Jack Russel terier

Krajem z którego pochodzą Jack Russell teriery jest Anglia. Należy on do grupy terierów, sekcji terierów krótko nożnych.

Historia

Rasa powstała dzięki staraniom Johna Russella. Jego nazwa pochodzi od zdrobnienia imienia John ? ?Jack? oraz nazwiska hodowcy. W latach 1800 John zajmował się hodowlą i udoskonalaniem linii foksterierów. Psy opisywanej rasy były niezwykle energiczne, na polowaniach biegły obok foxhoundów, wchodziły pod ziemię, wypędzały lisy i inną zwierzynę z ich nor lub kryjówek. Gibkie ciało oraz bystrość ruchów były cechami pożądanymi u hodowanych osobników. Dzięki swej zwinności oraz charyzmie świetnie wykonywały swą pracę w terenie. Dziś obowiązujący wzorzec rasy został ustanowiony 08.10.2012 roku.

Wygląd

Jack Russel terier jest psem o mocnej budowie, jest energiczny i zwinny. Gibkie ciało jest średniej długości. Tułów jest dłuższy w stosunku do wysokości w kłębie osobnika. Głowa powinna być niezbyt szeroka, dosyć płaska. Kufa powinna być nieco krótsza niż mózgoczaszka. Wargi dobrze przylegające o czarnej pigmentacji. Trufla nosa czarna. Silna szczęka, głęboka. Szczęka i żuchwa o dużej sile chwytu, siekacze zbiegają się w zgryzie nożycowym. Oczy Jack Russel terierów są małe, w kształcie migdała. Mają bystre, przeszywające spojrzenie. Nie mogą być one wyłupiaste. Powieki ściśle przylegają do gałki ocznej. Uszy mogą opadać na boki głowy, są bardzo ruchliwe. Szyja sprężysta, lekko wydłużona. Obrys tułowia mieści się w prostokącie. russel 2Grzbiet jest prosty. Lędźwie są krótkie, silnie umięśnione, mocne. Klatka piersiowa niezbyt szeroka, głęboka. Żebra dobrze wysklepione, silnie uwypuklone. Bardzo ruchliwy ogon, w spoczynku może opadać. Kończyny krótkie, dobrze umięśnione. Dorosły Jack Russel terier mierzy do 30 cm wysokości w kłębie. Sierść może być gładka, szorstka lub drutowata. Odporna na wpływy atmosferyczne. Umaszczenie białe musi dominować, ze znaczeniami czarno podpalanymi, czarnymi lub rudymi. Te mogą być od jasnopłowych , po bardziej intensywne, kasztanowe.

 

Charakter

Jack Russel teriery należą do bardzo energicznych psów. Są szybkie, zwinne i ruchliwe. Wymagają aktywnego trybu życia. Zabawy na świeżym powietrzu oraz praca związana z tropieniem i wypędzaniem zwierzyny są ich żywiołem. Są to psy dla osób pełnych energii, które zapewnią im odpowiednią dawkę ruchu. Nie są to zwierzęta, które zostaną na wiele godzin same w domu. Jack Russel terier jest niezwykle inteligentnym psem. Szkolenie tego czworonoga należy do zadań z reguły łatwych i przyjemnych. Szybko uczy się nowych komend, chętnie podejmuje się wykonywania poleceń. Zadania traktuje jako wyzwanie i często realizuje je z zapalczywością. Atrakcją jest dla niego pościg za szybko przemieszczającym się celem. Współpracuje z przewodnikiem. Jako pies tropiący jego zadaniem jest nie zabicie, lecz wypłoszenie zwierzyny. Nie wykazuje zachowań agresywnych. Podczas pracy cechuje go odwaga i wytrwałość. Jest niezwykle wytrzymały. Jest to pies, który lubi dominować, stąd należy zachować konsekwencję w wychowaniu tego czworonoga. Jasne wyznaczenie granic od pierwszych dni wspólnego życia jest bardzo ważne. Jack Russel terier należy do psów upartych, raczej nie przekupnych. Wymaga cierpliwości i spokoju od swojego przewodnika. Jest energiczny i często nadmiernie okazuje swoją ekscytację. Nadaje się on do obcowania ze starszymi dziećmi. Jeśli chodzi o kontakt z małymi domownikami należy zachować czujność. Pies porusza się szybko, jest energiczny. Przez przypadek może zrobić dziecku krzywdę lub wystraszyć naszego potomka. Jack Russel teriery są rodzinne i oddane. Otaczające go osoby darzą wielką miłością, często dają upust swoim uczuciom. W stosunku do obcych zachowują dystans. Nie są szczekliwe, sygnał głosowy dają jedynie podczas zagrożenia czy zabawy. Są to psy czujne, w przypadku zagrożenia odważne. Bez chwili zastanowienia staną w obronie swojego przewodnika.

 

Zdrowie

Często spotykaną chorobą dotykającą Jack Russel Teriery jest cukrzyca. Jest ona przewlekłym schorzeniem metabolicznym charakteryzującym się zaburzeniami równowagi kwasowo – zasadowej, gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej oraz białkowej, spowodowanej całkowitym lub względnym niedoborem insuliny. Objawy cukrzycy u psów: nadmierne pragnienie, wielomocz, wzmożony apetyt, postępujące chudnięcie. Kolejnym schorzeniem występującym u psów opisywanej rasy jest martwica główki kości udowej. Martwica wywołana brakiem unaczynienia może wystąpić w przypadku, gdy kość zostanie pozbawiona normalnego, niezbędnego jej do życia, zaopatrzenia w krew. Przy braku prawidłowego odżywiania, zapewnianego odpowiednim przepływem krwi, struktura kości ulega osłabieniu i może dojść do jej zapadnięcia i w następstwie do uszkodzenia chrząstki stawowej. Dochodzi do tego najczęściej po długotrwałym leczeniu sterydami oraz po przeszczepach narządów. Jack Russel teriery są również narażone na choroby uszu. Pierwszym objawem który może świadczyć o takiej dolegliwości jest częste potrząsanie głową. W poważnych przypadkach zwierzę trzepie głową ociera nią i drapie ucho. Czasem towarzyszy temu nieprzyjemny zapach wydobywający się z uszu. W przypadku zauważenia powyższych objawów należy przejrzeć dokładnie uszy i skonsultować się z weterynarzem. Do najczęstszych zmian jakie można wykryć sprawdzając kanał słuchowy, są: zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, obecność wydzieliny. Są to objawy świadczące o zapaleniu ucha zewnętrznego. Przeważnie przyczyną jest infekcja wewnątrz kanału słuchowego, reakcja alergiczna bądź ciało obce np. nasiono trawy.

 

Pielęgnacja

Regularne szczotkowanie sierści za pomocą gumowej szczotki pomaga usunąć martwy włos, pasożyty oraz brud. Podczas tego zabiegu pobudzamy krążenie krwi, przez co włos staje się bardziej lśniący i zdrowszy. Jack Russel teriery kąpiemy doraźnie ? tylko, kiedy zachodzi taka potrzeba. Zbyt częste mycie psów powoduje matowienie sierści, pozbawienie jej ochronnej warstwy tłuszczu. Pielęgnacja pazurów ogranicza się do kontroli ich długości i przycinania, gdy są zbyt długie. Jeśli stojąc pies dotyka nimi podłoża jest to znak, że należy je skrócić. Czyszczenia zębów powinniśmy dokonywać przynajmniej raz w tygodniu. Możemy to robić przy użyciu specjalnych szczoteczek i past. Dobrym, domowym sposobem mycia zębów jest nawinięcie na palec wskazujący gazy i czyszczenie ich roztworem z sody lub soku z cytryny. Znacznie łatwiej jest zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego używając wyżej wymienionych metod, niż usuwać już powstały kamień. russelOpisana pielęgnacja zapobiegnie również niemiłemu zapachowi z psiego pyska. Czyszczenie uszu powinniśmy wykonywać, co najmniej raz w tygodniu. W sklepach zoologicznych możemy zakupić preparaty przeznaczone właśnie do tego celu. Budowa uszu sprzyja powstawaniu infekcji, która objawia się ?trzepaniem? uszami, potrząsaniem głową.

 

Żywienie

W żywieniu Jack Russel terierów najlepiej zastosować gotową, suchą karmę. Jej zbilansowany skład zapewni naszym ulubieńcom wszystkie makro i mikroelementy, witaminy, minerały i inne niezbędne składniki pokarmowe. W sklepie zoologicznym istnieje możliwość dobrania karmy odpowiedniej dla wieku, rasy oraz stopnia aktywności naszego podopiecznego. Podajemy ją w ilości wskazanej dla indywidualnych potrzeb czworonoga. Dorosłe psy karmimy dwa razy dziennie. Ważne jest, aby zapewnić im dostęp do świeżej, czystej wody. W trosce o zdrowie naszych pupili podawane im produkty powinny być wysokiej jakości i świeżości. Jack Russel terier powinien mieć ustalone godziny jedzenia i ich powinnyśmy się trzymać. Nie powinno się dawać psu jest zbyt wcześnie jak i zbyt późno. Powoduje to kłopoty gastryczne. Jeśli zdecydujemy się sami przygotowywać posiłku naszemu buldogowi musimy pamiętać, że osobnik przy swej wynoszącej około 6 kg wadze ciała potrzebuje dziennie około 75 gramów mięsa, 35 gramów ryżu lub gotowanego makaronu, 35 gramów warzyw surowych lub gotowanych oraz  dodatku niezbędnych witamin.