Shar Pei

Shar Pei jest psem niezwykle towarzyskim i domowym. Jego nazwa w tłumaczeniu oznacza skórę rekina co może się wiązać z jego nadmiarem pofałdowanej skóry. Shar Pei należy do grupy gdzie znajdują się między innymi molosy, sznaucery, pinczery i wiele innych . Popularność rasy Shar Pei w pewnym momencie zaczęła maleć, co natomiast spowodowało niemalże całkowite jej wyginięcie. Jednak w 1971 roku, gdzie w kynologicznym piśmie ukazała się prośba niejakiego Matgo Law o ratowanie tejże rasy. Dzięki temu rasa została uratowana od wyginięcia, a na terenach zarówno Europy jak i w USA zyskała jeszcze większą niż dotychczas popularność. W 1981 roku powstał pierwszy wzorzec rasy Shar Pei, który początkowo miał status tymczasowego, następnie powstał już ten ostateczny.

Charakter

Psy rasy Shar Pei są niezwykle spokojną odmianą. Z łatwością, przystosowują się do wszelkich warunków oraz swojego właściciela, któremu są niezwykle oddane i wierne. Psy tej rasy są bardzo towarzyskie, lubiące przebywać czas z ludźmi. Mają dość dobrze wykształcony instynkt obronny, jednak nie są to psy agresywne. Są bardzo łagodne, spokojne i nie hałaśliwe, jednak czujne. Lubi spacery, na których potrafi być nieco żywszy i radośniejszy niż spędzając czas w domu, gdzie jest można by rzecz oazą spokoju. Shar Pei jest opanowanym psem, który każdą możliwą chwile lubi spędzać leniuchując, bądź wylegiwając się. Lubi dość harmonijny tryb życia. Shar Pei nie lubi wody, co za tym idzie również nie lubi pływać.

Wygląd

Shar Pei dzięki swoim niebanalnym fałdą, które tworzą się w wyniku jak gdyby za luźnej skóry, dla jednych uchodzą za brzydkie, dla drugich za oryginalne, niezwykłe psy. Bez względu na to czy Shar Pei ma wielu zwolenników, czy też wręcz przeciwnie ? bez wątpienia jest jedną z oryginalnych, jedynych w swoim rodzaju, niepowtarzalnych ras. Jeśli chodzi o kolor w jakim występują przedstawiciele tej rasy, właściwie jest jednolity. Mogą to być psy w kolorze czarnym, brązowym, kremowym, kremowo-żółte (złociste) a nawet niebieskie. Dość ciekawym faktem, oraz równie charakterystyczną cecha dla tej rasy jest posiadanie przez nie języka w kolorze borówkowym bądź czarnym.

Zdrowie

Psy rasy Shar Pei są szczególnie narażone na wszelkie infekcje, oraz nawet stany zapalne skóry, ze względu na jego skórę, która jest charakterystycznie pofałdowana na całym ciele. W związku z tym należy zwracać największą uwagę właśnie na skórę, by zapobiec chorobom. Szczególnie w przypadku małych szczeniaków, które mają jeszcze większe skłonności do zachorowań. Głowa jest miejscem narażonym w dość dużym stopniu, zwłaszcza gdy z wiekiem znajduje się więcej fałd. Dość częstą chorobą pośród psów rasy Shar Pei jest entropium ? choroba polegająca na nieodpowiednim podwinięciu powieki, która zostaje skierowana w stronę gałki ocznej. Inną, dość często występującą, dość poważną chorobą związaną ze strukturą skóry (liczne fałdy), jest tzw. gorączka okresowa. Rzadziej występującą chorobą, może być nużyca. Shar Pei są generalnie w dużym stopniu narażone na choroby skórne, jednak rasa ta przez wielu hodowców, oraz osoby posiadające te psy uznawana jest za zdrową, odporną na choroby.

Pielęgnacja

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest czyszczenie uszu, minimum raz na tydzień. Należy również monitorować ich stan.

Użytkowość

Shar Pei jest rasą dość starą, która posiada wiele tradycji. Według wielu hodowców, oraz osób posiadających wiedze na temat tej rasy, rasa Shar Pei może istnieć już około 2000 lat. Państwem, które jest ojczyzną dla tej rasy są Chiny, gdzie początkowo psy były tam hodowane jako psy o zastosowaniu pasterskim czy też myśliwskim. Na południu kraju Shar Pei uczestniczyły w walkach psów.

Stosunek do dzieci

Przyjazna dla człowieka natura, łagodne usposobienie. W stosunku do dzieci nastawiony z przyjaznymi zamiarami. Jednak Shar Pei będzie dobrym kompanem dla dzieci, o równie spokojnym charakterze, lubiących spokojne zabawy. W takim przypadku Shar Pei będzie mógł spokojnie odpoczywać, obserwując bawiące się dziecko, bez bezpośredniego udziału w tym. Dzieci bardzo żywe, które lubią wymyśle zabawy, szczególnie z piłką nie będą odpowiednie. Wiąże się to z tym, iż Shar Pei jest nieco flegmatycznym psem, nie przepadającym za takimi zabawami. Nie uczestniczy też w żadnych sportowych zawodach.

Komentarze: “Shar Pei”