zdrowie labradora

Zdrowie

Zadbaj o zdrowie Labradora. Za cel każdej hodowli uważa się Labradora pewnego siebie ,  zdrowego i zaangażowanego w pracę. Za pomocą zwalczania systematycznego( przez pokolenia) eliminuje się wady i choroby dziedziczne. Dzięki najnowszych odkryć wiemy , ze dyskwalifikowanie chorób dziedzicznych jest niemożliwe z pokolenia na pokolenie.

Labradory słynną ze zdrowego trybu życia, lecz wiadomo , że jak we wszystkich rasach występują choroby dziedziczne. Zatem nakazuje się  wyeliminowanie psów z hodowli posiadające jakiekolwiek wady genetyczne. Zalicza się do nich dysplazję łokciową lub biodrową .

Choroby oczu

 Nie tylko dysplazja biodrowa jest choroba genetyczna, choroby oczu również uważane są za uwarunkowane genetycznie choroby. W niektórych przypadkach  polegają na strukturach w oku, które w normalnych okolicznościach występują w trakcie trwania płodu. Możemy wyróżnić wiele bolesnych schorzeń np. entropium, które możemy wyeliminować tylko za pomocą zabiegów chirurgicznych. Najbardziej określamy choroby przewlekłe lub nieuleczalne, które w ostatecznym wyniku prowadzą do ślepoty. Tak jak i u ludzi wiele przeróżnych schorzeń objawia się dopiero w późniejszym wieku, co może powodować utrudnienie leczenia. Na świecie istnieje wiele krajów gdzie wykonuje się obowiązkowo specjalistyczne badania oczy, które przeprowadza oftalmolog. Powtarza się je nawet i raz do roku by sprawić ewentualne możliwe schorzenia pojawiające się w nieco późniejszym wieku.

Do kolejnych chorób zaliczamy:

  •  wady powiek (entropium i ektropium)
  •  zanik siatkówki (PRA, progressive rential atrophy)
  • katarakta (zaćma, HC).

Pielęgnacja

Budowa anatomiczna Labradora jak i dodatkowo sierść powodują , ze właściciele mogą ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne. Jednakże , Labradory uwielbiają kąpiele i biegi w błocie , jak przystało na psy myśliwskie , dlatego też należałoby codziennie kontrolować ogólny stan psa. 

Oczy

Zabiegi pielęgnacyjne nie są zbyt wymagane w tych partiach ciała , natomiast  podejrzliwe zachowania tj. zaczerwienienie, wycieki z oczu, drapanie się naszego pupilka w okolicach oczu są znakiem, że dzieje się coś niepożądanego i należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Uszy

Jeśli nasz pupilek posiada różowe uszka, bez wydzielin wtedy możemy być  odetchnąć z ulgą ponieważ ma on uszy zdrowe. Jeśli natomiast Labrador drapie się po nich, trzęsienie głową możemy być pewni, że uszy są brudne. Dodatkowo jeśli dojdzie do tego nieprzyjemny zapach powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Raz w miesiącu należałoby przeczyścić uszko Labrador wilgotnym wacikiem  lub wacikiem połączymy ze specjalnym płynem służącym do przemywania uszów idealnym dla Labradorów. Nasz zwierzak musi przyzwyczaić się do różnego rodzaju grzebania w uszach w razie przyszłościowej aplikacji do usznej jakiegoś lekarstwa.

Sierść

Tak jak i oczy sierść naszego zwierzaka nie potrzebuje zbyt wielkiej pielęgnacji. Kiedy wraca do domu po błotnej zabawie należy spłukać go letniawą wodą. Jeśli natomiast nasze błotne zabawy przerodzą  w tarzanie się  w czymś niemiłym dla nosa dobrym dodatkiem do kąpieli może być szampon by usunąć zapach. Linienie sierści jest bardzo intensywne, ale musimy się upierać z tym procesem tylko dwa raz w roku. W tym okresie najczęstszym zabiegiem pielęgnacyjnym powinno być wyczesywanie dość gęstym grzebieniem. Jest to potrzebne dla usunięcia niepotrzebnego podszorstka z już martwego włosa. By skrócić proces linienia możemy podawać odpowiedni środki z biotyną oraz powtarzać bardzo często proces wyczesywania.

Zęby

Szczeniaki posiadające mleczne zęby przechodzą proces wymiany je na stałe w wieku 3-5 miesięcy. Powinniśmy wiedzieć , ze wtedy nasz pupilek zacznie wygryzać i podgryzać wszystko co mamy w mieszkaniu by zwalczyć ból bolącym dziąseł , by uniknąć nie potrzebnego krzyku i pogryzionych mebli czy krzeseł należy zakupić swojemu zwierzakowi specjalne gryzaki w sklepach zoologicznych. Gdybyśmy jednak zauważyli, ze mleczaki jeszcze nie wypadły a drugi zęby cisną się ku przodowi musimy podać swojemu ulubieńcowi również cos twardego np. suchy chleb czy marchew. Powinno  to pomoc wypadnięciu zębów mlecznych, jeśli natomiast tak się nie stanie , należy spakować psa do samochodu i udać się do najbliższego weterynarza na zabieg wyrwania nie potrzebnego zęba.  Również wielkim problemem jest kamień nazębny, który powstaje w wyniku przeżuwania przeróżnych pokarmów , tak więc należy czyść żeby Labradora specjalistycznymi preparatami i kośćmi, które powodują usuwanie bakterii nazębnych.

Pazury

Wszystko zależy po jakiego rodzaju powierzchni czy terenu chodzi nasz ulubieniec. Jeśli jest to dość twarde i szorstkie podłoże zgodnie z naturą ściera swoje pazurki, jednakże natomiast jeśli podłoże nie jest wystarczające do ścierania ? należy przycinać mu osobiście lub u weterynarza za drobną opłatą , tak raz na miesiąc lub dwa.