Bolończyk

Bolończyk to pies, który wywodzi się z Włoch na co wskazuje sama jego nazwa. W swojej ojczyźnie jest bardzo cenionym tzw. psem do towarzystwa. Prócz Włoch Bolończyk dużym uznaniem i popularnością cieszy się w Rosji. Właśnie tam był małym, białym ulubieńcem Katarzyny Wielkiej carycy. Bolończyk znalazł swoje odbicie również na obrazach słynnych malarzy, którzy traktowali go jako bardzo wdzięcznego modela.

Bolończyk to odmiana psa który wywodzi się z grupy psów zwanych biszon, co w tłumaczeniu oznacza małego, puszystego psa. We Włoszech istnieje najliczniejsza ilość hodowli Bolończyków.

Zdrowie

Najczęstszą chorobą na jaką mogą zapaść Bolończyki, to choroba uszu. Przyczyną tego typu choroby jest zbyt długa sierść, która znajduje się na głowie i przesłania uszy jednocześnie doprowadzając do ich nieodpowiedniej wentylacji. By zapobiec infekcjom należy szczególną uwagę zwrócić na czyszczenie uszu, szczególnie gdy pies przebywa na dworze. Długa sierść okrywająca głowę może również drażnić oczy, poprzez wpadające do nich kosmyki włosów. W związku z tym należy również zwracać uwagę na stan oczu i odpowiednio o nie dbać. W przypadku gdy zauważymy łzawienie, bądź wyciek z oka należy je przemywać od czasu do czasu. Rzadziej lecz jednak mogącą występować chorobą jest choroba skóry. Psy mogą cierpieć na alergię która wywołuje kichanie.

Zalety

Niesamowicie wesołe uosobienie zamknięte w spokojnym charakterze. Wobec ludzi z którymi przebywa jak i tych zupełnie obcych i innych zwierząt są niezmiernie serdeczne i przyjazne. Bolończyki są przepełnione inteligencją, każdy jego ruch i gest jest dokładnie przemyślany. Do swoich właścicieli przywiązują się bardzo szybko i są oddanymi kompanami. Są bardzo posłuszne. Są eleganckie w całej swojej okazałości i są duszą towarzystwa.

Wady

Nie odznacza się szczególnymi wadami. Bardzo rzadko, jednak można spotkać się z przypadkiem nieposłusznego Bolończyka. Spowodowane to jednak jest nieuwagą w wychowaniu psa. Nie należy spełniać do przesady jego każdej zachcianki, ponieważ prowadzi to do zepsucia jego osobowości.

Wygląd

Wysokość Bolończyków nie przekracza 30 centymetrów, znów waga nie przekracza 4 kilogramów. Ich umaszczenie to kolor biały i tylko w takim kolorze występują.

Użytkowność

Najlepszym miejscem gdzie Bolończyki czują się najlepiej jest domowe zacisze. Szczególnie przywiązują się do domu w którym mieszkają. Są psami, które większość swojego dnia przesiadują na kanapie. W kontaktach z innymi zwierzętami nie wykazują problemów, w pełni zaakceptują innego domownika w postaci zwierzęcia.

Pielęgnacja

Wymagają codziennego szczotkowania. Sierści Bolończyka się nie podcina a więc czesanie jej jest konieczne. Ze względu iż to wręcz uwielbiają, traktowane jest to zarazem jako pielęgnacja oraz zabawa i pieszczoty. Pielęgnacja tyczy się również kąpieli, którą powinno się wykonywać mniej więcej raz w miesiącu. Powolne spacery to co również lubią, i ma wpływ na ich zdrowie.

Żywienie

Może wykazywać tendencję do przybierania na wadzę, a więc ważne jest by go nie przekarmić.

Dziecko a pies

Potrafiący zauroczyć każdego, dorosłego jak i małe dziecko, mały uroczy piesek. Niezwykle spokojny o bardzo zrównoważonym charakterze jednak wykazujący ogromną radość z życia. Przez większość okrzyknięty mianem ?psa do towarzystwa?. Lubi wszelkie zabawy, szczególnie z dziećmi na świeżym powietrzu jednak preferuje bardziej te, które nie wymagają dużego wysiłku fizycznego. Bolończyk jest psem o spokojnym charakterze, który potrzebuje wiele miłości od swojego właściciela. Uwielbia być przytulany i głaskany. Ze względu na swoje niewielkie wymiary i niezwykle łagodne usposobienie, nigdy nie powinny być traktowane jako zabawka.

Komentarze: “Bolończyk”