Cane corso

Cane corso jest rasą psów wywodzących się z rzymskich molosów, które wspólnie z rzymskimi legionami podróżowały podbijając jeszcze nieodkryte tereny. Początkowo Cane corso uczestniczyły w polowaniach szczególnie na grube zwierzyny, gdzie ich celem było ich tropienie i zatrzymanie. Również dobrze sprawdzały się jako stróże domostwa, w ciągu dnia pomagały w zapędzaniu bydła a w nocy stróżowały gospodarstwa. Psy tej rasy wykorzystywane były również do pościgu za więźniami. Nazwa Cane corso wywodzi się od słowa cohoros, które z łaciny oznacza przewodnika, obrońcę. Dawniej ciesząca się wielkim zainteresowaniem rasa na terenach Włoch, obecnie najbardziej liczne gromady tych psów można zauważyć na południowych prowincjach Włoch.

Już w XVI wieku słyszano o rasie Cane corso a nawet prezentowano go na obrazach. Wielu znanych malarzy, takich jak Bartoloneo Pinelliho uwieczniało ich podobiznę na swoich dziełach. Podczas niejednej wojny Cane corso były doskonałymi psami bojowymi, niestety podczas I i II wojny światowej ocaliło się jedynie kilka psów tej rasy. Z początkiem 70 l. XX weku rasa Cane corso odrodziła się na nowo. Pierwsze okazy do Polski dotarły mniej więcej pod koniec dziewięćdziesiątych lat.

Wygląd

Cane corso posiadają krótką, błyszczącą sierść. Zazwyczaj koloru czarnego, jednak dopuszczalne są również kolory szare, płowe oraz czarno-czerwone. Sierść może być jednolitego koloru, bądź pręgowana.

Charakter

Cane corso to bardzo wesoły, pogodny pies. Charakteryzuje się niezwykle żywiołowym temperamentem i chęcią do wszelkiej współpracy. Pies ten wykazuje umiejętność pływania, oraz aportowania. Swoją mocną budową, o muskularnym ciele we wszystkich budzi zarówno uczucie zachwytu ale także i respektu. Jego charakter w dużym stopniu zależy też od odpowiedniego  wychowania. Na ogół jest psem spokojnym, jednak w sytuacji wymagającej reakcji wykazuje się dużą szybkością. W wielu dyscyplinach sportu sprawdza się idealnie, gdy tylko ją polubi. Lubi być szkolony, co daje obustronną radość zarówno dla psa jak i jego właściciela.

Użytkowość

Psy Cane corso są wykorzystywane do służby w policji czy do dogoterapii. Są niezwykle wszechstronnymi psami.

Pielęgnacja

Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, i wiele poświęcanego czasu na nią. Podstawą takiej pielęgnacji jest regularne szczotkowanie, szczególnie podczas linienia w celu usunięcia obumarłego włosia. Częste kąpiele nie są wymagane, a w jej zamian psią sierść można potrzeć irchą nasączoną lekko olejkiem, by zapewnić lśniące włosie.

Żywienie

Żywienie Cane corso może być przy użyciu zarówno karmy suchej, jak i naturalnego pokarmu. Przez wielu hodowców stosowane jest połączenie tych dwóch sposobów. Ważne by dieta była zbilansowana, o odpowiedniej zawartości potrzebnych składników.

Zdrowie

Cane corso to psy niezwykle odporne na wszelkie ciężkie warunki atmosferyczne. Odpowiednio karmione oraz utrzymane w dobrej kondycji fizycznej rzadko zapadają na jakiekolwiek choroby. Tylko i wyłącznie ze względu iż psy te są dość pokaźnych gabarytów, mogą posiadać skłonności do schorzenia takiego jak dysplazja stawów. Odpowiednie podawanie pokarmu, w odpowiednich dawkach nie spowoduje skrętu żołądka. Ważnym elementem jest również zapewnienie psu odpoczynku po zjedzeniu. Jeszcze innym schorzeniem, jednak bardzo rzadko występującym jest ektropium i entropium które związane jest z nieprawidłowością powiek.

Dla kogo Cane corso ?

Psy tej rasy są niezwykle szybko uczące się bardzo posłuszne. Jest bardzo wierny, i niezwykle oddany. Idealny właściciel dla niego to osoba opanowana, a zarazem stanowcza. Ktoś kto będzie poświęcał mu odpowiednią ilość czasu na zabawę ale i naukę. Psy te wykazują wiele chęci jeżeli chodzi o pracę z człowiekiem, szczególnie ze swoim właścicielem. Cane corso nie lubią się nudzić. Są bardzo temperamentne. Dla rodziny z którą zamieszkuje jest niezwykle czuły, opiekuńczy i kierujący się sercem. Ważne by takiemu psu, odwdzięczyć się takim samym uczuciem. W kontaktach z innymi zwierzętami domowymi nie wykazuje przeciwwskazań. Nie stanowi problemu dla osób początkujących hodowanie psa tej rasy, mimo iż jest to dość duży pies. Każdy bez problemu poradzi sobie jako właściciel Cane corso. Osoby które swój wolny czas spędzają na aktywnych formach wypoczynku będą dla niego właścicielami idealnymi. Jeśli chodzi o dzieci, psy te wykazują się niesamowitą cierpliwością d nich. Potrafią być świetnymi opiekunami, i być bardzo delikatne. Odporne na wszelkie zabawy wymyślane przez dzieci. Jeżeli chodzi o wymagania mieszkaniowe, nie posiadają jako takich. Zarówno zamieszkujący dom  jak i mieszkanie w bloku wymaga odpowiedniej przestrzeni, szczególnie na świeżym powietrzu gdzie będzie mógł się swobodnie wybiegać. Daje mu to wiele radości, i staje się on szczęśliwym pupilem. Nadaje się również do mieszkania w budzie nawet przez cały rok, pod warunkiem, że zapewnione zostanie mu wystarczające ciepło oraz  żywienie.