Lakeland Terrier

Wstęp

Lakeland to psy z pogranicza małych i średnich terrierów o sierści która zadowoli alergików (jest hypoalergiczna). Psy tej rasy są popularne głównie w dużych miastach. Psy Lakeland to zwierzęta o duże dozie indywidualności. Jest to pies który doskonale nadaje się dla rodziny, szybko się z nią wiąże i dzielnie broni.

Historia

Nazwa Lakeland Terrier pochodzi  od regionu z którego ta rasa się wywodzi – Lake District w Anglii.  Rasa terrierów pochodzi z Anglii, a ich historia datowana jest od 1700 roku. Jednym z pierwszych terierów, był Terrier Czarny. Terrier Lakeland pierwotnie wykorzystywany był do „prac ziemnych” na farmie, czyli do łowienia kretów. Niewielki rozmiar, i aparycja poszukiwania, sprawiał że chętnie penetrował on trudno dostępne dziury i nory. w 1925 rasa ta została skrzyżowana z Terrierem Lisim, i Terrierem Airedale. Brytyjski klub kynologiczny nie zaakceptował „czystości” rasy Lakelanda, stąd też powstały inne kluby które od 1932 promują tą rasę. W Wielkiej Brytanii w regionie Lake Disctrict, Lakelandy wykorzystywane są w polowaniach konnych i pieszych. Wynika to z wytrzymałości tej rasy która przewyższa swoich kuzynów. W dodatku pies ten nie tylko przynosi zwierzynę, ale także zagania ją, co jest szczególnie przydatne w przypadku polowania na lisy. W przypadku Lakelandów ich wartość jest oceniana nie po tym czy potrafią przynieść zdobyć (jak w przypadku innych ras), ale od ich umiejętności upolowania lista w jego własnej norze.

Wygląd

Waga dorosłego Lakeland to 7-8kg. Mniej, niż w przypadku innych długo nożnych ras terrierów. Lakelandy sa podobnej wielkości jak jego kuzyni Terriery Walijskie.  Psy te mają zwartą budowę, są niewielkie, za to wytrzymała, potrafiące szybko kopać. Jednocześnie psy te są wąskie, zwężające się od klatki ku ogonowi.

Cechą charakterystyczną tej rasy jest oczywiście futro, kosmate, kręcące się, delikatną sierścią kryjącą się pod spodem. Futro Lakeland pojawia się w różnych kolorach, akceptowane przez towarzystwo kynologiczne to: czarne, czarno-brązowe, ciemno siwe, siwo brązowe, ciemnobrązowe (wątrobowy), czerwony, czerwono siwy, białawy. Psy te maja charakterystyczne ogony. Lakelanda dorasta do wysokości pomiędzy 33-38 centymetrów. Oczy są małe, ciemnego owalnego kształtu. Nos, uszy, i stopy są czarnego koloru z wyjątkiem psów ciemno brązowych które mają wtedy nocy tego samego koloru. Dobrze odżywiany pies nie siwieje.

Zdrowie i opieka

Lakeland ze względu na swoją sierść wymaga regularnego czesania i strzyżenia. Niezbędny jest też regularny ruch. Psy te doskonale sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach, jeśli tylko zapewnimy im regularny spacer. Psy szczególnie alergikom ze względu na ich sierść. Pies dożywa 16 lat, a przeciętnie żyje od 10 do 12 lat. Rasa nie wykazuje ukierunkowania na szczególne choroby. Jak w przypadku innych psów zaleca się regularne szczepienia i zbilansowane odżywianie. Unikamy posiłków domowych, na rzecz zbilansowanej karmy. Pies może uprawiać sporty, szczególnie wykazuje zamiłowanie do sportów wymagających wytrzymałości.

Charakter

Lakeland to przyjazny pies, otwarty, i pewny siebie. Wada tych psów kryje się w ich nietypowości i agresywności. Zaleca się poddanie tych psów tresurze, gdyż psy te są bardzo inteligentne, i niezależne. Właściciele powinni zadbać by były one dobrze ułożone. Psy te ze względu na swoje duże zasoby energii potrzebują dużo ruchu, i uwagi. Jeśli mu tego nie dostarczymy, potrafią one znajść ujście w psotach i obgryzionych meblach. Psy te potrafią też być „głuche” na wezwania właścicieli jeśli tylko pojawi się w okolicy obiekt zainteresowania.