Hodowla

Warunki hodowli

Wiadomo już że jako zapalony biegacz Chart potrzebuje mnóstwo przestrzeni by móc rozprostowywać swoje kości i stawy. Jeśli chodzi o zamieszkiwanie to nawet zwykle mieszkanie mu spokojnie wystarczy do odpoczynku. Uwielbia wygodnie się wylegiwać i lubi spać na wygodnej kanapie. Nasz futrzak jest dużym psem więc potrzebuje ruchu, zatem jeśli posiadamy ogród lub znamy jakieś miejsce gdzie nasz pupilek będzie mógł się swobodnie wybiegać to warto to wykorzystać. Dla chartów ruch to niezbędna rzecz dla rozkładu dnia. Bieg na długi dystans , treningi na torze wyścigowym, to jest to co psy perskie uwielbiają, jest to dla nich nie tylko dziedzina sportowa, ale również uważają ja jako formę sztuki. Przeróżne pluchy i dni deszczowe mogą być dla nas utrapieniem ponieważ będziemy bali się że nasz pupilek wracając ze spaceru pobrudzi nam całe mieszkanie. Jednak możemy odetchnąć z ulgą ponieważ nasze zwierzaki tej rasy nigdy nie wrócą do domu brudne, ich perski charakter nie pozwala im się ubrudzić, a jeśli już są brudne za nic w świecie nie skłonią się do ubrudzenia dywanu czy mebli. W momencie kiedy wróci z deszczowego spaceru będzie w spokoju oczekiwał aż Pan się nim zajmie i oczyści z brudu.

Żywność

Jeśli chodzi o porcje żywnościowe chartów warto wiedzieć, że są one typowymi niejadkami. Mimo jednak że jedzą mało to ich jedzenie musi być jak najwyższej jakości. W wyniku kiedy obciążenia wysiłkowe się zwiększają tym samym należy zwiększyć porcje diety nawet i dwukrotnie. Jeśli natomiast porcje są normalne należy podawać zwierzakowi 300 gramów czerwonego surowego mięsa a do tego dodatkowo mieszankę złożoną z warzyw, gotowanego ryżu lub makaronu. Natomiast jeśli wysyłam naszego psa na wyścigi to automatycznie zwiększamy mu dawkę pożywienia. Należy zwiększyć ilości mięsa oraz dodać małą ilość tłuszczu. Niektórzy hodowcy by zwiększyć wapń w kościach swoich psów dodają do dziennej diety porcje jogurtu bądź ciasta wapienne, jest to spowodowane dużą długością kończyn.

Pielęgnacja

Specjalna pielęgnacja nie jest potrzebna w przypadku charta perskiego. Jego niezbyt długie owłosienie potrzebuje tylko zabiegów starannego rozczesywania. Dłuższe włosy na ogonie, uszach i łapach mogą powodować kołtunienie. By uniknąć filców( czasem nie możliwych do usunięcia ) należy czesać swojego futrzaka regularnie. Dość rzadko powinna odbywać się kąpiel z użyciem jakiegokolwiek szamponu. Możemy zastąpić to masażem z wykorzystanie wilgotnej rękawicy frotte. Charty perskie posiadają również słabe punkty – na pewno są to uszy, które szybko łapią kurz i brud, a to kieruje się w stronę zapalenia. Zatem zaleca się regularne(codzienne) czyszczenie uszu czysta szmatka. Należy wykonywać ten zabieg dość delikatnie by nie doszło do możliwego podrażnienia zbyt wrażliwej skory usznej.

Zdrowie

Upalne dni nie stanowią wyzywania dla naszego futrzaka. Należy wrócić do ich przeszłości, gdzie przodkowie tej rasy mieszkali na pustyni wśród gorącego piasku. Jednak w odróżnieniu do słonecznego lata, mroźna zima stanowi bardzo wielkie obciążenie dla chartów. W chłodne dni może się przeziębić. Plucha i wilgoć są nie lada przeszkodą na każdym spacerze. Po każdej wyprawie w taką pogodę należy porządnie umyć pieska i wysuszyć. Charty podczas biegów nie marzną, natomiast podczas spaceru na smyczy bez ruchu ziąb sprawia że czuje się on niekomfortowo. Psy rasy chart tak jak inne duże psy mają skłonność do choroby zwanej – dysplazją stawów biodrowych. Należy zatem obserwować swojego pupilka i w razie zauważenia jakieś wady jak najszybciej należy udać się do lekarza weterynarii by sprawdzić możliwość wykrycia schorzenia.