Dalmatyńczyk

Wstęp:

                         Któż nie zna Dalmatyńczyków. Ich popularność  zbudowana przez Hollywood, gwarantuje mu miejsce tuż obok Owczarków Szkockich (Lessie). I istotnie, dzięki swemu wyjątkowemu umaszczeniu, zwracają na siebie uwagę. Psy tej rasy wymagają bardzo dużo uwagi, dlatego też wielu fanów ?gadżetów?, szybko przekonało się że nie zawsze warto podążać za modą. Jest też na szczęście dużo pasjonatów tej rasy, którzy  gotowi zapewnić kompleksową opiekę naszemu kropkowanemu przyjacielowi.

Historia

Dalmatyńczyki nazwę swoją zawdzięczają średniowiecznej Dalmacji (dziś Chorwacja), z której pochodzą. Właśnie tam były wykorzystywane jako psy gończe, a w okolicach XVII wieku jako psy obronne. W XVIII wieku Dalmatyńczyki zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii, poprzez kraje basenu Morza Śródziemnego. Do Anglii dotarły bezpośrednio z Francji pod nazwą psy galicyjskie. Do tej pory nie wiadomo kim byli przodkowie rasy. Szczególną popularność rasa ta zyskała dzięki produkcji Disneya ?101 dalmatyńczyków? oraz filmowi aktorskiemu o tym samym tytule. Od tamtej pory psy te są sławne na całym świecie i szczególnie uwielbiane przez dzieci.

Dla kogo ?

Dalmatyńczyk to pies bardzo rodzinny, idealnie nadający się do mieszkania z rodziną posiadającą dzieci. Posiada bardzo radosne usposobienie i wiecznie jest pełen energii. Ma on ogromny temperament, a jego energia nigdy nie pozwoli nam na nudę. Właśnie dlatego kupno Dalmatyńczyka nie jest dobrym pomysłem dla ludzi ceniących sobie spokój. Nie jest to typ psa, który potrafi zająć się sam sobą. Ceni on każdą chwilę spędzoną ze swoim właścicielem oraz jego rodziną. Szczególnie lubi zabawę z dziećmi. Trzeba poświęcić mu dużo czasu, gdyż posiada on niespożyte pokłady energii, którymi zaraża wszystkich napotkanych na swojej drodze. Uwielbia wspólne spacery i zabawy. Nie lubi spędzać czasu z samym sobą. W przypadku Dalmatyńczyków trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie i konsekwentne wychowanie swojego pupila. Jeśli od początku nie będziemy przywiązywać większej uwagi co do wychowania naszego psa, może się to skończyć całkowitym brakiem dyscypliny. Jeżeli Dalmatyńczyk od początku nie będzie miał wyłożonych jasnych zasad może nas w ogóle nie słuchać i nie reagować na żadne komendy. Właśnie dlatego tak ważnym jest by już od wieku szczenięcego poświęcić czas na wychowanie naszego czworonoga. Jeśli zrobimy to prawidłowo będzie on wspaniałym, ułożonym psem. Pamiętajmy jednak, że Dalmatyńczyki cechują się indywidualnością, dlatego zdarzają się sytuacje, w których chodzą własnymi ścieżkami. Dopóki dzieje się to w granicach rozsądku, nie denerwujmy się nazbyt. Pomimo swojej energii są to psy zrównoważone i nieufne wobec obcych. Jednak już po dłuższej chwili wspólnego przebywania potrafią zmienić swoje nastawienie o sto osiemdziesiąt stopni. Pamiętajmy, że jest to pies niezwykle towarzyski, który nie przejawia nawet w najmniejszym stopniu agresji w stosunku do ludzi.Pomimo tego, że rasa ta uwielbia dzieci, zwróćmy uwagę na jego wielkość i nigdy nie zostawiajmy z Dalmatyńczykiem małych dzieci bez kontroli dorosłych. Pies ten często bawiąc się nie zwraca uwagi na swoją wielkość i siłę, co może mieć nienajlepsze skutki w przypadku zabawy z najmłodszymi. Jest to pies bardzo odważny i przyjacielski. Należy do ras niezwykle inteligentnych. Bardzo szybko przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny i nie odstępuje jej na krok. Dalmatyńczyki wymagają aktywnych długich spacerów. O ile nie muszą być one częste o tyle dobrze jest poświęcić na nie dłuższy czas. Dlatego pies ten nie nadaje się dla ludzi bardzo ograniczonych czasowo. Uwielbia towarzystwo więc dobrze jest, gdy ciągle ma kogoś z rodziny w swoim otoczeniu.

Opieka

Warto zaznaczyć, że rasa ta obficie linieje, zwłaszcza wiosną i jesienią. Jednak ze względu na swoją krótką sierść nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Przy zakupie szczeniaka powinniśmy zwrócić uwagę na jego słuch, gdyż rasa ta często choruje na wrodzoną głuchotę (aż 70% zwierząt tej rasy niedosłyszy).  Oprócz niedosłuchu, podobnie jak inne rasy, Dalmatyńczyki mają skłonności do pewnych chorób. Typowe schorzenia bioder u psów rasowych, nie stanowią głównego problemu (tylko 4,6% zachorowań). Problemem są natomiast choroby autoimmunologiczne (~10%), które dotyczą głównie starszych psów.  Innym istot schorzeniem wśród dalmatyńczyków jest hiperurykemia, którego powodem jest wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi. Schorzenie to jest spowodowane ograniczona pula genetyczną dalmatyńczyków, i wadą genetyczną, obecną wśród wszystkich psów rasowych Dalmacji.

Wciąż poszukuje się rozwiązania tego problemu, którym może być skrzyżowanie tej razy z inna. Jednak ze względu na kontrowersję z tym związane, nie doszło jeszcze do porozumienia wśród członków związku kynologicznego.

Związek hodowców szacuje średnią długość życia psa na 11,55 lat, jednak są psy które dożywają sędziwego wieku 15 lat.

Żywienie

Żywienie Dalmatyńczyka nie odbiega od żywienia innych psów aktywnych. Należy pamiętać o dobieraniu zbilansowanych posiłków (karmy), i unikaniu dokarmiania psa (szczególnie przy stole). Karmę dobieramy w zależności od wagi i wieku psa.

Podsumowanie

Dalmatyńczyk będzie idealnym rozwiązaniem dla dużej rodziny z dziećmi. Pies ten jest bardzo rodzinny i na pewno dostarczy wszystkim mnóstwo emocji i zabawy. Jeżeli jesteśmy w stanie poświęcić mu nasz czas i zapewnić dawkę rozrywki i aktywności będzie on wspaniałym przyjacielem na bardzo długie lata. Dalmatyńczyk szybko się przywiązuje więc jeśli już raz pokocha człowieka ? będzie mu wierny no końca swoich dni.

Komentarze: “Dalmatyńczyk”