loków. Podczas tego zabiegu wyrywane zostają niektóre kępki włosów.

Zdrowie

Sznaucer miniaturowy jest dość zdrową rasą, rzadko chorującą. Jednak u osobników tej rasy może wystąpić dysplazja stawów biodrowych. Innymi mogącymi wystąpić schorzeniami są choroby oczy, hiperlipidemia oraz choroba von Willebranda. Cukrzyca czy też kamienie w pęcherzu moczowym, również mogą się pojawić. Sznaucery miniaturowe mają również podatną skórę na zapalenia. Dużą uwagę należy zwracać również na uszy. Odpowiednia ich pielęgnacja może zapobiec wszelkim chorobą usznym.  Wiek jaki mogą osiągnąć psy tej rasy to średnio 15 lat. Sznaucery miniaturowe są bardzo odporne na wszelkie warunku atmosferyczne.

Stosunek do dzieci

Mimo iż Sznaucer miniaturowy jest bardzo rodzinnym psem, oddanym i wiernym swojemu właścicielowi nie powinien przebywać z dziećmi, szczególnie pozostawiony z nimi sam na sam w jednym pokoju. Sznaucery miniaturowe są dość szczekliwą rasą co wpisane jest w ich naturę, jednak nie jest to objaw agresji.

Dla kogo Sznaucer miniaturowy ?

Sznaucer miniaturowy ze względu na rasę dość samodzielną, szczególnie w podejmowaniu wszelkich decyzji, jest polecany szczególnie osobą mającym już doświadczenie w hodowlach. Ważne jest odpowiednie podejście do psa, oraz jego charakteru. Również ze względu na pielęgnacje, nie są to psy łatwe w utrzymaniu. Warto również zapewnić im odpowiednie szkolenie, szczególnie ze względu iż w psy tej rasy mogą atakować inne mniejsze zwierzęta. Żywy temperament wskazuje na chęć do zabawy a więc należy zapewnić im odpowiednią ilość ruchu. Nie powinny być zostawiane same w domu na dłuższy czas.  Jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe, psy te nadają się do mieszkania w bloku, nawet do niewielkiego mieszkania.