Skye terrier

Skye terrier to rasa psa należąca do sekcji krótkonożnych terierów. Jest to typ jamnikowaty. Psy te pochodzą ze Szkocji, skąd przybrały swoją nazwę, która dokładniej jest zaczerpnięta od wyspy Skye. Przed laty właśnie na tej wyspie żyły psy o długiej sierści, niskie co do wzrostu. To właśnie te psy są przodkami obecnych Skye terrierów.

Historia

To właśnie na cześć Sky terriera została stworzona fontanna z jego sylwetką, która znajduje się w Edynburgu, w Wielkiej Brytanii. Pies ten był tak oddany swojemu panu, że gdy on zmarł niemal przez czterdzieści lat Skye terrier czuwał przy jego grobie. Tę fontannę z podobizną Greyfriarsa Bobbyego ? bo tak się zwał, została sfinansowana przez Angelinę Burdett-Coutts, która była baronową, w roku 1872.

Wygląd

Skye terrier jest niskim psem bo jego wielkość to mniej więcej 26 centymetrów, a jednocześnie długim ? przypominającym jamnika. Charakteryzuje się dużą ilością sierści. Jego kończyny zarówno przednie jak i tyle, a także tyłów są mocnej budowy. Mimo niewielkiego wzrostu nie są ograniczone jego ruchy ? wręcz przeciwnie, pies porusza się bardzo swobodnie. Okrywa włosowa Skye terriera składa się z dwóch części. Jest to podszerstek, charakteryzujący się miękkością. Jest on krótki i dobrze przylegający do ciała. Druga część to włos okrywający, który w porównaniu do podszerstka jest przede wszystkim długi. W dotyku jest on twardy. Warto również zauważyć, że włos ten jest prosty w swojej strukturze. Umaszczenie jakie występuje w przypadku Skye terriera to kolor czarny, płowy, kremowy o czarnych końcach włosów. Może występować także w kolorze szarym, zarówno jasnym jak i ciemnym.

Charakter

Skye terrier z charakteru jest uznawany za indywidualistę. By odpowiednio go wychować należy być w stosunku do niego zdecydowanym oraz sprawiedliwym w swych czynach. Przede wszystkim, ważne by zapewnić mu odpowiednią ilość czasu oraz uwagi. Jeżeli chodzi o obcych, Skye terriery są nieufne ? co jest główną cechą psa stróżującego. Skye terrier może być nieustępliwy, a w przypadku gdy zostanie za coś skarcony, może nawet chować urazę.

Idealne miejsce dla Skye terriera

Idealnym miejscem dla Skye terriera był by dom, najlepiej z wielkim ogrodem. Jednak rak ogrodu nie dyskwalifikuje posiadania psa tej rasy. W takim przypadku, należy zapewniać psy dużą dawkę ruchu. Skye terrier nie lubi być przetrzymywany na uwięzi. Nie lubi także zostawać w zamkniętych pomieszczeniach.

Zdrowie

Na ogół Skye terriery to zdrowe psy, rzadko zapadające na wszelkie choroby. Jednak zdarzają się przypadki, mogące zapadać na choroby typowe dla tej rasy, takie jak zapalenie wątroby czy jaskra. Innymi chorobami może być na przykład zwichnięcie soczewki. Z chorób wrodzonych są to ekotopowe moczowody czy dysplazja wielkiego otworu.

Dla kogo Skye terrier ?

Skye terrier ma to do siebie, iż wybiera sobie jedną osobę spośród rodziny, którą darzy największą sympatią. To właśnie tej osobie jest najbardziej oddany i lojalny. Potrafi również wszystkich darzyć swoją miłością jednak nie jest ona łatwa do zdobycia. By zyskać szacunek Skye terriera musimy sobie na niego sami odpowiednio zapracować. Skye terrier jest również psem z charakteru niezależnym.

Dziecko a pies

Szczególnie dobre kontakty z dziećmi osiąga podczas gdy od małego jest z nimi wychowywany.

Pielęgnacja

Pielęgnacja psów rasy Skye Terrier nie jest zbyt wymagająca ani trudna. Aby zapewnić zdrowy wygląd włosia Skye Terriera należy zapewnić mu odpowiednie żywienie, o zbilansowanej diecie. Wielu hodowców ostrzega przed pchłami, których mała ilość może wyrządzić wiele złego. Rany po takich  zadrapaniach potrzebują wiele czasu na zagojenie się. Skye Terrier nie wymaga trymowania, ani jakiegokolwiek strzyżenia. Jeśli chodzi o linienie w przypadku tej rasy, to występuje ono jednak w minimalnym stopniu. Zabiegi pielęgnacyjne polegają na szczotkowaniu psów  w mniej więcej tygodniowych, bądź 10 dniowych odstępach. Szczotkowanie powinno być wykonywane odpowiednią szczotką-najlepiej drucianą. Ważne by nie szczotkować włosia suchego. Przed przystąpieniem do tego zabiegu, włosie należy spryskać odpowiednim olejem bądź odżywką.

2 Responses “Skye terrier”

  • Damiano:

    Dokładnie. Potrafi się obrazić na pół dnia i nie przyjdzie nawet na najlepszą przekąskę :)

  • Amanda:

    To bardzo mądry i inteligentny pies. Poza tym jest bardzo wrażliwy na karcenie – długo to przeżywa. Mam sunię, którą uwielbiam. Nie wyobrażam sobie innej rasy dla siebie.