Buhund Norweski

Wstęp-Buhund Norweski

Buhund Norweski (Norwegian Buhund) należy do dużej grupy psów  typu Spitz. Hodowane jako energiczny pies pracujący, Buhunds jest strażnikiem swojego stada, dba więc o swój dom i o swoją rodzinę. Dziś Buhund jest często przygotowywany do  pracy i pomocy dla osób niedosłyszących, pracy policji, a jego zwinność często wykorzystywana jest przy akcjach ratunkowych. Psy te posiadają grubą sierść koloru pszenicy (kremowy na jasny pomarańczowy) lub w kolorze czarnym. Nazwa Buhund pochodzi od norweskiego słowa „bu”, co oznacza gospodarstwo, zagrodę lub górską chatę, w której mieszkał pasterz doglądając jego stada w okresie letnim. 

Historia

Rasa, jaką znamy dzisiaj, z jego uszami i zakręconym ogonem, narodziła się na deszczowych zachodnich wybrzeżach Norwegii. Wykorzystywane było przy wypasie owiec, strzegli farm i były wykorzystywane w polowaniach na niedźwiedzie i wilki. Przodkowie Buhundów podróżowali już z Wikingami w ich licznych wyprawach, co zostało udokumentowane już w roku 900-nym. Wikingowie mieli w zwyczaju, chować swoich zmarłych wraz z ich cennymi przedmiotami wykorzystywanymi za życia. W jednym z grobów wodzów wikingów, odkryto sześć szkieletów psów, będących przodkami dzisiejszych Bohundów. Pokazuje to jak ważną rolę już wtedy pełniły psy tej rasy.

Charakter

Bohund jest znakomitym towarzyszem osób aktywnych i rodzin z dziećmi. Pies ten doskonale czuje się w domach z dużym ogrodem. Pies ten z przyjemnością pobiega razem z tobą, chętnie też jednak wypocznie po ciężkim dniu wylegując się wieczorem u Twoich stóp. Psy te są trudne w opiece, gdyż wymagają wielu ćwiczeń i dużo ruchu, w innym przypadku mogą swą energię skierować na psoty, i przysporzyć domownikom niechcianych zniszczeń. Choć psy te doskonale czują się z dziećmi, zaleca się, by ze względu na duży poziom energii, były one wtedy nadzorowane. Psy te znane są z zawiązywania silnej więzi z rodziną, co czasem skutkuje agresywnym zachowaniem wobec obcych. Dla nowych właścicieli może się to wydawać na początku męczące gdyż psy te często szczekają nawet z powodu nieznacznego hałasu. Jednocześnie psy te chętnie poddają się tresurze. Ciekawe są nowych wyzwań i ćwiczeń. Buhund Norweski jest psem które ciężko zmęczyć, i zanudzić.

Opieka

Bohund ma sierść krótką i średniej długości, która czasem się plączę. Zaleca się szczotkowanie raz w tygodniu. Sierść zrzuca sezonowo, więc zaleca się wówczas zwiększyć częstotliwość szczotkowania. Poza tymi drobnymi zabiegami dodatkowa stylizacja nie jest konieczna. Dla psa tego zaleca się tresurę, ze względu na swą wysoką inteligencję, i niespożyte pokłady energii.

Buhundy mają tendencję to problemów oczy i dysplazji która u tej rasy jest dziedziczona.