Pomeranian

Najprawdopodobniej Pomeraniany wywodzą się ze Skandynawii, skąd przybyły nad wybrzeże Morza Bałtyckiego. Jego nazwa to inaczej mówiąc – pies z Pomorza. Do sekcji szpiców Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zalicza mniej więcej około 40 ras. Swoje miejsce znalazł tam właśnie Pomeranian ? czyli szpic miniaturowy. Spośród nich wyróżnić możemy następujące odmiany. Są to :

Szpic miniaturowy koloru białego
Szpic miniaturowy w stylu klasycznym, kolorowy
Szpic miniaturowy w stylu współczesnym, kolorowy

Najprawdopodobniej przodkiem Pomeraniana był canis familiaris palustris, o bardziej dostępnej i popularnej nazwie ? pies torfowy. W większości przypadków szpiców, różnią je zazwyczaj miejsce występowania oraz nazwa, a łączy wiele charakterystycznych cech między innymi pysk o szpiczastych rysach czy zawsze stojące uszy.

Charakter

Świetnie sprawdzający się jako stróż, mimo swoich niewielkich rozmiarów. W dużej mierze na tą cechę charakteru wpływa nieufność wobec obcych ludzi. Często charakteryzują się również uległością.  Pomeranian jest psem ceniącym sobie uczucie komfortu. Bardzo lubi spędzać wolny czas wylegując się w ciepłym, dogodnym miejscu.

Pielęgnacja

Pomeranian ze względu na sierść jaką posiada, wymaga regularnego czesania. Drugim regularnym zabiegiem jest poddawanie go zabiegowi trymowania.

Zdrowie

Najczęstszymi problemami zdrowotnymi w przypadku szpiców, są choroby związane ze skórą.  Często mogą również występować schorzenia związane ze stawami. Dużo rzadziej, lecz jednak mogącym wystąpić problemem, mogą być między innymi choroby oczu. W przypadku odpowiednio zbilansowanej diety psy te nie powinny wykazywać problemów ze zdrowiem, lecz być okazami zdrowia.

Dla kogo Pomeranian ?

Nie jest wymagający jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe. Nadaje się zarówno do dużego domu z ogrodem jak i małego mieszkania w bloku. W kontaktach z innymi zwierzętami Pomeranian wykazuje przyjazne nastawienie. W stosunku do dzieci Pomeranian wykazuje się ogromną tolerancją. Jest w stosunku  do nich bardzo przyjacielski. Niestety ze względu na małe rozmiary i bardzo delikatną budowę nie do końca poleca się je dla rodzin z całkiem małymi dziećmi, które nie do końca mogły by traktować jak zwierzę lecz bardziej jako zabawkę. W bardzo szybkim stopniu przystosowują się do rodziny, oraz warunków jakie w niej panują, a więc nie wykazują większych problemów przy wychowaniu ich. Psy rasy Pomeranian są bystre, szybko się uczą. Są bardzo inteligentne. Bardzo lubią spacery i wszelkie zabawy, jednak warto zapewnić mu taką rozrywką, którą polubi w przeciwnym razie może dojść do nieporozumień między człowiekiem a psem. Dla swojego właściciela są niesamowicie oddane oraz przywiązane do niego.