Chart perski

Wstęp

Charty perskie są jednymi z najpiękniejszych psów. Nieprawdopodobnie szybkie stworzenia, w przeszłość wykorzystywane do polowań na gazele. Cechują się wytrzymałością i odpornością. Trudne położenie terenu oraz niekorzystna pogoda nie są dla nich żadna przeszkoda. Uważane za ciche psy o wyglądzie arystokraty nie są zbyt komunikatywne. Lojalność wobec właściciela jest na pierwszy miejscu. Jako uparte, płochliwe i wrażliwe zwierzęta wymagają stanowczego wychowania. Potrzeba wiele trudu by sprostać chartowi i jego charakterowi. Czas i cierpliwość to rzeczy, które musimy posiadać jeśli zdecydujemy się na kupno i hodowle tych psów. Nauczenie posłuszeństwa jest plusem dla obu stron, pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości psa. Jako niezależny, egzotyczny i elegancki Chart jest idealnym partnerem dla człowieka dbającego i troszczącego się o innych o takiej samej elegancji.

Wygląd

Charty perskie pełne wdzięku i symetrii, szybkie, zwinne, wytrzymałe, silne i aktywne. Łagodne, ciche, wierne, dostojne o wspaniałym spojrzeniu. Długa i wąska głowa, umiarkowana czaszka szersza przy uszach, stop czołowy nie wyznaczony, głowa nie sklepiona ale o szlachetnym wyglądzie, nos barwy czarnej bądź wątrobianej. Ciemno orzechowe oczy, duże, błyszczące o owalnym kształcie, długie i ruchliwe uszy, nisko osadzone posiadające owłosienie o jedwabistym dotyku. Są one umieszczone blisko głowy by mogły swobodnie zwisać. Koniuszek ucha skierowany ku dołowi może sięgać nawet kącików warg w trakcie przełożenia ucha w stronę do przodu. Włosy o jedwabistym dotyku przykrywające skore na uchu powinny wyrastać z jego górnej części, zatem dłuższy włos również jest prawidłowy. Silne szczeki, uzębienie regularne i kompletne uważane jest za zdrowe. Nożycowy zgryz to jest siekacze górnej szczęki idealnie zachodzą na siekacze dolnej szczeki. Długa, giętka i doskonale wykształcona szyja. Szeroki grzbiet, lekko wysklepiony, umięśniony, posiadający wyprofilowane lędźwie – grzbiet nigdy nie garbaty. Długa i głęboka klatka piersiowa , nigdy płaska bądź beczkowata, zawsze dobrze wykrojona. Długość lędźwi jest bardzo ważna. Silne i giętkie łapy o dobrej długości, błona pławna łącząca dość długie i doskonale wysklepione palce . Wszystkie cztery odnóża posiadają dwa środkowe palce które są dłuższe od innych. Nie płaskie łapy posiadają owłosienie pomiędzy palcami. Łapy przednie są skierowane do przodu pod niezbyt ostrym kątem. Długa i łagodna miednica posiada nisko osadzony ogon. Jest on naturalnie wygięty. Owłosiony od spodu, ale nie jest aż tak puszysty. Psy dorosłe nie noszą swego ogona powyżej linii swojego grzbietu, chyba że jest to w chwili rozrywki. Sam koniec ogona charta sięga aż stawu skokowego. Lekki bez wysiłkowy ruch. Pełen werwy, posiadający duży zasięg. Niski i daleki wykrok pozwalają unosić tułów psa bez problemu kołysania. Unoszenie nóg w wysoki sposób bądź na odwrót, włóczenie nimi jest niedopuszczalną wadą. Gładka, jedwabista w dotyku szata tworzy tzw. pióra na nogach, udach i podudziach. Szczenięta posiadają leciutkie wełniste nieznaczne piórka na swoich udach oraz łopatkach. Nie pożądane jest pióro z przodu szyi, jest to jednak efekt dopuszczalny. Krótkowłosa odmiana Chartów znajduje swą różnice w braku jakichkolwiek piór na ciele.

Charakter

Utrzymanie kontroli nad głęboko rozwiniętymi instynktami myśliwskimi Chartów Perskich jest dość trudne. Należy nauczyć zwierze bezwzględnego posłuszeństwa. Charty mimo że są łagodnymi psami, nie są zbytnio otwarte wobec swojego właściciela. W czasie polowania futrzaki wykorzystują swój zmysł wzroku, nie są z tych zwierząt które za pomocą węchu idą po tropie zwierzyny. W przeszłości wykorzystywane były tylko do polowań na dropie i gazele, zatem możemy się domyśleć, że pochodzą ze Środkowego Wschodu.

Ubarwienie

Umaszczenie Chartów jest dopuszczalne w odmianach barwy białej, kremowej, żółtobrązowej, czerwonobrązowej, beżowej, czarnej, jasnobrązowej oraz tricolor czyli, pomieszanie koloru białego, czarnego i jasnobrązowego oraz możemy spotkać przeróżne kombinacje tych barw i kontrastów.

Wymiary

Wysokość

Osobniki płci męskiej osiągają w kłębie 58-71 centymetrów wzrostu, natomiast ich partnerki są nieco mniejsze.

Waga

Z racji, że suki są mniejsze od swoich samców, możemy od razu wiedzieć, że ich waga jest stosunkowo mniejsza. Zatem jeśli granice wynoszą dla obu płci 30-40 kilogramów, jesteśmy pewni, że samce górują przy wyższym szczeblu, a samice ważą niecałe 30 kilogramów.

Długość życia

Nasz futrzaki mogą przeżyć z nami wspaniałe chwile. Ich życie dobiega końca w wieku 10-12 lat. Jeśli chcemy by były z nami jak najdłużej warto dbać o nie i troszczyć się o ich pielęgnacje i życie codzienne.

Zachowanie.

Psy rasy Chart Perski są wspaniałymi zwierzętami. Nie raz zachwycą nas i naszych znajomych oraz członków rodziny swoim nienagannym zachowaniem. Wiedzą jak mają się zachować w danej sytuacji, mają świadomość, że należy dbać i troszczyć się o rodzinę. Zawsze więc przyjdą nam z pomocą i nigdy nie zawiodą naszego zaufania. Grzecznie witają gości kiedy tamci zadzwonią do drzwi, nie skaczą na przyjaciół rodziny, nie łaszą się i nie warczą. Podczas posiłku leżą spokojnie nie przeszkadzając po przez wędrówki pomiędzy krzesłami. Nie zabiegają się o posiłek oraz nie skomlą o pogłaskanie i zwrócenie uwagi, wiedzą, że teraz przyszli goście i należy zachowywać się wzorowo.

Pies, a dziecko.

Charty perskie uwielbiają dzieci niezależnie od wieku. Uważane są za psy bardzo radosne i zawsze chętne do zabawy. Jeśli zauważymy więc zaprzyjaźnioną więź pomiędzy dzieckiem a psem możemy być pewni że charty będą bardzo mile spędzać czas z naszymi pociechami. Jednak należy uważać na nieśmiałość chartów, a dodatkowo warto poinformować o tym dzieci zamierzające się bawić z psem, ponieważ nie mogą one na siły zmuszać psa do przełamania swojego wstydu. Jeśli uda się jednak dokonać całkowitego oswojenia futrzaka możemy być pewni, że zabawy nie będzie końca. Natomiast mogą zaufać chartom ponieważ one zaopiekują się dzieckiem jak swoim własnym i nie dadzą zrobić mu krzywdy.

Miłość = właściciel.

Mimo, że charty nie są otwartymi zwierzętami i nie pokazują swojej miłości do ludzi, to możemy być pewni że są one już stu procentowo związane ze swoimi właścicielami i rodzina. Do obcych podchodzi z dystansem, natomiast swojej pani oraz panu pozwoli chętnie na wszelkie pieszczoty i zabawy, musimy pamiętać że relacje pomiędzy psem, a człowiekiem są głębokie i trwałe. Każdy kto spotka psa tej rasy będzie wiedział jak fascynującymi psami są te stworzenia. Skupiają one tak na sobie uwagę, że nie będziemy potrafili się im oprzeć i zapragniemy je zatrzymać dla siebie. Dzięki tajemniczości psa musimy go dobrze poznać by dowiedzieć się jaki jest naprawdę. Jest klasycznym introwertykiem, nie szczeka w momencie kiedy ktoś wchodzi do domu, nawet jeśli przychodzi z pracy czy wracamy do domu powinniśmy się uodpornić na to, że nasz zwierzak nie skoczy na nas i nie znacznie nasz lizać z radości, możemy tylko liczyć na lekkie merdanie koniuszkiem ogonka.

Wyścigowe psy.

Wyścigi psów są nie tylko zabawą czy ruchem dla chartów, one uwielbiają biegać, jest to ich naturalny tryb życia. Pomimo, że dzięki temu ruszają się nie grozi im otyłość oraz dysplazji stawów to również wyścigi pozwalają im spełniać się, ponieważ charty są psami łowieckimi. Wiadomo, że to nie wyścig za prawdziwym zającem, ale to zawsze coś dla psa. Pozwala on pokazać sobie i innym swoją szybkość i sprawność ruchową. W dzisiejszych czasach wyścigi organizowane są na terenie całej Europy. Mimo tego mniejszość z nich ma tzw. charakter totalizatora, jednak większość przewyższa zawodami typu sportowego. Jako że w Wielkiej Brytanii oraz Francji wyścigi organizowane są najczęściej, warto udać się by zobaczyć takie widowisko. Polska nie posiada jeszcze totalizatora psiego. Charty na wyścigach pokazują swoją wspaniałość i prędkość, jednak greyhoundy okazuje się są znacznie szybszymi psami i psami, z racji uważa się ich za konkurencje chartów perskich.

Podsumowanie.

Cechy wyróżniające naszego Charta:

- wydłużona głowa, – migdałowe gałki oczne, – uszy i ogon o długim owłosieniu, – ogon z ?piórami?, – połączenie szybkości i lekkości podczas biegu, – bardzo wysokie kończyny, – wszystkie odmiany umaszczenia są dozwolone, – ich długość życia może sięgać nawet 14 lat, – mogą mieszkać w mieszkaniu(w odróżnieniu do innych dużych psów), – kochają długie spacery, – nie są zbyt drogie w utrzymaniu, – nie wymaga pielęgnacji, – uwielbiają czystość, – kochają spokój i cisze, – mają niewielki apetyt,

Uwaga!

Szczenięta są kosztowne w zakupie, a podczas mrozów łatwo łapią jakąś chorobę. Mimo, że mają słaby apetyt potrzebują karmy z najwyższej półki.

2 Responses “Chart perski”