Owczarek Pirenejski

Historia

Korzenie Owczarka Pirenejskiego sięgają dawnych, lokalnych ras zamieszkujących Francję. Jeżeli chodzi owczarki francuskie ? Owczarek Pirenejski jest najmniejszym spośród nich. Celem wyhodowania tej rasy były cele użytkowe. Psy te były znane tylko i wyłącznie w swoim obszarze występowania. Dopiero z początkiem XX wieku rasa została rozpoznawana poza dotychczasowym rejonem występowania. Psy tej samej rasy mogą różnić się miedzy sobą zarówno strukturą sierści czy wymiarami jednak posiadają taki sam charakter oraz usposobienie.

Pierwszy wzorzec Rasy Owczarek Pirenejski powstał w 1921 roku, a kolejny 1925. Do tej pory wzorce te uległy minimalnym zmianą, właściwie pozostając takimi samymi.

Początkowo Owczarek Pirenejski wykorzystywany był do pilnowania stad, by nie rozchodziły się. Jednak po obu wojnach światowych psy te zyskały jeszcze większą sympatię i uznanie dzięki swojej pracy jaką wykonywały. Służyły one jako psy sanitarne oraz łącznikowe. Mimo wieloletniego upływu czasu, Owczarka Pirenejskiego nadal możemy zobaczyć jako psa stróżującego we Francji, w Pirenejach, jednak w większości są one traktowane jako psy do towarzystwa, jednak o bardzo sportowej duszy.

Charakter

Niesamowity temperament, i gotowość w każdej sytuacji na działanie. Charakteryzuje go również żywiołowość. Jako iż Owczarek Pirenejski jest psem o typowych cechach psa, zamieszkujących górskie tereny, jest dostosowany do wszelkich trudnych warunków atmosferycznych. Doskonale potrafi poradzić sobie ze zmęczeniem, oraz brakiem pożywienia. Jako stróż jest nieprzekupny i czujny. Owczarki Pirenejskie często uczestniczą w konkursach psów pasterskich, gdzie prezentują przede wszystkim to jakie są bystre oraz to co się nauczyły, ponieważ są świetnymi, pojętnymi uczniami. W tych konkursach owczarki zajmują zawsze miejsca na wysokim podium.

Wygląd

Owczarek Pirenejski występuję w dwóch odmianach. Jest to odmiana face normal ? czyli psy o dłuższym włosiu na kufie, oraz face race czyli odmiana o kufie pokrytej krótkimi włosami, a reszcie długimi wraz z grubym podszerstkiem. Wyglądem może przypominać Briarda, dzięki swojej sierści. Owczarek Pirenejski to najmniejszy owczarek spośród tych francuskich. Jego głowa kształtem przypomina trójkąt, który razem z resztą ciała wyglądem może przypominać małego niedźwiedzia. Oczy są małe, w ciemnym odcieniu. Jego wzrok przepełniony jest inteligencją. Uszy niewielkie, lekko opadające. W przypadku przyciętych uszu są one stojące. Jeśli chodzi o wagę i wzrost jaki mogą osiągać psy, zależny jest on od odmiany. W przypadku face normal wzrost nie przekracza 46 centymetrów, a waga waha się między 8 ? a 12 kilogramów. Odmiana face rase jest odmianą dużo rzadziej występującą jednak wyraźnie większą. Wzrost może sięgać od 46 do 54 centymetrów, a waga jaką może osiągnąć to nawet 18 kilogramów. Owczarki Pirenejskie występują w wielu umaszczeniach. Mogą to być między innymi płowe o wszelkich odcieniach, niekiedy z dodatkiem włosów w kolorze czarnym bądź białym ? szczególnie w okolicach klatki piersiowej oraz na łapach. Wszelkie odcienie szarości również z możliwymi dodatkami bieli. Szata koloru błękitnego z domieszką czarnych łat – tzw. Arlekin. Równie często występującą maścią jest pręgowana w jednolitym kolorze czarnym, bądź czarnym z dodatkami kolorze białym. Mimo wielu ubarwień, najbardziej pożądana jest jednolita maść.

Dla kogo Owczarek Pirenejski ?

W stosunku do obcych ludzi jest bardzo nieufny, podchodzący z dystansem. Jednak dla swoich właścicieli wykazuje się dużym przywiązaniem i lojalnością. Owczarki Pirenejskie mają to do siebie, że same wybierają sobie osobą która będzie ich panem i to do niej są najbardziej przywiązane i szczególnie posłuszne. W kontaktach z innymi zwierzętami, w tym szczególnie psami nie wykazuje przeciwwskazań, wręcz odnosi się do nich przyjacielsko. Jeżeli chodzi o dzieci, również kontakty na linii pies dziecko są bardzo dobre. Psy lubią zabawę, więc spędzanie z nimi wolnego czasu szczególnie na dworze w aktywnej formie jest jak najbardziej wskazane. Owczarek Pirenejski nadaje się przede wszystkim dla osób lubiących aktywność fizyczną. Nie jest on typem domatora i każdą chwilę woli spędzać poza domem, na dworze. Nie poleca się go do mieszkania w bloku, mimo swoich niewielkich gabarytów. Owczarek Pirenejski nadaje się dla osób początkujących, nawet jako pierwszy pies.

Zdrowie

Odnotowuje się pojedyncze przypadki cierpiące na dysplazję stawów, jednak na ogół Owczarek Pirenejski jest rasą zdrową, nie zapadającą na poważniejsze choroby.

Pielęgnacja

Ze względu na dość gęste okrycie Owczarka Pirenejskiego, należy raz na jakiś czas bardzo uważnie szczotkować ich sierść, by zapobiec kołtunieniu się oraz filcowaniu.