Rosyjski toy

Do niedawna rasa ta istniała pod nazwą Moskiewski toy terier, dopiero w 2006 roku oficjalnie przyjęto nazwę Rosyjski toy. Rosyjski toy teerier należy do jednym należącym do najmniejszych ras na świecie, nie przekraczającym wagi 3 kilogramów. Charakterystyczne dla niego cechy to przede wszystkim dość mała głowa, uszy w kształcie trójkątów oraz stosunkowo duże oczy. Wyróżnia się odmianę długowłosą oraz krótkowłosą.

Rosyjski toy terrier jest rasą psa, posiadającym sporo wspólnego z miniaturami terriera angielskiego. Pierwsze wzmianki o tej rasie, pochodzą z XIX wieku. Początkowym założeniem wyhodowanie właśnie Rosyjskiego toya było założenie polowania przez nie w szczególności na szczury, oraz inne mniejsze leśne zwierzęta, zagrażające gospodarstwu. Występowanie tej rasy po I wojnie światowej wykazywało tendencję zniżkową, jednak były bardzo cennymi psami, które w tym okresie żyły nieco w ukryciu nie tylko na wsiach ale i w miastach. W XX wieku, mniej więcej w jego pięćdziesiątych latach psy rasy Rosyjski toy zaczęto hodować w regularnych hodowlach. Pierwszy wzorzec rasy, określający jego pożądane cechy powstał w 1966 roku. Niestety popularność i pożądanie psów tej rasy zmalało, gdy doszło do upadku żelaznej kurtyny. Zaczęto zwozić zagraniczne psy, odsuwając tym samym Rosyjskiego toya na drugi plan.

Charakter

Te niewielkie wymiary Rosyjskiego toya kryją w sobie wiele radości. Są niesamowicie przyjacielskie, jednak nie koniecznie dla obcych, ponieważ są wobec nich nieco nieufne. Doskonale pilnują swojego miejsca, nieraz będąc przy tym nieco zadziornymi. Dla swojego opiekuna są niezwykle oddane i lojalne. Są dobrymi psami, towarzyszącymi w naszym życiu. Dla swojego właściciela nigdy nie przejawiają agresji, wręcz przeciwnie ? z radością i oddaniem wykonują powierzone im polecenia. Do wszelkich nowych miejsc, łatwo się przystosowują akceptując ich otaczający świat, zarówno obecność dorosłych ludzi i dzieci. Jednak w przypadku gdy pies odnajdzie swoje miejsce w rodzinie posiadającej szczególnie małe dzieci, należy zwrócić uwagę by nie był on traktowany jako zabawka bądź żywa maskotka, choć taką może przypominać swym wyglądem i niewielkimi wymiarami. Rosyjskie toy terriery, posiadają bardzo kruchą, dość słabą budowę ? a więc bardzo łatwo coś u nich uszkodzić, szczególnie podczas zabawy z nimi. Nie wykazuje radości w stosunku do zwierząt, szczególnie większych od niego z którymi może wejść w nieco agresywne relacje, i być nastawionym wobec nich nawet bojowo. W stosunku do mniejszych zwierząt nie koniecznie muszą wykazywać całkowitą niechęć, jednak na ogół niezbyt nadają się do życia z nimi  na co dzień.

Wygląd

Psy rasy Rosyjski toy mogą występować w następujących ubarwieniach. Są to kolor podpalany czarny, niebieski bądź brązowy oraz czerwony, który możemy przybierać wszelkie odcienie, uzależnione od danego oświetlenia. Innymi kolorami, jednak nie występującymi u psów rasowych tej rasy są bardzo głęboka czerń bądź miedź. Psy są niewielkimi czworonogami. Ich wysokość to mniej więcej 20 centymetrów w kłębie, a waga  waha się między 1,5 a 2,7 kilograma.

Pielęgnacja

Pielęgnacja różni się w zależności od typu posiadanego terriera, ponieważ iż Rosyjskie toye występują w odmianie długowłosej i krótkowłosej. W przypadku psa typu długowłosego należy regularnie wyczesywać jego sierść, oraz odpowiednio podcinać. Psa należy również poddawać regularnemu zabiegowi trymowania. U terrierów krótkowłosych, które zupełnie nie posiadają podszerstka, nie wymaga się ich trymowania. Ze względu na krótki, dobrze przylegający włos, należy szczególną uwagę zwrócić na higienę skóry psa.

Zdrowie

Rosyjski toy jest psem niezwykle małym i kruchym. Ze względu na swoją niewielką wielkość, są dość słabe i niestety niezbyt odporne, dlatego też nie lubią dość niskich temperatur. Warto więc chronić je przed wszelkimi złymi warunkami atmosferycznymi. Częstym schodzeniem występującym u Rosyjskiego toya jest wypadająca rzepka. Ważnym elementem u szczeniąt, jest usuniecie jednego rzędu zębów, ponieważ w przeciwnym razie psy te będą posiadały zęby w dwóch rzędach co może doprowadzić do wszelkich infekcji i chorób z tym związanych. Często w przypadku szczepień, bądź przyjmowania leków może powstać dość poważna alergia. Na ogół psy żyją średnio 12 lat, jednak odnotowuje się okazy przekraczające ten wiek.

Dla kogo Rosyjski toy terrier ?

Wobec obcych ludzi wykazuje wyraźną nieufność, jednak dla swojego właściciela jest psem niezwykle oddanych i przyjacielskim. Mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo, żywym psem, bojowo nastawionym do życia. Niestety raczej nie nadaje się do życia z innymi zwierzętami domowymi, do których jest negatywnie nastawiony. Zupełnie przeciwnie jest w przypadku dzieci ? dla których jest bardzo przyjazny, i przede wszystkim tolerancyjny i optymistycznie nastawiony.

Komentarze: “Rosyjski toy”