Owczarek szkocki

Owczarek szkocki,  inna-pełna nazwa tej rasy to Owczarek szkocki collie. Jest to rasa, która należy do grupy psów pasterskich, zaganiających. Niezwykle popularna dzięki słynnemu filmowi Lassie wróć.  Jak wskazuje na to nazwa, Owczarek ten pochodzi ze Szkocji. W Polsce pierwsze okazy tej rasy pojawiły się w 1924 roku.

Charakter

Owczarek szkocki to rasa, która jest bardzo inteligentna. Wykazuje duże chęci do nauki, a więc nie ma problemu w przeszkoleniu ich. Za każde dobrze wykonane zadanie, lubią być nagradzane. Efektem jest zadowolenie zarówno psa jak i jego właściciela. Nie należy tych psów do niczego zmuszać, oraz stosować rygorystycznych nakazów.  Takie zachowanie ze strony właściciela może odbić się na relacjach z psem, a ten stać się może niezadowolony i zamknięty w sobie. Ogromną wierność i przywiązanie wykazują w stosunku do swojego pana. Równie szczerą miłością, prócz swojego właściciela darzą dzieci dla których są niezwykle troskliwe i oddane. Jeśli chodzi o kontakty z innymi zwierzętami, szczególnie psami jak najbardziej się do tego nadają. Nie są to psy agresywne, i nie prowokują innych psów lecz na atak ze strony innego osobnika odpowiedzą tym samym. Jako, że Owczarek szkocki jest psem zaganiającym, wykształtowały się u niego cechy takie jak pilnowanie. Doskonale można to zauważyć podczas spaceru z nim, gdy zawsze jest blisko i stara się pilnować by wszyscy razem tworzyli pewnego rodzaju grupę. Jeśli chodzi o obcych mogą być nieco nieufne w stosunku do nich.

Dla kogo Owczarek szkocki ?

Collie nadaje się nawet dla osób które są początkujące jeśli chodzi o posiadanie psa. Jako iż psy te cechują się energią i żywiołowością potrzebują wiele ruchu i przestrzeni, jednak potrafią przystosować się także d

o mieszkania, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu oraz świeżego powietrza. Owczarek szkocki nie jest psem o charakterze samotnika, a więc nie lubi zostawać na dłuższy czas sam. Wybierając tę rasę jako naszego czworonożnego przyjaciela powinniśmy wziąć to pod uwagę, i poświęcać im sporo uwagi oraz miłości.

Wygląd

Owczarek szkocki to pies o średniej wielkości. Ich charakterystyczną cechą, która dodaje im wiele uroku jest długa szata. Sierść składa się z włosa okrywowego, długiego nieco szorstkiego w dotyku., oraz p

odszerstka, który jest gęsty i miękki, w dotyku sprawia wrażenie puszystego. Głowa Owczarka szkockiego jest również gęsto pokryta włosiem, podobnie jak ogon. Silnie i dobrze zbudowane ciało, przystosowane do wszelkich warunków. Bardzo odporne. Jeśli chodzi o barwę w jakiej mogą występować Collie, wyróżniamy trzy kolory umaszczenia. Są to : śniade czyl

i  w dowolnym odcieniu brązu od jasnego po ciemniejsze,  z białą grzywą i oczami również koloru brązowego; tricolor czyli czarne z grzywą koloru białego, oraz podpaleniami na pysku, brzuchu oraz klatce piersiowej. Oczy jak w przypadku śniadych koloru brązowego; oraz trzeci typ czyli blue-merle (marmurkowy), a więc kolor srebrnawo niebieski z podpaleniami na pysku oraz łapach. Oczy w tym przypadku mogą być koloru niebieskiego, bądź również jak w pozostałych przypadkach brązowe.

Pielęgnacja

Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Prawidłowo odżywiamy pies, posiada sierść, która nie wykazuje skłonności do kołtunienia się. Można powiedzieć, że włosie jest o takiej strukturze, że dba samo o siebie. Wystarczy, że raz na miesiąc takiego psa dokładnie wyczeszemy. W okolicach uszu, pachwin oraz pod pachami, zabieg ten możemy wykonywać nieco częściej, ponieważ na sierści w tych miejscach łatwo powstają małe kołtuny. Kąpiel zaleca się tylko w przypadku gdy jest konieczna, jednak psy, które zamieszkują miastowe mieszkanie można kąpać je około dwóch razy w roku  przy użyciu odpowiednich preparatów.

Żywienie

Przy podawaniu posiłków owczarkowi szkockiemu należy zwrócić szczególna uwagę, czy karma jaką mu podajemy ma pozytywny wpływ na jego piękną szatę oraz kondycję. Możemy podawać mu zarówno suchą karmę, jak i dietę obfitą w gotowane posiłki. Podobnie jak niektóre psy, Collie mogą mieć tendencję do przybierania na wadzę, a więc nie należy ich przekarmiać, szczególnie gdy są małe. By dowiedzieć się jaką dietę najlepiej zastosować, należy skonsultować się na przykład, z hodowcą od którego kupujemy psa.

Użytkowość

Wykorzystywane jako psy zaganiające oraz stróżujące. Obecnie również są one psami do towarzystwa.