Seter Angielski

Seter Angielski jest doskonałym psem myśliwskim. Należy do grupy wyżłów, do sekcji brytyjskich wyżłów, oraz wyżłów irlandzkich o typie sterów. Obecnie dużo częściej traktowany jest jako pies do towarzystwa, i na wystawy. Seter Angielski jest w dzisiejszych czasach uznawany jako jedna z najstarszych odmian psów myśliwskich.

Charakter

Seter Angielski jest psem o bardzo rozwiniętym instynkcie myśliwskim. W dzisiejszych czasach równie dobrze sprawdza się jako pies do towarzystwa. Posiada bardzo łagodne usposobienie oraz przyjazne nastawienie do otaczającego go świata. Jego temperament wyraźnie wykazuje, że jest to pies bardzo żywy, posiadający wiele energii. Z tego względu, należy mu zapewnić odpowiednią ilość ruchu,  długie spacery połączone z wszelkimi zabawami. Idealnie sprawdzi się tu jakaś aktywna forma spędzania czasu. Seter Angielski uwielbia spędzać czas szczególnie ze swoimi opiekunami. Setera Angielskiego charakteryzuje również dużym przywiązaniem do swoich właścicieli.

Wygląd

Okrywa włosowa Setera Angielskiego jest lekko pofalowana, długa, w dotyku przypomina jedwab. Szata może występować w następujących kolorach : biało ? czarna, biało ? pomarańczowa, biało ? czarna wraz z podpaleniami w okolicach kufy oraz łap. Często występują również Setery cętkowane. Seter Angielski może osiągnąć wysokość między 60 a 68 centymetrów, a waga jaką może osiągnąć wynosi 30 kg. Jeżeli chodzi o wielkość jest uznawany za średniej wielkości psa. Wiek jaki mogą osiągnąć Setery Angielskie wynosi mniej więcej 15 lat.

Zdrowie

Na ogół Setery Angielskie uznawane są za rasę zdrową, która wykazuje się odpornością na wszelkie choroby, jednak może dochodzić do poniższych chorób. U psów rasy Seter Angielski, może dość często dochodzić do zapalenia ucha. Spowodowane jest to ich dość długimi uszami. Należy zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację. Niektórzy hodowcy zalecają nawet wydepilowanie ucha, w celu zapewnienia odpowiedniej higieny w uchu. Z poważniejszych chorób, należących do grupy dziedzicznej należy dysplazja stawów, która może wystąpić u niektórych psów tej rasy. W przypadku psów mających już swój wiek, może dojść do częściowej, bądź całkowitej utraty słuchu. U niektórych osobników, mogą wystąpić problemy z niedoczynnością tarczycy.

Pielęgnacja

Pielęgnacja włosia Setera Angielskiego jest dość wymagająca, ze względu na rodzaj sierści. Zarówno Seter Angielski jak i inne setery posiadają okrywę włosową, która wymaga wielu dokładnych zabiegów pielęgnacyjnych Sierść należy wyczesywać minimum raz na tydzień. W przypadku początkujących posiadaczy tego czworonoga, ich pielęgnacja może przysporzyć nieco trudu, jednak warto zaczerpnąć informacji od hodowcy od którego kupujemy psa, jak odpowiednio je pielęgnować. Dodatkowo Seterowi Angielskiemu należy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu.

Odpowiednie miejsce dla Setera Angielskiego

Seter Angielski ze względu na dość dużą aktywność fizyczną, oraz potrzebę przebywania na wolnym powietrzu nie jest zalecany do mieszkania w bloku. Miejscem odpowiednim dla niego będzie na pewno dom, najlepiej usytuowany w wiejskich okolicach. Oczywiście mowa tu o domu z ogrodem, gdzie pies bez problemu będzie mógł spędzać czas.

Dla kogo Seter Angielski ?

Idealnym właścicielem dla Setera Angielskiego, będzie osoba/rodzina, która lubi spędzać czas w aktywnej formie. Osoba która poświęci mu wiele czasu i uwagi, oraz odpowiednio go wychowa.

Stosunek do dzieci

Seter Angielski jest psem o bardzo łagodnym usposobieniu. Do otaczającego go świata jest nastawiony niezwykle przyjaźnie. Bardzo dobrze sprawdza się w kontaktach z dziećmi, lecz nieco starszymi. W przypadku mniejszych dzieci mogły by wyniknąć jakieś problemu podczas zabawy, gdyż Seter Angielski jest niesamowicie ruchliwy i żywy. Psy te uwielbiają zabawę w której potrafią się zatracić na długi czas. Seter Angielski jest bardzo inteligentnym psem, z przyjaznym nastawieniem do dzieci. Warto jednak, przed zabawą wyjaśnić dziecku jakie są granice zabaw, by uniknąć nieporozumień na linii dziecko ? pies.

Komentarze: “Seter Angielski”

  • luc:

    Zakochałam się w seterze 10 lat temu jak szedł na spacer z 7 swojego rodzeństwa, mamą i opiekunem.Fuks trafił do nas, piękny seter tricolor.Minęło 10 najwspanialsztych lat z pupilem.Od tygodnia Fuksio nie żyje a moje serce wciąż krwawi..