Mops

Wstęp – Mops

Mops to jedna z ras psów należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych. Różne, niekiedy rozbieżne hipotezy sprawiają, że ciężko opisać całą historię rasy Mops. Najbardziej wiarygodną hipotezą wydaje się być teoria, mówiąca o przybyciu mopsa z Chin szlakiem jedwabnym.

Historia

Początki rasy datowane są na czas panowania dynastii Sung, czyli około 960 roku przed naszą erą. Mopsy początkowo były hodowane tylko na dworze cesarskim, a za ich hodowanie poza dworem groziła kara śmierci. Ciekawostką jest, iż nawet dzisiaj cena mopsów w Chinach jest horrendalna i potrafi dorównać wartości rodzinnego samochodu. Od początków istnienia rasy, była ona uwielbiana przez panujących i zamożnych. Mopsy zawsze były ozdobą salonów i wiernymi towarzyszami królów. Do Europy mopsy zostały przywiezione około roku 1425 przez Portugalczyków lub Holendrów utrzymujących z Chinami ożywione stosunki handlowe. W Europie mopsy przebywały na dworze Wilhelma III, który zabrał je do Anglii i tam została zapoczątkowana angielska hodowla. W Rosji mopsy żyły na dworze carycy Katarzyny. Mops jako przykład wierności, zaufania i stałości stał się symbolem Loży Masońskiej i jednego z towarzystw loży – Zakonu Mopsów.

Charakter

Pies ten jest dość popularny w Polsce, głównie przez jego łagodne i bardzo towarzyskie usposobienie.  Jest to typowy pies do towarzystwa, który jest idealnym przyjacielem człowieka. Jego niewielkie wymiary pozwalają na trzymanie go w nawet najmniejszym mieszkaniu. Ze względu na to, iż rasa ta nie potrzebuje dużej ilości ruchu, idealnie sprawdzi się zarówno w bloku mieszkalnym, jak i w domu z ogrodem. Jest to jeden z najbardziej cenionych psów do towarzystwa. Jest przyjazny, wesoły oraz zawsze skory do zabawy. Właśnie dlatego jest on ulubieńcem dzieci, które kochają wspólne zabawy z Mopsem. Jednak i one nie zostają mu obojętne. Rasa ta uwielbia dzieci i może przebywać w ich towarzystwie całymi dniami. Są to psy lojalne czułe i wrażliwe. Posiadają one łagodne usposobienie, także w ich przypadku nie ma mowy o jakiejkolwiek agresji w kierunku ludzi bądź innych zwierząt. Właśnie przez wgląd na te cechy jest to idealny pies rodzinny. Mops potrafi cieszyć się życiem i, choć bywa uparty i impulsywny, jest to raczej wina niedostatecznej dyscypliny niż jego natury. Pamiętajmy, że wszystko zależy od tego, w jaki sposób wychowamy naszego psa. Jest on prawie idealnym czworonogiem do towarzystwa i w domu.

Opieka

Należy jednak zaznaczyć, że linieje obficie, jest dość wybredny w jedzeniu oraz chrapie w czasie snu. Mops nikomu nie pozwoli się nudzić. Lubi brać udział w życiu rodziny, wszędzie go pełno, docenia także spokojne spacery. Cierpi pozostawiony sam w domu na dłuższy czas, potrzebuje zainteresowania i obecności człowieka. Pozostawienie go samego to dla niego ogromna kara. Kiedy przyzwyczai się do swojego właściciela będzie wymagał jego ciągłej obecności i zainteresowania. W przypadku dużej rodziny dobrze jest, gdy zawsze chociaż jeden domownik jest w pobliżu psa, gdyż samotność wywołuje w nim niepokój.

Podsumowanie

Jeśli zdecydujemy się na psa rasy Mops możemy być pewni, iż będzie to bardzo dobry wybór. Z tym psem, pomimo jego niewielkiego lenistwa, nie można się nudzić. Na pewno zapewni on nam rozrywkę dwadzieścia cztery godziny na dobę. Pewnym jest, iż zarówno my, jak i nasze rodziny, pokochamy psa do szaleństwa. Oczywiście stanie się to z wzajemnością, gdyż rasa ta przywiązuje się bardzo szybko oraz bardzo intensywnie. Jeżeli wciąż zastanawiamy się nad zakupem właśnie tej rasy pamiętajmy, iż posiada ona o wiele więcej plusów, aniżeli minusów.

5 Responses “Mops”

 • wiolka:

  ciekawe… ciekawe… ale trochę za mało nie sądzisz Izabello… co do psa jest wspaniały, ja nie długo zakładam hodowlę mopsów śmiesznie brzmi co nie, ale to prawda… twoja strona bardzo mi pomogła bo zbieram informacje na temat mopów to pa mam nadzieje że przeczytasz…

 • Dziewczyna chcąca mopsa:

  Czy gdy chodzę do szkoły a w domu nikogo nie ma to mogłabym go mieć a kończę różnie ale mam jeszcze siostrę która czasem kończy wcześniej odemnie. Mam też podwórko gdzie w dzień jest trochę ruchu.

 • Klaudia:

  najwspanialszy pies pod slońcem! grzeczny i kochany! jestem zakochana po uszy <3

 • alicja:

  włąsnie kupiłam małego MOPSA który jak się wyśpi i dobrze zje to nieustannie szaleje jakby miał ADHD.Jesteśmy w nim z mężem zakochani gdyż jest on i my.Może to złe ale śpi ze mną poświęcam mu każdą wolną chwilę