Shih Tzu

Wstęp – Shih Tzu

Shih Tzu to małe psy z wielką duszą. Ostatnimi czasy istniało wiele teorii jakoby rasa ta powstała ze skrzyżowania pekińczyka z lhasa apso, jednak analizy DNA wykazały, iż shih tzu jest znacznie starszą rasą. Według legendy rasa ta istnieje od ponad dwóch tysięcy lat.

Historia

Psy te powstały w dolinie, która podczas trzęsienia ziemi została oddzielona od reszty świata. Shih tzu mieszkały w mrocznych klasztorach Tybetu. Za wyznawców Buddy uważane one były za święte oraz strzeżone jak jeden z najcenniejszych skarbów. Nazwa Shih tzu wywodzi się z języka chińskiego i oznacza dosłownie ?lwi pies?.

Zgodnie ze swoją nazwą psy te stanowiły uosobienie towarzyszących Buddzie lwów. Wykorzystywane one były w najróżniejszy sposób. Między innym do odstraszania złych duchów czy ogrzewania w czasie długich modlitw w chłodnych klasztornych celach. W roku 1653 chiński władca Kublai Khan podbił Tybet. Jako jeden ze swoich wojennych darów przywiózł pięć piesków z zapomnianej doliny. Niedługo później Chińczycy zajęli się hodowlą tej rasy psów. Strzegli ich jak największych skarbów i zabronili wywozu tych świętych piesków z kraju. Psa tego można było dostać jedynie w zamian za wybitne zasługi bądź w dowód szczególnego uznania. Do Europy przedstawiciele tej rasy trafili w 1952 roku.

Charakter

Shih tzu to typowy pies do towarzystwa o naprawdę wyjątkowym charakterze. Rasa ta jest niezwykle oddana swojej ludzkiej rodzinie. Psy te potrafią dawać mnóstwo miłości i radości człowiekowi. Są dumne i majestatyczne i bardzo wygodne. Pomimo tego zawsze są skore do zabawy i wesołe przez co wprowadzają dużo energii do naszego codziennego życia. Rasa ta potrafi wyczuć samopoczucie swojego właściciela i o dziwo wychodzi im to bardzo dobrze. Kiedy jesteśmy smutni potrafią one rozśmieszyć nas do łez, zaś kiedy potrzebujemy czyjejś bliskości tulą się do nas i okazują swoją czułość. Rasa ta jest przyjaźnie nastawiona do całego otaczającego go świata. Zarówno ludzie jak i inne zwierzęta są w jego oczach idealnymi kompanami do zabawy.

Opieka

Psy te idealnie sprawdzą się w bloku, gdyż nie potrzebuję one długich spacerów. Należą one do psów domatorów. Do wybiegania się wystarczy im jedynie ulubiona zabawka i kawałek mieszkania. Pies ten jest naprawdę szczęśliwy leżąc na kanapie wtulony w swego właściciela. Mimo tego w każdym towarzystwie zachowuje się z ogromną godnością. Zdecydowanie dużą zaletą rasy jest fakt, iż ich sierść nie wbija się w dywany i wykładziny jak sierść innych psów. Są to psy niezależne i inteligentne oraz naprawdę bardzo towarzyskie. Shih tzu nie przejawiają skłonności do włóczęgostwa. Są wierne i oddane swoim właścicielom. Potrafią dostosować się do trybu życia swojej rodziny. Rasa ta idealnie nadaje się do hodowania w rodzinie z dziećmi.

Shih Tzu w domu

W dzieciach znajdą one idealnych towarzyszy do zabawy, którą tak bardzo lubią. Jeżeli w domu posiadamy również jakieś inne zwierze to dla naszego shih tzu nie będzie ono najmniejszym nawet problemem, a wręcz przeciwnie ? stanie się jego przyjacielem. Psom tym nie należy zbytnio ulegać, od samego początku muszą wiedzieć kto jest panem domu. W przeciwnym razie wejdą nam na głowę, gdyż uwielbiają stawiać na swoim.

Pielęgnacja

Jeżeli chodzi o pielęgnację, psy te wymagają dużych starań. Często muszą one odwiedzać fryzjera ? mniej więcej co dwa miesiące. Rasa ta wymaga codziennego czesania, aby uniknąć skołtunienia sierści. Ich oczy zazwyczaj wymagają specjalnych leków do utrzymania ich w czystości. Pielęgnacji wymagają także ich uszy. Shih tzu potrzebują częstych kąpieli, najrzadziej co miesiąc, jednak lepiej robić to częściej. Rasa ta idealnie sprawdzi się w rodzinach z dziećmi. Jeśli większość swojego czasu spędzamy w domu pies ten będzie dla nas kochającym i oddanym towarzyszem. Jeżeli jednak wiemy, że długo pracujemy i w trakcie naszego pobytu w pracy pies będzie to nie radzę wyboru tej rasy. Potrzebują one ciągłej zabawy, czułości i obecności swojego właściciela, któremu oddają swoje psie serca. Są to małe psy z ogromną duszą, które do końca swoich dni będą kochać nas z całych swoich psich sił.