Landseer

Landseer został zaklasyfikowany w sekcji molosowatych psów o typie górskim. Jest również rasą, która przynależy do grupy pinczerów, sznaucerów, molosów, szwajcarskich psów pasterskich i wielu innych ras. W 1960 roku został uznany za odrębna rasę. Podobnie jako nowofundland, członek z jego rodziny jest długowłosym, dość wysokim psem białego koloru na którym znajdują się czarne łaty.

Historia

Do Europy pierwszy pies rasy Landseer dotarł mniej więcej z początkiem XVIII wieku, aż z Nowej Funlandii podczas podróży statkiem francuskich oraz angielskich rybaków. Dzięki swojej oryginalnej urodzie Landseery zyskały ogromną popularność na terenach Anglii. Drugą przyczyną chęci ich posiadania był obraz, który został namalowany przez wybitnego malarza angielskiego. Obraz ten przedstawiał przede wszystkim wielkiego psa, o czarno białym ubarwieniu. Dzięki popularności w Anglii, ich liczba zaczęła zmniejszać się w Nowej Funlandii mniej więcej w XVII wieku, ponieważ psy te emigrowały na statkach. Z początkiem XIX wieku psy te zyskały również popularność w Europie, a w Polsce jest obecnie zarejestrowanych około 9 osobników tej rasy.

Charakter

Landseer to duży, silny pies stróżujący. Mimo dość szybkiego akceptowania nowych osób, z początku może być nieco nieufny. Nie wykazuje również problemów w kontaktach z innymi zwierzętami pod warunkiem iż od małego zostanie odpowiednio wychowany. Także nie ma problemu jeśli chodzi o dzieci, jednak zaleca się kontrolę przebiegu zabawy z nimi. Nadający się do mieszkania w domu z ogrodem, jak i w bloku wymaga przede wszystkim spacerów gdzie swobodnie będzie mógł biegać. Prócz zabaw na świeżym powietrzu, i zabaw pies ten bardzo lubi pływanie w czym jest naprawdę szybki. Wytrzymałość na wszelkie warunki atmosferyczne nie jest jednak dobra, ponieważ bardzo łatwo marznie. Zaletą z kolei jest to, że w lecie dobrze znosi wysokie temperatury.

Wygląd

Z wyglądu Landseer jest dużym psem o silnej, mocnej budowie. Mają dość wysokie nogi, zwłaszcza w przypadku psów, które na ogół uważa się za bardziej reprezentatywne okazy. Jeśli chodzi o damskie osobniki tej rasy, są nieco mniejsze jednak posiadają większy temperament, oraz aktywność fizyczną. Dobrze zbudowane ciało, pokrywa sierść, która jest długa i gęsta. Pod górną warstwą włosia, znajduje się podszerstek. Istnieją psy o nieco falowanej sierści. Jeśli chodzi o barwy w jakich występują psy tej rasy to kolor biały z czarnymi łatami rozstawionymi na tułowiu oraz zadzie. Reszta, prócz czarnej głowy powinna być czarna.

Pielęgnacja

Aby dobrze zadbać o naszego Landseera należy zapewnić mu odpowiednie żywienie oraz dostateczną ilość ruchu. Te czynniki pozwalają na utrzymanie w normie dobrej kondycji. By zapobiec kołtunieniu się jego sierści, należy wyczesywać ją. Od czasu do czasu należy takiego psa wykąpać.  Warto również systematycznie badać ich przewody słuchowe.

Żywienie

Aby zapewnić psu odpowiedni rozwój oraz zdrowie na długie lata, należy odpowiednio go dokarmiać. Odpowiednie dawki, dobrej jakości karmy będą tu idealnym rozwiązaniem. Gdy u takiego psa zauważymy problemy ze stawami, może to oznaczać, że pies dostaje karmę o niskiej zawartości minerałów i witamin. Warto również zwrócić uwagę na jego sierść. Dorosłe, już dojrzałe psy jedzą sporo karmy, jednak nie są one łasuchami. Stanowczo stawiają na jakoś podawanych im produktów.

Zdrowie

Psy rasy Landseer mogą posiadać skłonności do zapadania na chorobę stawów biodrowych oraz łokciowych czyli ich dysplazję. Często chorują również na choroby związane z sercem.

Użytkowość

Landseery są przystosowane jako psy stróżujące, jednak nadają się również jako psy do towarzystwa.

Szkolenie

Jeśli chodzi o kwestię wychowania, Landseer jest psem, który szybko przyswaja wiedzę. Wszystko to czego się nauczy chętnie później prezentuje. Nie ma problemu z szybkością wykonywania poleceń, jednak warto poświęcić czas na naukę by wykonywał je dokładnie. Uwielbia wszelkie zabawy i sporty. Na ogół jest uznawany za psa stróżującego. Jako iż jest bardzo wszechstronny doskonale nadaje się do wszelakich szkoleń.

Dla kogo Landseer ?

Pies tej rasy idealnie nadaje się dla osób rodzinnych, które będą poświęcać mu wiele czasu i miłości.  Wymaga wielu spacerów i zabaw. Psy trzymane na podwórku potrafią znaleźć sobie odpowiednie dla siebie zajęcie, nie potrzebując w tym naszej ingerencji.

Komentarze: “Landseer”

  • julka235:

    Czy można jak będzie upał lać lekko wężem ogrodowym ,jak ktoś nie ma dużej powierzchni z wodą dla niego do kąpania