Bokser

Historia

Bokser to niemiecka rasa psów. Początki rasy sięgają XVI w. Bezpośrednimi przodkami Boksera są Bullenbeissery, których hodowlę prowadzili myśliwi. Psy te były wykorzystywane do polowań na niedźwiedzie oraz dziki. Otaczały one zwierzynę i pilnowały jej do przybycia myśliwego. Dzięki szerokiej kufie z szeroko rozstawionymi zębami Bullenbeissery mogły wgryźć się w ofiarę i skutecznie przytrzymać ją do momentu, w którym pojawił się myśliwy. Jeżeli dany pies posiadał te cechy był on przydatny w polowaniu, dzięki czemu nadawał się do dalszego polowania. W wyniku krzyżowania Bullenbeisserów z różnymi innymi rasami około roku 1830 powstała zupełnie nowa rasa ? Bokser. Jako że w tamtych czasach popularne były walki psów z bykami bądź innymi psami, Boksery idealnie sprawdzały się w roli walczących. Nie było to jednak jedyne zastosowanie psów tej rasy. Przez nie niemieckich i holenderskich myśliwych psy te były używane do polowań na jelenie i niedźwiedzie. W połowie dziewiętnastego wieku w Niemczech wprowadzono oficjalny zakaz walk zwierząt. Rasa ta przetrwała jedynie dzięki rzeźnikom oraz handlarzom bydła. Nazwa ?Bokser? pojawiła się dopiero w roku 1860. Do dziś dokładnie nie wiemy co było inspiracją do nadanie tej rasie właśnie takiej nazwy. Powstało wiele teorii na ten temat, jednak żadna z nich nie jest w jakikolwiek sposób udokumentowana. Pierwszy wzorzec rasy zatwierdzony został w 1905 roku. Obecnie Boksery to jedne z najpopularniejszych psów na świecie.

Cechy

To uznana rasa służbowa. Psy te często znajdują zastosowanie w policji, wojsku czy służbach celnych. Doskonale sprawdzają się również jako psy obronne oraz towarzyszące rodzinie. Są to wesołe i figlarne psy. Cechuje ich ciekawość świata, energia i duży temperament. Nie można zaprzeczyć, iż są to psy naprawdę żywe. Wszędzie ich pełno. Boksery są niezwykle inteligentne, dzięki czemu szybko się uczą. Przede wszystkim psy te chcą się uczyć, sprawia im to ogromną frajdę. Między innymi dzięki tym cechom są one uznawanymi psami służbowymi. Rasa ta potrzebuje ciągłego ruchu. Są to psy bardzo posłuszne i oddane swojemu właścicielowi. Szybko się przywiązują do swojej ludzkiej rodziny i ich stylu życia. To psy bardzo wierne i czułe, które w każdym momencie naszego życia będą pokazywać nam swoją miłość i oddanie. Idealnie sprawdzają się jako towarzysze dla dzieci. Boksery kochają zabawę z dziećmi, są niezmiernie cierpliwe. Idealnie sprawdzają się jako opiekunowie. Musimy jednak uważać zostawiając Boksera z dzieckiem sam na sam. Pomimo tego, że pies ma jak najlepsze intencje, często nie zdaje sobie sprawy ze swojej wielkości i może na przykład przewrócić nasze dziecko. Jest to rasa bardzo energiczna, która nawet w dorosłym wieku uwielbia zabawę i zachowuje się jak duży szczeniak. Pamiętajmy, że rasa ta ma naturę psa bojowego. Właśnie przez to każdy Bokser uważa za swój psi obowiązek ochronę swojej ludzkiej rodziny i ich domu. W takich przypadkach widzimy odwagę tej rasy. Psy te są nieustraszone, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Są bardzo czujne, mało hałaśliwe, nieufne i ostrożne wobec obcych osób. Wszystko to składa się na idealnego stróża i obrońcę. Boksery nie mają w zwyczaju szczekać bez powodu, nie są również agresywne wobec każdej napotkanej osoby. Wobec osób znanych zachowują się bardzo przyjaźnie i często witają je z nadmiernym entuzjazmem.

Zagrożenia

Jest to rasa agresywna i dominująca w stosunku do innych psów. Jednak jak wiadomo cecha ta zależy od sposobu wychowania naszego czworonoga. Na wszystko mamy wpływ my. Jeżeli wychowamy go w sposób prawidłowy będzie on potrafił współżyć z psami i kotami z kręgu jego rodziny. Jednak wszystkie mniejsze zwierzęta jak chomiki, świnki morskie, ptaki itp. mogą być zbyt kuszące dla naszego psa, który może potraktować je jako przynętę. Nawet jeśli uda nam się nauczyć psa iż zwierząt tych nie należy ruszać, nie polecam pozostawiania go z nimi sam na sam. W takim wypadku instynkt może wziąć górę nad rozsądkiem, co może mieć tragiczne skutki. Bokser to pies zawsze chętny do zabawy i pracy. Potrzebuje on ciągłego towarzystwa z człowiekiem, bardzo źle znosi samotność. Rasa ta nie nadaje się do trzymania w kojcu, budzie czy na łańcuchu. W momencie, kiedy straci stały ? ciągły kontakt z człowiekiem może stać się psem wrednym, złym i nieobliczalnym. Idealnie sprawdza się on w domowym cieple, jako członek naszej rodziny.

Zdrowie

Boksery mogą chrapać i się ślinić, jak wszystkie inne psy z rodziny Buldogów. Nie komfortowe są również ich problemu z trawieniem, które często prowadzą do wzdęć. Warto zaznaczyć, iż rasa ta jest o wiele bardziej podatna na nowotwory złośliwe, niż inne rasy psów. Zwłaszcza po ósmym roku życia możliwość zachorowania bardzo się nasila. Dlatego jeżeli posiadamy Boksera i zauważymy na jego ciele brodawki, zgrubienia czy jakiekolwiek inne zmiany, powinniśmy jak najszybciej poprosić o poradę lekarza weterynarii. Inną często przypadłością Bokserów jest to, że od dwudziestu do czterdziestu procent szczeniąt białych rodzi się głucha na jedno lub oba uszy.

Opieka

Generalnie rasa ta jest bardzo czysta. Nie wymaga ona czasochłonnej i częstej pielęgnacji. W zupełności wystarczy cotygodniowe szczotkowanie. Jeżeli chodzi o kąpiele, nie należy wykonywać ich często oraz regularnie. Kąpiemy głównie w ostateczności. Psy te, pomimo swoich rozmiarów, idealnie sprawdzą się zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem. Rasa ta charakteryzuje się małą aktywnością wewnątrz budynków. Ich aktywność wzrasta wraz z wyjściem na otwarte powietrze. Wtedy stają się one bardzo energiczne, potrzebują dużo ruchu. Nie nadają się one dla osób, które nie będą miały czasu bądź ochoty na zapewnienie Bokserowi aktywności fizycznej czy jakiegoś zajęcia. Psy te potrzebują długich i bardzo aktywnych spacerów, by później móc godzinami wylegiwać się z nami na kanapie. Pamiętajmy jednak, że Boksery są bardzo wrażliwe na upały, wilgoć i zimno. W gorące dni pies powinien mieć zapewniony cień i dostęp do wody, nie powinien natomiast przebywać długo na dworze w momencie, w którym temperatura spadnie poniżej zera. Psy te równie dobrze odnajdą się na wsi, jak i w mieście. Mimo wszystko preferują one pobyt w klimacie umiarkowanym. Jak już pisałam rasa ta jest niezmiernie energiczna. W związku z tym każdy Bokser powinien mieć możliwość wyładowania swojej energii. Właśnie dlatego potrzebuje on dużej ilości ruchu i ćwiczeń. Psy te uwielbiają biegać i pływać. Idealnie sprawdzą się jako towarzysze codziennego joggingu, wycieczek rowerowych czy treningów pływackich. Boksery są zawsze gotowe na szaleństwa i zabawę. Dla zdrowia psa zalecana jest przynajmniej godzina intensywnych ćwiczeń każdego dnia. Pomimo tego, iż na zwykłe spacery każdy pies chodzi bardzo chętnie, nie wystarczą one do utrzymania naszego psa w dobrej formie.

Wychowanie

Na sam koniec kilka słów dotyczących wychowania naszego czworonoga. Bokser potrzebuje bardzo konsekwentnego wychowania. Pomimo tego, iż są to psy inteligentne, które szybko się uczą, podporządkowują się one tylko jednej osobie. W stosunku do pozostałych członków rodziny potrafi on być lekko dominujący. W konsekwencji nie będzie on miał nawet chwili zawahania by zawładnąć kanapę czy łóżko, chyba że posłuszeństwa będzie uczony już od wieku szczenięcego. Posiadając psa tej rasy musimy pamiętać o jego historii. Pomimo długiego czasu, który minął od udziału Bokserów w walkach pomiędzy zwierzętami, większość z nich wciąż zachowuje cechy psów bojowych. W związku z tym proces wychowania i socjalizacji szczeniaka musi rozpocząć się jak najwcześniej. W przeciwnym razie w przyszłości możemy mieć problemy z naszym psem, który może mieć skłonności do walk z innymi psami bądź zwierzętami. Mimo wszystko rasa ta jest naprawdę oddana, wierna i czuła. Psy te zrobią wszystko by bronić swoją rodzinę i dom. Jeżeli tylko jesteśmy w stanie zapewnić im w miarę ciągłe towarzystwo któregoś z domowników jest to pies idealny dla każdego. Na pewno bardzo szybko odda nam swoje psie serce, myślę że my również nie zostaniemy temu obojętni i zyskamy oddanego przyjaciela na długie lata.

ARTYKUŁ CZYTELNICZKI————————————————-

Bokser

Boksery to psy zaliczane do grupy molosów, mające swoje korzenie w Niemczech. Rasa ta wywodzi się od brabanckiego bullenbeissera, który towarzyszył myśliwym podczas polowań. Szeroka kufa tych psów służyła im do przytrzymywania upolowanej zwierzyny do czasu nadejścia myśliwego.

Dziś Boksery nie są wykorzystywane do polowań, jednak ich żywiołowy temperament i oddanie są cenione przez ich właścicieli. Są użytkowane, jako psy towarzyszące oraz obronne.

Nie ma jednoznacznej teorii, która tłumaczy skąd wzięła się nazwa tych przyjaznych czworonogów. Niektóre źródła głoszą, że ?Bokser? pochodzi od chętnego posługiwania się łapami ? niczym bokser walczący w ringu. Inne zaś, że dominujący wpływ na nazwę rasy ma uderzanie głową i pyskiem, które jest charakterystyczne dla tej rasy.

Wygląd

Boksery to psy o średniej wielkości i krępej budowie ciała. Samce osiągają wzrost do 60 cm w kłębie i 30 kg wagi, natomiast suki ? wzrost do 55 cm, a ich waga dochodzi do 25 kg. Włosy Bokserów są krótkie, żółtej lub pręgowanej maści. Umaszczenie żółte występuje w odcieniach od jasnożółtego do ciemnorudobrązowego. W odmianie pręgowanej, na żółtej maści występują brązowe lub czarne pręgi posuwające się w kierunku żeber. Kufa tych psów jest szeroka, z wysklepionym czołem oraz wysoko osadzonym nosem. Cechą charakterystyczną dla tej rasy jest przodozgryz ? siekacze dolnej szczęki wystają przed zęby górne. Boksery mają widoczne, silne umięśnienie. Jednak przy rozbudowanej tkance mięśniowej ich ruchy są lekkie oraz pełne gracji. Kości tych psów są grube i mocne.

Zdrowie

Boksery są podatne na choroby związane z układem oddechowym, nowotwory, alergie oraz dysplazję stawów biodrowych. Choroby układu oddechowego są związane z krótką kufą tych czworonogów. Podana budowa trzewioczaszki może być również powodem takich dolegliwości jak charczenie oraz chrapanie. Objawy te są potwierdzeniem problemów z oddychaniem. Boksery to psy o krótkiej sierści, pozbawionej podszerstka. Nie są przystosowane do niskich temperatur oraz hodowania ich w kojcach, na dworze. Podatne na niskie temperatury często cierpią z powodu przeziębień. Nowotwory Bokserów dotyczą zazwyczaj tkanek miękkich, skóry. Alergie są wywoływane przez przyjmowanie niewłaściwych pokarmów jak i pasożyty czy choroby grzybicze oraz bakterie.

Charakter

Są to psy niesamowicie oddane i wierne swoim właścicielom. Boksery są rasą przyjazną dziecku. Nawet, gdy najmłodsi domownicy nie zachowują się wobec nich delikatnie psy te nie okazują zniecierpliwienia. Są zawsze chętne do zabaw, mają niesamowite pokłady energii. Wymagają dużo spacerów, ruchu. Chętnie zwracają na siebie uwagę swych opiekunów oraz odznaczają się dużym sprytem. Szkolenie tych czworonogów przychodzi z łatwością, gdyż bardzo szybko się uczą. Pies z chęcią wykonuje otrzymane polecenia. Boksery rewelacyjnie sprawdzają się, jako obrońcy domu, w stosunku do obcych są nieufne. Chcąc bronić swoich bliskich, oraz terenu, na którym zamieszkują są skłonne stanąć do walki z napastnikiem.

Pielęgnacja

Boksery nie wymagają częstych kąpieli, ponieważ powoduje to nadmierne odtłuszczenie włosa. Pielęgnacja pazurów odbywa się doraźnie, ? kiedy widzimy, że pies nie radzi sobie ze starciem ich na szorstkim podłożu. Podczas wysokich mrozów możemy nasmarować podeszwy łap wazeliną kosmetyczną, mającą na celu ochronę przed zimnem. Uszy Bokserów są bardzo wrażliwe. Ich wnętrze powinno być różowo-czerwone, bez wydzielającego się zapachu. Nie możemy bagatelizować nawet najmniejszej zmiany, ponieważ psy te mają bardzo wrażliwe uszy.   

Żywienie

Zapotrzebowanie na konkretne składniki pokarmowe zmienia się wraz z wiekiem psa. Mięso i produkty mięsne powinny stanowić około 20% dziennego pożywienia czworonoga. Węglowodany i błonnik powinny być podawane z suchej karmie. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dieta naszego pupila jest zaopatrzona w niezbędną dawkę witamin i mikroelementów możemy podawać mu preparaty mineralno-witaminowe. Kał zwierzęcia mówi nam o tym czy prawidłowo odżywiamy swojego czworonoga. Jeśli jego barwa jest jasno-brązowa oznacza to, że dieta psa jest prawidłowa. Dorosły pies ? w wieku od 18 miesięcy, powinien otrzymywać pożywienie dwa razy dziennie, o stałej porze.

10 Responses “Bokser”

 • myszka:

  To jest pani wina ze pies musi być w klatce pod nieobecność pani w domu. Niestety to jest pani wina pani nie powinna mieć psa. Proponuję kanarka w klatce.

 • Jan:

  Pamiętajcie na zimno wiosna jesień zima kupcie bokserowi ubranko żeby chronił stawy plecy

 • właścicielka Borysa:

  Mój pies ma 12 lat i ciągłe problemy z układem pokarmowym jak francuski piesek. A teraz dochodzą problemy ze skóra, koszmar, ale jest tak kochany, że cierpliwie znosimy te jego chorby i marsze nawet w nocy. Nic innego nmozna zrobić.Ale czasem brak sił, tym bardziej, że sytuacja powtarza sie co jakiś czas.

 • Zuzia:

  Bardzo dobre zdjecia!

 • Zuzia:

  Wedlug mnie bardzo dobry opis! Mam boksera ktory ma rok i 4 miesiace.No i boksery sa bardzo oddane czlowiekowi!

 • Zuzia:

  Bardzo dobry opis wedlug mnie! Boksery to bardzo oddane psy czlowiekowi.Czy wedlug pana/pani takze!?

 • ela:

  mój bokser ma 10 lat i jest kochany tylko nie zostaje sam w domu bo się boi jak był mły narobił wiele szkód ,na spacerzrze nie odstępuje na krok ,kanapa oczywiście jego,lecz gdy wyjeżdżam i zostawiam pod opieką w rodzinie spokojnie nie widać aby tęsknił wręcz odwrotnie zachowuje się bardzo kulturalnie śpiąc na kocyku a nie na kanapie umie się zachować prawda ??????????????????

 • sylwia dojlida:

  moja siosta maga na psy ni ma bpokser djeda