Karelski pies

Historia

Pies Karelski pochodzi z północnej Europy, dzisiejszej Finlandii, z region Karelia od którego pies ten otrzymał swoją nazwę. Pies ten wykorzystywany był głównie do polowań na dziką zwierzynę, głównie jelenie i wilki, ale także na niedźwiedzie (z czego słynie ta rasa). Na Półwyspie Skandynawskim, pies ten wciąż jest wykorzystywany do polowań na Łosie, w Polsce natomiast towarzyszy łowczym w czasie polowań na dziki. Pies Karelski pojawił się w zapiskach w latach 80tych XIX wieku, a pierwsza hodowla tej rasy został założony w 1920 roku w rodzimej dla tej rasy Finlandii. 16 lat później psy te zostały zaprezentowane na krajowej wystawie w Helsinkach.

Tragicznym okresem dla tej rasy była wojna Finlandii z Rosją, która to przetrzebiła dotkliwie odbiła się na Finach, jak i na ich pupilach. Liczebność psów Karelskich po II Wojnie Światowej została oszacowana na 40 osobników. Dziś liczebność tej rasy jest znacznie większa, jednak tak niewielka populacja początkowo wymusiła standaryzację nowej rasy, zawężając jednocześnie pulę genową. Kolejny kryzys dla liczebności rasy pojawił się wraz ze spadkiem popularności łowów na niedźwiedzie, i swoje apogeum miało w latach 60tych. Dziś rasa ta ponownie zyskuję popularność zarówno w Finlandii, jak i sąsiedniej Szwecji. W Polsce, pierwszy związek kynologiczny powstał w 1961 roku, i został zapoczątkowany przez psa Metsämichen Halli i sukę o imieniu Tupu.

(na zdjęciu Nado – Cień Niedzwiedzia. – autor zdjęcia:Karol Wojdyła)

Budowa

Pies Karelski charakteryzuje się mocną budową. Wysokość w kłębie waha się pomiędzy 50-60 cm. Budowa psa jest foremna, i przypomina prostokąt. Głowa posiada szeroką mózgoczaszkę, z nieznacznym stopem i wysklepionym czołem, kształtuję głowę na podobieństwo stożka. Cienkie, szczelnie przylegające i suche warki. Piwne, nieduże oczy oraz stojące, zaokrąglone na końcach uszy nadają psu charakterystyczny wygląd. Umięśniony tułów  i mocny tył, wskazują na waleczny charakter łowcy. Głęboka klatka piersiowa, i wąski brzuch nadają psu bojowy wygląd. Mocne, równolegle ustawione, proste kończyny, ze zwartymi palcami (delikatnie dłuższymi w tylnych łapach). Psy Karelskie ważą od 25 do 30 kg. Suki, wyraźnie drobniejsze ważą od 17 do 20 kilogramów.

Umaszczenie

Pies tej rasy posiada czarną sierść, z białymi znaczeniami na piersiach, oraz innych częściach ciała. Proste włosy okrywowe, dłuższe na pośladkach, grzbiecie i szyi. Podszerstek miękki i gęsty. Sierść z brązowym połyskiem.

Charakter

Pies Karelski, stosowany w przeszłości w łowach to pies, który uwielbia ruch i pracę. Jest jednak przytym bardzo samodzielny, i nie łatwo ulega rządaniom właściciela. Wytrwały i uporczywy w polowaniach, zachował jednak przyjazne nastawienie do ludzi i innych psów. Zaleca się tresurę, długie spacery. Nadaje się do pracy na łowach.