Elkhund Czarny

Wstęp

Elkhund Czarny pochodzi z Norwegii, gdzie pierwotnie uczestniczył w polowaniach szczególnie na łosie, niekiedy na niedźwiedzie. W obecnych czasach wykorzystywany jest głównie jako stróż na wsiach szczególnie w Norwegii, gdzie pilnuje zwierząt. Elkhundy są zakwalifikowane do grupy północnych szpiców myśliwskich.

Hodowla

Pierwsza hodowla tej rasy miała zapoczątkowana została w 1865 roku, znów w 1879 Szwedzi wraz z Norwegami utworzyli pierwszy klub miłośników tych psów.

Wzorzec

W 1906 roku powstał pierwszy wzorzec tej rasy. Aktualnie obowiązujący wzorzec utworzony został 09.08.1999 roku.

Opis ogólny: Elkhundy są typową rasą szpiców, o proporcjonalnej budowie ciała. Idealnie pasujące do umaszczenia ?  ciemne oczy i sterczące do góry uszy przybierające trójkątny kształt. Całość dopełnia ogon o nieco kręconym włosiu. Dzięki powłoce na jaką składa się gęsta i wytrzymała sierść psy idealnie znoszą niskie temperatury a nawet deszcze co za tym idzie, są odporne na choroby z tym związane. Psy nie są szczególnie wymagające prócz podstawowej pielęgnacji jaką powinno się zapewnić każdemu psu.

Charakter

Samodzielne, mogące podejmować odpowiednie, właściwe decyzje. Bardzo wytrzymałe. Psy wymagają dużej ilości ruchu, a więc ich właściciele muszą im ją dostarczyć. Codzienne, długie spacery to codzienny obowiązek. Niedostarczenie odpowiedniej dawki świeżego powietrza i ruchu może doprowadzić psy do pozbawienia ich radości do życia. Psy staną się wtedy apatyczne. Idealnymi warunkami dla nich są wiejskie okolice które sprawiają dużo przyjemności naszym czworonożnym kompanom. Cechuje go duża odwaga, oraz to, że jest nieustraszony. Bardzo żywiołowy, i energiczny.

Rozmiary

  • Wysokość psa wynosi od 46 ? 51 cm, suki zazwyczaj są stosunkowo niższe o mniej więcej 2cm.
  • Waga psów oscyluje w okolicach 18 kg, jednakże waga może się nieznacznie różnić.

Szata i umaszczenie

Kolor to głęboka lśniąca czerń. Dopuszcza się niewielkie ilości białego koloru na łapach i klatce piersiowej. Przylegający do ciała dosyć gęsty i nieco szorstki włos. Na sierść składa się czarny podszerstek, który jest bardzo miękki oraz okrywający całość długi i twardy włos.

Pielęgnacja

Nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Wystarczy regularnie wyczesywać sierść psa, by pozbyć się obumarłego włosia. Na ogół nie wykazują większych problemów ze zdrowiem.

Dla kogo ?

Psy nie nadają się do mieszkania w mieście, oraz nie są im wskazane upały. Idealnie nadają się dla ludzi mieszkającym w domu, najlepiej poza miastem. Dobrze znoszą przebywanie na dworze ? a więc mogą być przetrzymywane na podwórku. Zaleca się również lokalizacje o chłodnym klimacie.

Psy polecane są osobą które miały już kiedykolwiek kontakt ze zwierzętami.

Szkolenie

Ze względu iż mogą być  one nieco nieufne wobec człowieka niekiedy  ciężko je czegoś nauczyć. Jednakże trochę więcej poświęconego czasu na naukę może skutkować pozytywnymi efektami między innymi dobrze wykonywanymi poleceniami. Szkoleniu powinno się poddać jak najmniejsze psy by efekty były lepsze.

Ciekawostka.. Za wadę tej rasy uznaje się ogon, który jest nieco krótki.