Bergamasco

Do rasy psów pasterskich należy Bergamasco. Pierwsze wzmianki dotyczące tego gatunku pojawiły się już w XVI wieku. Bergamasco jest owczarkiem pochodzącym z Bergamo. Początkowym miejscem gdzie szczególnie występowały psy tej rasy były Włoskie Alpy. Sporadycznie występowały również w innych rejonach Włoch.

Bergamasco są psami z kategorii średniej jeśli chodzi o wielkość. Ich wygląd jest nieco rustykalny. Mają dobrą, mocną budowę o doskonałych proporcjach. Dzięki swojej dobrej, zwartej budowie doskonale dostosowują się do wszelkich trudnych warunków. Dzięki swojej zwinności potrafią pokonywać nie małe odległości, gdy znajdują się w terenie. Bergamasco jest dokładnym odzwierciedleniem, zamysłów hodowców o psie z potężną siłą a zarazem niezwykłą zwinnością. To co charakteryzuje psy rasy Bergamasco spośród innych zwierząt, a przede wszystkim psów to niezwykły, oryginalny płaszcz filcowy, który go pokrywa. Jego pokrywa wierzchnia może początkowo sprawiać wrażenie posklejanej, mocno zbitej i nieco brudnej. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej, możemy zauważyć że sierść ta stanowi doskonałą osłonę, chroniąc psa przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Sierść pokrywająca psy Bergamasco jest zbudowana z aż trzech rodzajów włosia. W większości sierść jest dość matowa. Filcowy płaszcz, wyrasta od kręgosłupa rozchodząc się płynnie na boki. Ten naturalny włos swobodnie opadający może być nawet długości sięgającej ziemi. Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne są wszelkie barwy,  zazwyczaj jednak są one w nieco militarnej barwie, często wykorzystywanej do kamuflażu. Kolory te to wszelkie szarości połączone z wieloma odcieniami brązu czy też czarnego. Co ciekawe małe psy Bergamasco gdy rodzą się posiadają krótką i gładką pokrywę włosową. Z biegiem czasu sierść ta przekształca się w długą, filcową pokrywę. Wysokość jaką mogą osiągnąć psy w kłębie wynosi mniej więcej 58-62 cm. Suki są nieco mniejsze, a ich wysokość wynosi od 54 do 58 centymetrów. Zupełnie podobnie jest w przypadku wagi, gdzie u psów oscyluje ona między 32 a 38 kg a u suk waga ta jest nieco mniejsza.

Dla kogo psy rasy Bergamasco ?

Doskonale nadają się dla każdego kto wcześniej miał już kontakt i doświadczenie z psami. Nie wykazują problemów z kontaktach z dziećmi, jednak dla rodzin z małymi dziećmi nie są zalecane. Bergamasco również nie są polecane mieszkania w dużych miastach. Ze względu iż stworzone są do życia na łonie natury, potrzebują dość dużo ruchu i aktywności fizycznej. W ciasnym mieszkaniu staną się one niechętne do życia i nie będą szczęśliwe.

Stosunek do właściciela

Jeśli chodzi o usposobienie wobec swojego właściciela są przede wszystkim w stosunku niego lojalne. Na równi z lojalnością stawiają oddanie po kres swoich dni. Zupełnie inaczej jest jeśli pies ma kontakt z obcą osobą. Zupełnie nie tolerują nowych ludzi, i niezmiernie trudno przyzwyczajają się do przebywania w towarzystwie obcych, szczególnie na ich terytorium.

Ze względu na cechy charakteru przypisywane psom pasterskim czyli przede wszystkim samodzielność, może dojść do nieposłuszeństwa ze strony psa. By zapobiec temu powinniśmy jasno stawiać zasady a najlepiej zabrać psa na odpowiednie szkolenie od jak najwcześniejszych lat by wpoić w niego odpowiednie zasady posłuszeństwa.

Użytkowość

Początkowo Bergamasco służyły jako psy, które sprawdzały się dobrze w roli stróża oraz zaganiacza całych stad hodowlanych zwierząt. Są niezwykle przystosowane do wszelkich warunków, zarówno atmosferycznych jak i  fizycznych. Wytrzymałe jeśli chodzi o pracę w ciężkich warunkach. Przez większy okres swojego życia pracowały w górskich warunkach.  

Pielęgnacja

 Nie wymagają wielu skomplikowanych zabiegów kosmetycznych.  Ze względu na strukturę włosia psy te nie linieją, w związku z tym nie wymagają częstego szczotkowania. Jedyną rzeczą o której należy szczególnie pamiętać jest strzyżenie ? regularne. Dzięki takiemu regularnemu zabiegowi pozwolimy zachować u psa wysoką higienę.

Zdrowie

Na ogół nie psy tej rasy nie posiadają skłonności do wszelkich chorób, szczególnie genetycznych, jednak  nie jest to do końca przebadana rasa pod względem zdrowia.