Papillon

Papillon pod inną także popularną nazwą Spaniel kontynentalny miniaturowy jest małym psem, który przede wszystkim traktowany jest, jako pies do towarzystwa. Jego nazwa w tłumaczeniu z francuskiego oznacza motyla. Psy tej rasy, swoim wyglądem, a szczególnie charakterystyczną głową, z dużymi, sterczącymi uszami przypominają właśnie motyla. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1934 roku. W dużej mierze cenią sobie spokój, i ciepło, jakie dadzą mu właściciele.

Charakter

Pewny siebie i swoich czynów. Jest niezwykle inteligentnym psem. Nieco ciekawski. W stosunkach z innymi okazuje się być przyjacielski. Nie jest konfliktowy, jednak niekiedy potrafi postawić się innemu-dużo większemu psu. Lubi ruch  i wszelkie zabawy. Papillon jest bardzo ruchliwym, zwinnym psem chętnie uczestniczącym w spacerach. Wykazujący się przywiązaniem do swojego właściciela, niekiedy może być nieco zaborczy bądź nawet zazdrosny o jego względy.

Wygląd

Papillon jest małym psem o harmonijnej budowie.  Jego wysokość zazwyczaj nie przekracza 28 centymetrów. Waga waha się pomiędzy 3 a 5 kilogramów. Jego wygląd charakteryzuje głowa o proporcjonalnych kształtach do reszty. Kufa jest dość krótka. Nos jest mały o czarnym ubarwieniu. Oczy kształtem przypominające migdały, ciemnego koloru. Cechą odróżniającą Papillony są jego uszy,  wysoko osadzone, wesoło stojące do góry. Włos pokrywający ciało Papillona jest dość długimi, falowanymi włosami. Ich szata jest nieco twarda w dotyku, lecz gęsta i błyszcząca. Włosie jest dłuższe na tułowiu oraz szyi w porównaniu do reszty ciała. Jeżeli chodzi o umaszczenie to jest to kolor biały. Może posiadać łaty we wszelkich innych kolorach, jednak kolor biały ma być dominującym tłem.

Zdrowie

Niestety ze względu na niewielkie rozmiary, oraz dość kruchą budowę kości psy rasy Papillon narażone są w dużym stopniu na choroby związane z układem kostnym w szczególności na wypadanie rzepki w kolanie. Również mogą posiadać tendencję do łamania kości. Niektóre osobniki tej rasy, szczególnie w przypadku szczeniaków mogą być słabe, o niepewnych, zataczających  ruchach . Warto zwrócić wtedy na psa szczególną uwagę, ponieważ może to być objawem niedocukrzenia.  Wada rozwojowa jaką jest ciemiączka, również może wystąpić u psów tej rasy, ponieważ są one na nią podatne. Niestety ciężko rozpoznać tę przypadłość, i zazwyczaj rozpoznaje się ją w późnym wieku psa.

Pielęgnacja

Papillon posiada łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji włosie nie zawierające podszerstka. Należy tylko pamiętać, by mniej więcej 2 razy w tygodniu wyczesywać go przy pomocy odpowiedniej szczotki, bądź grzebienia. Utrzymanie uzębienia w czystości i higienie, pozwoli zapobiec odkładaniu się na zębach kamienia co z kolei prowadzić może do zapalenia między innymi dziąseł, bądź jamy ustnej.

Dla kogo Papillon ?

Ze względu na łatwość w utrzymaniu i pielęgnacji Papillona, nadaje się zarówno dla osób początkujących  jak i tych mających już doświadczenie w posiadaniu psa. Papillony są to psy o niezwykłym temperamencie zamkniętych w niewielkich rozmiarach. Doskonale nadają się do mieszkania w bloku., jednak należy zapewniać im częste spacery, które uwielbiają. Na ogół są to bardzo ciche psy, nie szczekające nadmiernie. Dla swojego właściciela wykazują się dużym przywiązaniem i przyjaznym usposobieniem w stosunku niego. Ich stosunek wobec obcych ludzi nie jest tak samo radosny jak dla swojego właściciela. Mogą być one chłodne w kontaktach z innymi. Relacje Papillona z innymi zwierzętami domowymi są na dobrym poziomie. Potrafią je zaakceptować, i nawzajem utrzymywać dobre stosunki. Jeżeli chodzi o kontakty psa rasy Papillon z dziećmi, wykazuje on w stosunku do nich przede wszystkim łagodność. Jego cechy charakteru pozwalają stwierdzić, że jest on bardzo towarzyski i przyjacielski. Będzie dobrym towarzyszem dla dzieci, lecz tych nieco starszych. Ze względu na drobną i delikatną budowę, w przypadku kontaktów z nieco mniejszymi dziećmi, które posiadają skłonności do noszenia czy przytulania zwierząt, mogło by dojść do uszkodzeń bądź uszczerbku na zdrowiu psa.

Żywienie

Papillona należy karmić kilka razy w ciągu doby. Należy stosować odpowiednią regularność i dawki, dostosowane do wieku psa.