Samoyed

Historia

Pierwszy wzorzec tej rasy został opracowany w Anglii, w 1909 roku.Jak sama nazwa wskazuje psy rasy Samoyed pochodzą od Samojedów ? czyli plemienia które zasiedlało północną część Rosji oraz Syberię. Łaciate psy o ubarwieniach w kolorze czarnym, brązowym bądź białym były wykorzystywane jako psy stróżujące. Ich zadaniem było stróżowanie reniferów. Psy te zamieszkiwały południowe tereny ziem zamieszkałych przez Samojedów. Znów w północnych częściach tych ziem psy były w całości białej maści. Wykorzystywane były jako psy zaprzęgowe oraz psy myśliwskie. Posiadały niesamowicie łagodne usposobienie i charakter. Psy rasy Samoyed były bardzo zżyte ze swoimi właścicielami, nie odstępowały ich praktycznie ani na krok. Psy przebywały nawet w szałasach Samojedów, gdzie miały możliwość spania, przy okazji darząc ich ciepłem jakie wydzielały. Pierwszy pies tej rasy dotarł do Anglii w 1889 roku, dzięki pewnemu zoologowi brytyjskiemu. W późniejszym czasie ten sam zoolog przywiózł na tereny Anglii jeszcze kilka okazów tej rasy. Wraz z innymi psami, które zostały stamtąd importowane powstały Samoyedy o zachodnim typie. Warunki w jakich wykształtowały się Samoyedy, oraz fakt, iż nie były one krzyżowane z innymi rasami, pozwoliły zachować oryginalną rasę, w stu procentach o czystej krwi. W chwili obecnej psy te cieszą się dużą popularnością, również w Polsce jest wielu entuzjastów posiadających psy tej rasy.

Wygląd

Samoyed to pies w typie szpica, średni co do wielkości w białym kolorze. Swoją postawą oraz pięknym futrem jakie posiada sprawia wrażenie niezwykle eleganckiego i dostojnego. Potrafi zachwycić każdego. Wyraz jego mordki sprawia wrażenie zawsze uśmiechniętego, co dzieje się za sprawą ułożenia oczu oraz zakończeń warg. Po wyglądzie możemy odróżnić płeć psa. Suki mają zazwyczaj krótsze włosie, o delikatniejszej strukturze. Prężne, silne ciało pokrywa gęsty włos, który jest bardzo gruby. Włosie składa się z dwóch elementów, są to podszerstek  który jest bardzo delikatnej, gęstej strukturze, oraz okrywa właściwa, nieco dłuższa oraz twardsza, o prostym włosiu. Okrywa włosowa w okolicy ramion oraz szyi, szczególnie w przypadku męskich osobników, powinna być dłuższą ? tworząc włochaty kołnierz. Jeśli chodzi o głowę oraz łapy z frontowej strony, są pokryte krótszym włosiem, gładkim w dotyku. Uszy są również pokryte krótkim włosiem, a ich środek jest dość intensywnie owłosiony. Na udach znajdują się tzw. portki, które tworzy warstwa sierści. Ogon również dobrze owłosiony. Palce u łap chronią przez czynnikami zewnętrznymi ochronne włosy. Szata Samoyedów zazwyczaj zawiera połysk. Jeśli chodzi o kolor w jakim występują psy rasy Samoyed jest to zazwyczaj czysta biel, bądź ewentualnie odcień kremowy, bądź biszkoptowy lecz kolor biały jest zawsze kolorem podstawowym.

Charakter

Samoyed jest psem niesamowicie przyjacielskim, uwielbiającym towarzystwo.  Jest bardzo otwarty na wszelkie wyzwania. Nie jest agresywny, za to bardzo czujny. Jest aktywny fizycznie jednak ma bardzo słabo rozwinięty instynkt łowiecki. Jego charakter najprawdopodobniej ukształtował się na podstawie charakteru ludu Samojedów pośród którego psy przebywały.

Zdrowie

Psy rasy Samoyed niestety posiadają większe skłonności do zachorowań na dysplazję stawów biodrowych. Innymi często występującymi problemami są problemu z oczami, jest to zanik siatkówki oka, który postępuje w dość szybkim tempie. Niektóre z psów mogą cierpieć na wszelkie alergie, bądź problemy ze skórą. Odnotowano również poważniejsze choroby, jakimi są nowotwory. Mogą wystąpić również kłopoty z nerkami.

Pielęgnacja

Sierść psów rasy Samoyed nie wymaga strzyżenia, jednak w przypadku gdy takiemu psu jest za gorąco linieje on w dość dużej ilości.

Dla kogo pies rasy Samoyed?

Samoyed jest psem niezwykle rodzinnym. W kontaktach z dziećmi jest bardzo cierpliwy, i delikatny, jednak nie należy zbyt ingerować w jego ?prywatność?. Według spostrzeżeń hodowców, mimo typu psa zaprzęgowego, jakim jest Samoyed nie jest on samowolnie poruszający  się. Dla swojego właściciela jest oddany, i zawsze chętny do współpracy. Lubi wszelkie zabawy, i doskonale sprawdza się jako czworonożny przyjaciel chętnie służąc swojemu panu. Jako oddany swojej rodzinie, wrażliwy pies nie lubi krzyku ? a więc nie będzie on odpowiednim psem w miejscu gdzie często dochodzi do kłótni bądź wymiany zdań o bardzo podniesionym tonie. Jako pies który lubi przebywać na powietrzu, idealnym miejscem dla niego były dom z ogrodem, gdzie mógłby zaspokoić swoje potrzeby. Zarówno dobrze ?dogadują? się ze swoimi właścicielami jak i z innymi zwierzętami.

Komentarze: “Samoyed”