Owczarek Niemiecki

Wstęp – Owczarek Niemiecki

         Owczarek niemiecki to rasa, która wyróżnia się szybkością uczenia się oraz uległym w stosunku do ludzi charakterem. Owczarki posiadają bardzo szeroki wachlarz możliwości szkolenia i wykorzystania: idealnie sprawdzają się jako psy służbowe w policji, służbach granicznych i służbach celnych, oprócz tego doskonale spisują się jako przewodnicy osób niewidomych, a przede wszystkim ? są doskonałymi stróżami dobytku człowieka, jego obrońcami i wspaniałymi towarzyszami życia. Idealnie nadają się zarówno do roli opiekunów dzieci jak i stróżów. Rasa ta polecana jest dla ludzi posiadających dom z ogrodem, gdyż wymaga ona bardzo dużej dawki aktywności.

Historia

Historia tej rasy jest bardzo rozbudowana i zawiera wiele ciekawych faktów. Nie sposób jest przeoczyć któryś z nich. Otóż kiedy w Europie Środkowej rozwinął się ruch kynologiczny, jednocześnie w wielu miastach wzrósł poziom przestępczości. Właśnie wtedy zrodziło się zainteresowanie psem służbowym. Dlatego w tym czasie w Niemczech został utworzony związek, którego celem było popieranie hodowli psów owczarskich, w których widziano dobry materiał na psa służbowego do potrzeb wojska i policji. Związek ten nazywał się Phylax. Jednak nie istniał on długo, dlatego że po upływie ośmiu lat działalności Phylaksu powstał nowy związek. Związek ten powstał 3 kwietnia 1899 roku. Dzie ten jest niezmiernie ważny w historii Owczarków Niemieckich, gdyż właśnie wtedy rotmistrz von Stephanitz i jego przyjaciel Artur Mayer byli w Karlsruhe na ogólnokrajowej wystawie hodowlanej. Ich szczególną uwagę zwrócił jeden z psów. Od dawna interesowali się rodzimymi owczarkami, lecz nigdy nie widzieli tak doskonałego osobnika. Pies ten był nadzwyczaj silny i sprężysty, a także wytrzymały i inteligentny. Właśnie na tej wystawie przyjaciele założyli Zrzeszenie dla owczarków niemieckich (zwane w skrócie SV). Od chwili odkrycia Horanda (pierwszego owczarka) Stephanitz i jego współpracownicy rozpoczęli poszukiwanie suk, które wizualnie przypominały tą rasę psa. Wszystko działo się po to, by jak najszerzej rozpowszechnić Owczarki Niemieckie. Kiedy po długich sumiennych poszukiwaniach odnajdywano właściwe suki, otaczano je wielką opieką, należną dla psów które wydadzą na świat tak piękną rasę. Szczenięta były surowo selekcjonowane. Miało to na celu zachowanie najlepszych przedstawicieli rasy. Około 1925 roku psy tej rasy stały się wysokie, kwadratowe oraz niezgrabne, widocznie brak im było tego wdzięku i płynności ruchów, które były nadane przez Stephanitza jako ideał. Dlatego w roku 1922 SV wprowadził system regularnych przeglądów licencyjnych, na których analizowano i przeprowadzano surową krytykę każdego kandydującego do rozpłodu psa, z dokładnym opisem i poleceniem, jak go hodować.  Rok 1925 jest początkiem nowej ery w hodowli Owczarków Niemieckich. Odbyła się wtedy doroczna wystawa we Frankfurcie nad Menem. Na wystawie początkowo oceniono klasę młodzieży, potem klasę psów użytkowych (bez rodowodów), a następnie najważniejszą z klas, otwartą, z której miał być wybrany najlepszy owczarek. Na ring wchodziły wspaniałe okazy, które były zwycięzcami z poprzednich lat. W finale pozostała nieduża grupa najlepszych psów. Po kilku godzinach prezentacji, von Stephanitz podjął decyzję. Zwycięzcą światowym został Klodo von Boxberg, który miał zapoczątkować nową erę w historii rasy.

Opis rasy

Z racji tego, że sylwetka nowego owczarka nie odpowiadała wszystkim miłośnikom tej rasy, powstał wyraźny podział na dwa rodzaje owczarków. Pierwsza była eksterierowa (wystawowa), natomiast druga użytkowa (pracująca). Rasa Owczarek niemiecki jest stosunkowo młoda, gdyż liczy niewiele ponad sto lat. W porównaniu z innymi rasami, jest to naprawdę niewielki okres czasu. Jednak mimo krótkiej historii owczarki zdążyły zyskać na świecie ogromną popularność. Zawdzięcza ją swoimi licznymi zaletami takimi jak: piękno, elegancja i harmonijna budowa. Dzięki tym zaletom owczarki są rasą wysoko użytkową. Pamiętajmy jednak, że pierwotnie owczarek miał być psem pasterskim, obecnie jest natomiast jest to pies uniwersalny. Odnajduje się zarówno jako pies służbowy w policji, służbach granicznych, służbach celnych doskonale spisuje się jako przewodnik osób niewidomych, a przede wszystkim, jest doskonałym stróżem dobytku człowieka jego obrońca i towarzyszem życia. Owczarek niemiecki dzieli się na dwie odmiany ze względu na rodzaj sierści. Są to odmiany: krótkowłosa oraz długowłosa. Psychika odmian niczym się nie różni. Obydwie odmiany posiadają cenne cechy takie jak czujność, odwaga, chęć uczenia się oraz opiekuńczość, dzięki którym stały się doskonałym pomocnikiem człowieka.

Dla kogo ?

Uważam, że jest to idealny pies dla każdego. Bardzo dobrze sprawdza się w domach z małymi dziećmi bądź ludźmi starszymi. Pies ten kocha zabawę z dziećmi, jednocześnie dbając o ich bezpieczeństwo. Ma doskonałe wyczucie swoich rozmiarów, dzięki czemu mamy pewność iż nie uszkodzi małego dziecka swoimi dużymi rozmiarami. Doskonale nadaje się jako pierwszy w domu pies. Bardzo szybko dostosowuje się on do panujących w domu warunków i nie stwarza zagrożenia w swoim otoczeniu. Mimo tego swoją postawą potrafi trzymać na dystans nieproszonych gości. Możemy być pewni, że nie pozwoli on na to, by jego rodzinie bądź jej dobytkowi stała się krzywda. Owczarek niemiecki to pies, który ma usposobienie wyważone, o silnych nerwach, pewności siebie oraz absolutnej szczerości. Rasa ta jest bardzo czujna i zawsze wie, kiedy dzieje się coś złego. Warto zaznaczyć, że psy te są bardzo mądre i bezproblemowe w wychowaniu. Szybko uczą się wszystkich reguł, których muszą przestrzegać i nigdy ich nie łamią. Nie spełnią jednak swojej roli mieszkając w bloku, gdyż najzwyczajniej w świecie będą się tam bardzo męczyć. Z racji tego, że rasa ta uwielbia aktywność, owczarki powinny posiadać ogród, w którym będą mogły do woli się wybiegać i wyżyć. Zalecane są również częste i długie spacery.  Dzieci kochają tę rasę, gdyż odnajdują stuprocentowe zrozumienie w owczarkach. Psy te uwielbiają zabawę i zawsze są chętne do nowych aktywnych przygód. Dodatkowo nigdy nie pozwolą by naszym pociechom stała się jakakolwiek krzywda. Są zwinne i silne. Psy te uwielbiają pracę. Cechują się znaczną inteligencją i pozytywnym temperamentem. Są bardzo silnie przywiązane do swojego opiekuna i zawsze gotowe do jego obrony. Ponadto przejawiają duże poczucie swojego terenu. Owczarek niemiecki jest wymagającym psem. Potrzebuje on starannego i konsekwentnego wychowania, sensownego zajęcia, a także bliskiego kontaktu z opiekunem. Przy spełnieniu tych warunków będzie on idealnym psem rodzinnym.

Opieka

Pies ten wymaga dużej uwagi i poświęcenia mu dużej ilości czasu. U odmiany krótkowłosej gęsty, twardy włos jest łatwy w pielęgnacji, jednak w czasie wymiany sierść linieje bardzo obficie. Natomiast uodmiany długowłosej owczarka niemieckiego włos okrywowy jest miękki, nieprzylegający, jednak do dobrego wyglądu sierść wymaga regularnego szczotkowania. Przeciętna długość życia psów tej rasy to około trzynaście do czternastu lat.

Żywienie

Żywienie Owczarków Niemieckich stało się znacznie łatwiejsze, odkąd na  rynku pojawiły się gotowe psie karmy. Niestety w Polsce królują głównie produkty pośredniej jakości. Należy pamiętać iż żywienie należy dostosować do wieku, wielkości i temperamentu psa. Częstym błędem w polskich domach jest mieszanie karmy suchej, z domowym jedzeniem będącym często częścią jadłospisu opiekuna.

Karmy suche są pokarmem zbilansowanym. Dlatego jeśli je stosujemy, ze względów dietetycznych, jak i wychowawczych, powinniśmy unikać dokarmiania (szczególnie przy stole).

Szczeniaki

Młode owczarki niemieckie wymagają intensywnego odżywiania. Ich wysokie zapotrzebowanie na minerały i witaminy (A, D3, E i grupa B), powinny być regularnie zaspakajane. Ze względu na bardzo intensywny rozrost (wagi i wzrostu), istotne jest też właściwe zaspakajanie potrzeb białkowych. Pomoże nam to w przyszłości uchronić naszego pupila przed chorobami. Pamiętaj jednak, niedobór jest równie szkodliwy jak i nadmiar. Warto więc korzystać ze specjalnie przygotowanych dla szczeniaków zbilansowanych karm. Sześciomiesięczny szczeniak rośnie w tempie 1kg na tydzień. Błędy w żywieniu wpłyną na podwyższenie ryzyka schorzeń kostno-szkieletowych.

Dojrzały pies

Owczarki do psy o wyjątkowo delikatnym układzie pokarmowym. Dlatego tak ważne jest utrzymanie stałych zbilansowanych posiłków. Unikaj dokarmiania. Wszelkie zmiany w menu wprowadzaj stopniowo. Owczarek powinien być karmiony jak sportowiec olimpijski. Odwdzięczy się on dobrym zdrowiem i długim życiem.

 

Podsumowanie

Owczarka niemieckiego zdecydowanie polecam wszystkim, którzy chcą mieć w domu oddanego przyjaciela rodziny, który ponad wszystko przedkładał będzie nasze dobro. Dodatkowo pies ten traktował będzie nas jak swoich prawdziwych właścicieli, którym zaufa w każdej kwestii i nigdy ich nie zdradzi. Jeśli poświęcimy mu wystarczająco dużo czasu stanie się naszym przyjacielem, a kiedy owczarek jeden raz odda komuś swoje psie serce, nigdy nie zmieni swojej decyzji i będzie nam wierny do samego końca.

 

 

4 Responses “Owczarek Niemiecki”

 • ela:

  mój Książę owczarek niemiecki krótkowłosy odszedł za Różową Bramę. Miał 13 lat dwa miesiące i siedem dni. Był 11-ty z miotu, właściciel myślał, że go nie weźmiemy. To była miłość od pierwszego spojrzenia. Mieszka z nami jeszcze jeden owczarek niemiecki, młodszy. Jest wspaniały, mądry, ciepły, wierny i uwielbia bawić się z moim wnuczkiem. Cudowne stworzenie.

 • jones:

  już niedługo taki mały szczeniak będzie hasał ze mną na ogrodzie :)

 • owczarka:

  Ooo tez chcialam miec owczarka,ale na razie mam jack russel terierka szorstkowlosa o imieniu Misia

 • magda:

  chcialabym miec takiego psa