Pudel

Pudel – Historia

Pudel jest to jedna z najstarszych istniejących obecnie ras. Nawet jeden z francuskich rysowników namalował Pudla już w raju. Pudel był znany jako pies zarówno władców jak i biedaków. Biegał on po wielu królewskich komnatach. Szczególnie modny stał się w XIX wieku. W okresie międzywojennym był bardzo popularny. Obecnie powoli traci on swoją popularność na rzecz nowych ras, jednak wciąż ma grupę swych wielbicieli, którzy dbają o rozwój tej rasy. Jest to chyba jedna z najbardziej niedocenionych ras.

Charakter

Bardzo często jest on postrzegany jedynie przez pryzmat swojego charakterystycznego, śmiesznego obcięcia. Wbrew pozorom jest to jeden z najinteligentniejszych psów, jakie istnieją. Rasa ta pojawiła się już setki lat temu. Niektórzy twierdzą, iż istniała od początku świata. Słowo pudel oznacza kałużę. Nie od zawsze był to pies salonowy. Został tak nazwany ponieważ idealnie spisywał się podczas polowań na dzikie ptactwo, nie zważając na pogodę. Zarówno suchy jak i mokry ląd nie był dla niego problemem. Jednak od dawien był on ulubieńcem bogatej warstwy społecznej. W Polsce również miał swojego królewskiego właściciela, którym był Zygmunt Stary. Niewątpliwie jest to doskonały pies do towarzystwa. Kocha on wszelkie pieszczoty, głaskanie czy przytulanie przez ludzi. Nie nadaje się on dla ludzi, którzy mało przebywają w swoich domach. Pies ten strasznie zżywa się ze swoją rodziną, w związku z czym bardzo boleśnie przeżywa wszelkie rozstania. Nie nadaje się on więc do spędzania długich, samotnych chwil w domu. Jak już wyżej wspomniałam jest to pies bardzo inteligentny, dzięki czemu bardzo szybko się uczy. Jednocześnie jest on psem strasznie upartym. Nie można odmówić mu energii. Rasa ta uwielbia wszelkie zabawy na świeżym powietrzu. Pudle są to psy, które nawet w trakcie zabawy zachowują się elegancko i dostojnie.

Opieka

Psy te bardzo łatwo przystosowują się do różnych warunków i trybu życia. Dzięki temu są to psy niekłopotliwe. Potrafią w błyskawicznym tempie przyzwyczaić się do trybu życia swojego właściciela. Warto zaznaczyć, że pomimo swojej energii, Pudle nie wymagają długich i wyczerpujących spacerów. Są świetnymi kompanami dla dzieci. Ufają bezgranicznie i przywiązują się na całe życie. Idealnie nadają się również dla alergików, gdyż nie gubią sierści. Niestety wymagają one regularnego czesania i strzyżenia. Należy bardzo dbać o pielęgnację ich sierści. Warto kąpać tego psa przynajmniej raz w miesiącu. Aby na jego kędzierzawym włosie nie porobiły się kołtuny powinniśmy często go czesać. Niewątpliwie są to psy idealnie nadające się do mieszkania w bloku, lecz równie dobrze poczują się w domu z ogrodem.

Zdrowie

Pudel należy do psów ras długowiecznych. Bardzo dobrze się starzeje i często przekracza piętnasty rok życia, co jest bardzo dobrym osiągnięciem. Nie jest psem chorowitym, rzadko odwiedza lekarza weterynarii. Warto zaznaczyć, że podobnie jak u innych ras, należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej by zapowiedz osadzaniu się kamienia nazębnego, a co za tym idzie nieprzyjemnej woni z pyska. Rasa ta została podzielona na kilka odmian. Są to: pudel duży, średni, miniaturowy oraz toy. Odmiany te różnią się od siebie jedynie wyglądem. Wszystkie natomiast mają bardzo podobne cechy charakteru. Zauważalne są jedynie niewielkie różnice pomiędzy nimi.

Wygląd

Pomimo tego, że Pudel kojarzy nam się głównie z białym psem, ich umaszczenie jest bardziej zróżnicowane. Otóż możemy spotkać Pudle białe, morelowe, srebrne, brązowe oraz czarne. Od niedawna spotykane są również Pudle czerwone.

Podsumowanie

Jest to pies, który przez całe swoje życie będzie idealnym towarzyszem i członkiem rodziny. Na pewno nie da o sobie zapomnieć i nawet w najmniej spodziewanych momentach będzie potrafił nas rozbawić. Pies ten będzie idealny dla rodzin z dziećmi, ale również dla osób samotnych. Miejmy na uwadze, że psy te uwielbiają pieszczoty i czas spędzony z człowiekiem. Jeżeli jesteśmy skłonni ofiarować psu cząstkę siebie Pudel będzie dla nas idealnym wyborem i kompanem przez całe swoje psie życie.

Komentarze: “Pudel”