Buldog francuski

Buldog francuski zaliczany jest do sekcji małych psów molosowatych, w typie dogowatym. Krajem z którego pochodzi opisywana rasa jest oczywiście Francja.

Historia

Przodkami buldoga francuskiego byli: buldog angielski oraz terier – pies w typie dziś nieistniejącego White English Terriera i mopsa. W ten sposób powstała miniaturka dawnego psa bojowego pod nazwą ?toy ? bulldogge?. Szybko rosnąca popularność na terenie Francji i Belgii dawała szansę na rozwój nowopowstałej rasy. Pierwsze wystawy z udziałem buldogów francuskich miały miejsce w 1836 roku.

Wygląd

Wysokość buldogów francuskich waha się od 23 cm do 30 cm. Ich waga oscyluje w granicach 8-14 kg. Są to psy małe, lecz bardzo muskularne. Ich masywne, krępa sylwetka jest proporcjonalna. Głowa jest masywna, ciężka, szeroka. Część szczękowo ? nosowa jest cofnięta co nadaje buldogom charakterystyczny wygląd. Część twarzowa pokryta jest zmarszczkami. Czoło wysokie, mocno wypukłe. Nos jest zadarty, bardzo krótki. Szeroko rozstawione nozdrza muszą umożliwiać psom oddychanie. Kufa jest bardzo krótka. Wargi są grube, luźne i czarne. Oczy są ciemnej barwy, duże, szeroko rozstawione. Osadzone nisko, lekko wypukłe, białko oka zupełnie niewidoczne.  Uszy są średniej wielkości, w stosunku do reszty ciała sprawiają wrażenie dużych. Wysoko osadzone na głowie, są noszone prosto. U nasady są szersze, zwężają się ku końcowi. Ich końce są zaokrąglone. Szyja krótka, umięśniona. Klatka piersiowa jest beczkowato wysklepiona, głęboka i szeroka. Kończyny są rozstawione szeroko, są proste, umięśnione. Tułów krótki, masywny.francuski 2 Maść jednolicie płowa pręgowana lub nie, ewentualnie z niewielką ilością bieli. Płowa, pręgowana lub nie, ze średnią lub dużą ilością bieli. Wszystkie odcienie barwy płowej są dopuszczalne, od czerwonego do jasnobrązowowego.  Całkowicie białe psy klasyfikuje się jako ?płowe, pręgowane z dużą ilością bieli”. W przypadku bardzo ciemnego zabarwienia nosa, ciemnych oczu o ciemnych powiekach pewne ubytki pigmentacji na pysku mogą być wyjątkowo tolerowane u wybitnie pięknych okazów.

Charakter

Buldogi francuskie to bardzo przyjacielskie psy. Kochają swoją rodzinę i często okazują uczucia. Nie lubią przebywać same. Są towarzyskie i często zabiegają o kontakt z właścicielem. Są niesamowitymi pieszczochami. Buldogi francuskie to psy rodzinne, czułe i opiekuńcze. Największą radość sprawia im zabawa ze swoim opiekunem. Bywa również zazdrosny o relacje z innymi domownikami, czy zwierzętami.  Jest to pies inteligentny ale również uparty. Jego szkolenie jest stosunkowo łatwe, szybko uczy się nowych rzeczy.  Musimy być bardzo konsekwentni w tresurze. Jego wrodzona upartość musi zostać szybko stłumiona, gdyż w przeciwnym przypadku będzie chciał nas zdominować. Od pierwszych dni należy zaznaczyć granice, których pies nie może przekroczyć. Wychowywanie psa od młodości ułatwi nam bytowanie z nim w przyszłości.

Są to psy idealne dla dzieci. W kontaktach z najmłodszymi są cierpliwe i opiekuńcze. Nie wyprowadzają ich z równowagi zaczepki małych domowników. Chętnie znoszą rozmaite zabawy naszych dzieci. Są zrównoważone. Równie świetnie spisują się w kontaktach z innymi zwierzętami. Nie stanowią zagrożenia dla kotów czy innych pupili. Kochają wszystkie otaczające je stworzenia.   Opisywana rasa nie należy do psów nadmiernie aktywnych, są to raczej ?psy kanapowe?. Ze względu na budowę ich dróg oddechowych lepiej unikać dużego wysiłku fizycznego. Przesilenie może powodować problemy z oddychaniem. Nie możemy zmuszać naszych podopiecznych do długich spacerów czy biegania. Odwaga buldogów francuskich zadziwi nie jednego obserwatora. Pomimo swych niewielkich rozmiarów zawzięcie bronią rodziny i swojego terytorium. W stosunku do obcych są nieufne, bez mrugnięcia okiem staną do walki z napastnikiem.

Zdrowie

Charakterystyczna budowa trzewioczaszki może być przyczyną trudności z oddychaniem u naszych pupili. Częstym objawem jest chrapanie podczas psu, czy ciężki oddech po wysiłku fizycznym. Na urazy są również narażone oczy buldogów francuskich. Są one lekko wypukłe, co sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Urazy kręgosłupa są równie często występująca dolegliwością. Podczas intensywnych zabaw może dojść do uszkodzeń. Należy więc ograniczać szaleńcze skoki i biegi. Musimy mieć również na uwadze wagę naszego psa. Zbędne kilogramy są niepotrzebnym obciążeniem kruchego kręgosłupa. Problem z nadwagą dotyczy wielu przedstawicieli opisywanej rasy. Dobrze zbilansowana karma podawana w ilości odpowiedniej dla indywidualnych potrzeb zwierzaka powinna pomóc. Trzeba pamiętać o skłonnościach do przejadania się buldogów francuskich, a co za tym idzie nie zapewniać stałego dostępu do pożywienia. Pies powinien jeść o wyznaczonych porach. Jeśli po 20 minutach straci zainteresowanie jedzeniem ? zabieramy miskę z zasięgu naszego czworonoga. Musimy mieć również na uwadze alergie pokarmowe oraz choroby skóry, które należą do rzadszych przypadłości buldogów.

Pielęgnacja

Krótka sierść buldogów francuskich nie wymaga specjalnych zabiegów. Wystarczy raz w tygodniu wyczesywać martwy włos oraz zabrudzenia. Dokonujemy tego za pomocą gumowej szczotki z krótkimi kolcami. Zabieg ten pobudza krążenie krwi, oraz mieszki włosowe. Dzięki niemu włos zyskuje większy połysk, a co za tym idzie zdrowy wygląd. Kąpieli buldogów dokonujemy doraźnie ? w chwili, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nie należy kąpać psów zbyt często. Wpływa to niekorzystnie na włos, który matowieje. Tak małe psy są również narażone na nadmierną utratę ciepła po kąpieli, a co za tym idzie może dojść do przeziębienia. Należy dobrze wytrzeć naszego pupila i zapewnić mu ciepłe schronienie do czasu wyschnięcia włosa. Dobrym pomysłem jest również wysuszenie okrywy włosowej za pomocą suszarki. Obcinanie pazurów należy do podstawowych zabiegów. Kiedy pies stojąc dotyka pazurami podłoża jest to dla nas sygnał, że czas zaprowadzić pupila do weterynarza w celu ich skrócenia.  Czyszczenia zębów powinniśmy dokonywać przynajmniej raz w tygodniu. Możemy to robić przy użyciu specjalnych szczoteczek i past. Dobrym, domowym sposobem mycia zębów jest nawinięcie na palec wskazujący gazy i czyszczenie ich roztworem z sody lub soku z cytryny. Znacznie łatwiej jest zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego używając wyżej wymienionych metod, niż usuwać już powstały kamień. Opisana pielęgnacja zapobiegnie również niemiłemu zapachowi z psiego pyska. Czyszczenie uszu powinniśmy wykonywać, co najmniej raz w tygodniu.francuski W sklepach zoologicznych możemy zakupić preparaty przeznaczone właśnie do tego celu. Zawsze sprawdzamy czy nie pojawiło się niepokojące nas zaczerwienienie, wydzielina oraz przykry zapach. W razie zauważenia zmian musimy udać się do lekarza weterynarii w celu uzyskania pomocy.

Żywienie

W żywieniu buldogów francuskich najlepiej zastosować gotową, suchą karmę. Jej zbilansowany skład zapewni naszym ulubieńcom wszystkie niezbędne makro i mikroelementy, witaminy, minerały i inne niezbędne składniki pokarmowe. W sklepie zoologicznym istnieje możliwość dobrania karmy odpowiedniej dla wieku, rasy oraz stopnia aktywności naszego podopiecznego. Podajemy ją w ilości wskazanej dla indywidualnych potrzeb czworonoga. Dorosłe psy karmimy dwa razy dziennie. Ważne jest, aby zapewnić im dostęp do świeżej, czystej wody. Musimy pamiętać, że opisywana rasa ma predyspozycje do nadwagi. W trosce o zdrowie naszych pupili podawane im produkty powinny być wysokiej jakości i świeżości. Buldog powinien mieć ustalone godziny jedzenia i ich powinnyśmy się trzymać. Nie powinno się dawać psu jest zbyt wcześnie jak i zbyt późno. Powoduje to kłopoty gastryczne. Jeśli zdecydujemy się sami przygotowywać posiłku naszemu buldogowi musimy pamiętać, że osobnik przy swej wynoszącej około 12 kg wadze ciała potrzebuje dziennie około 150 gramów mięsa, 75 gramów ryżu lub gotowanego makaronu, 75 gramów warzyw surowych lub gotowanych oraz  dodatku niezbędnych witamin.

3 Responses “Buldog francuski”