Seter Irlandzki

Seter Irlandzki pośród innych Seterów jest najlżejszy  co do wagi, jednak jeśli chodzi o jego wzrost jest najwyższy.  Jest bardzo szybkim psem. Może być wykorzystywany jako pies do pracy ponieważ założeniem jego wyhodowania było właśnie przeznaczenie do wykorzystywania w celach myśliwskich, podczas polowań. W obecnych czasach Seter Irlandzki jest dużo częściej traktowany jako pies do towarzystwa, jednak według wielu hodowców psy te z tego powodu nie spełniają swoich wspaniałych predyspozycji łownych. Piękna barwa, kasztanowo ? ruda, bądź inaczej opisywana jak ognisty mahoń to ich cecha charakterystyczna nie bez powodu uznawana za jego największy atut. Na ta wspaniałą rasę składa się również wesołe usposobienie, oraz jego urok osobisty.

Historia

Pochodzeniu Setera Irlandzkiego możemy przypisać kraje takie jak Francja, Hiszpania czy Macedonia. Pomimo tego psy tej rasy są największą dumą Irlandii. Seter Irlandzki jest efektem skrzyżowania Spaniela Irlandzkiego wodnego wraz z Seterem Angielskim, Spanielem Springerem oraz Pointerierem. Psy te są koloru brązowego, o odcieniu kasztanowo ? rudym. Na samym początku powstawania tej rasy ich kolor nie był aż tak ważny. Występowały psy w kolorze czerwonym, białym, białym z czerwonym, białym z żółtym, czy białym w połączeniu z czarnym.  Za to ważne było przede wszystkim by psy te były psami myśliwskimi. Ich zadaniem było wyszukiwanie ptactwa na dość dużych obszarach. Pierwszy klub tej rasy powstał w 1866 roku w Anglii, a od roku 1822  na wystawy dopuszczane były jedynie psy jednokolorowej barwy ? czerwonej. W związku z tym faktem doszło do prawie całkowitego wymarcia psów w kolorze biało ? czerwonym. Egzemplarze, które przeżyły zdefiniowane zostały pod nazwą Seter Irlandzki biało-czerwony. Pierwszy standard rasy czerwonego Setera Irlandzkiego powstał w Dublinie w 1885 roku.

Charakter

Seter Irlandzki jest psem o łagodnym usposobieniu. W żadnym przypadku nie przejawia on agresji. Jest niezwykle żywym psem. Do swojego właściciela przywiązuje się bardzo szybko, mimo, że jest psem niezależnym. Jako iż jest psem o wrażliwym charakterze, może przejawiać nieznaczne wahania humorów. Niekiedy może być nawet uparty, co można uznać za minus jego charakteru. Ma Świętnie rozwinięty instynkt myśliwski.

Wygląd

Jego budowa ciała jest niezwykle proporcjonalna i harmonijna. Ma nieco sportową sylwetkę, sprawiającą wrażenie szlachetnej. Okrywa włosowa w okolicach głowy, uszu oraz na kończynach ze strony przedniej jest nieco krótsza niż na reszcie ciała, gdzie włos jest średniej długości. Sierść dobrze przylega, i nie jest kręcona ani falowana. Na ogonie również znajduje się spora ilość sierści tworząca coś w rodzaju pióra. Jeżeli chodzi o umaszczenie Setery Irlandzkie występują w kolorze kasztanowo-rudym, bądź inaczej zwanym czerwonym, jednak dopuszcza się niewielkie znaczenia w okolicach piersi, pleców czy gardła w kolorze białym. Wysokość jaką mogą osiągnąć Setery Irlandzkie wynosi do 67 centymetrów w przypadku psów, a od 55 do 62 cm w przypadku suk.

Zdrowie

 

Najczęściej występującą chorobą w przypadku psów rasy Setera Irlandzkiego jest dysplazja stawów biodrowych. Dysplazja ta może w efekcie doprowadzić do częstych zapaleń stawów biodrowych. Mogą wystąpić problemy z oczami, psy mogą zapaść na chorobę oczu jaką jest popularnie znana pod nazwą nocna ślepota czego konsekwencją może być całkowita utrata wzroku. Setery Irlandzkie są także narażone na problemu z uszami, a więc w szczególności należy zwracać na nie uwagę oraz pielęgnować je. Odnotowuje się również choroby związane z sercem. Z dużo rzadszych chorób, które jednak mogą wystąpić jest padaczka. Choroby mięśni to również dość rzadka przypadłość, jednak mogąca się pojawić. By jej zapobiec należy nie narażać psa na zbyt duży wysiłek fizyczny oraz zwrócić szczególną uwagę na jego mięśnie by nie zostały przeciążane.

Użytkowość

Setery Irlandzkie są wykorzystywane na polowaniach myśliwskich , w szczególności na wszelkie ptactwo.

Dla kogo Seter Irlandzki ?

Jako iż Seter Irlandzki jest psem bardzo aktywnym fizycznie, wymaga odpowiedniej, dużej dawki ruchu. Nie nadaję się on do życia w mieście. Idealnym rozwiązaniem dla niego byłby dom z ogrodem. Jako iż Seter Irlandzki jest bardzo towarzyskim psem, lubi dzieci, iż wszelkie zabawy z nimi.