Bearded Collie

Bearded Collie należy do grupy psów pasterskich. Z początku wykorzystywane były do obrony całych stad owiec na terenie Szkocji. Z upływem czasu Bearded Collie można było spotkać nie tylko w Szkocji ale również i na Wyspach Brytyjskich.bearded_collie

Charakter

Dzięki cechom charakteru jakie posiadają cieszą się dość dużą popularnością. Stanowczo wytrzymałe i odporne na wszelkie zewnętrzne czynniki, doskonale przystosowują się do każdych warunków. Do ochrony przed między innymi niskimi temperaturami przyczynia się w szczególności ich sierść, która jest bardzo długa. Wrodzony instynkt przywódczy pozwala im doskonale sprawdzać się podczas zaganiania owiec. W obecnych czasach psy te już nie mają szansy wykazać się jako psy pasterskie. Odnotowano przypadki wielbicieli tej rasy którzy chcąc poszerzyć miejsce występowania tej rasy, wywożą je do Australii bądź Ameryki Północnej. W stosunku do swojego właściciela są niezwykle towarzyskie. W bardzo krótkim czasie nawiązują z nim dobry kontakt i wspólny język. Psy Bearded Collie nie przejawiają agresji. Męskie osobniki są dużo łagodniejsze i delikatniejsze od suk. Suki często mają dość dominujący charakter co skutkuje trudnościami w nawiązywaniu kontaktów, oraz są nieco zamknięte w sobie.

Wygląd

Ubarwienie jakie przybierają psy rasy Bearded Collie to zazwyczaj składający się z dwóch kolorów płaszcz. Najczęściej płaszcz ten jest koloru niebieskiego. Rzadziej, jednak również spotykane są psy o ubarwieniu brązowym bądź czarnym. Maść tych psów jest tym co je bez wątpienia charakteryzuje i zarazem staje się ich rozpoznawczym znakiem. Bearded ? w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza brodaty i nie bez powodu tak właśnie nazwano te psy dzięki pokryciu ciała dość grubą warstwą sierści. Psi pysk pokrywa opadający na oczy i uszy włos. Pod względem pielęgnacji jest to spore utrudnienie, ponieważ musimy na bieżąco pilnować by w uszach nie doszło do infekcji. Gdy włosy zachodzą na oczy utrudniają widzenie, co w przyszłości może powodować pogorszenie wzroku. Waga psów Bearded Collie waha się od 18 do 27 kilogramów, a wysokość psa w kłębie wynosi od 50 do 55 cm. Suki są nieco mniejsze, ich wysokość sięga 52 cm. Psy te średnio dożywają 10-12 lat.

Tresura i szkolenie

By odpowiednie szkolenie i tresura przyniosły w późniejszych latach życia psa pożądane efekty, powinniśmy je zastosować już od najmłodszych lat. Ze względu iż odpowiednie wychowanie psa jest bardzo ważnym elementem w jego rozwoju, od początku należy jasno ustalać zasady, by pies wiedział kto sprawuje w domu rządy by to on nie przejął inicjatywy. Również podczas szkolenia możemy zauważyć dominujący charakter samic, które nie dają sobą rządzić. W przeciwieństwie do psów które z uwagą słuchają wydawanych im komend i wykonują je z dokładnością.

Dla kogo Bearded Collie ?

W obecnych czasach psy rasy Bearded Collie występują w większych miejskich ośrodkach. Jednak ze względu na swobodę oraz możliwość przebywania na świeżym powietrzu często spotykamy je na terenach poza miastowych. Idealnie nadają się do domu, który posiada ogród. Stanowczo odradza się je dla osób mieszkających w małym mieszkaniu szczególnie w przypadku samic. Gdy zdecydujemy się na posiadania psa a nie będzie on miał możliwości ciągłego przebywania na świeżym powietrzu, należy pamiętać by codziennie poświęcić mu odpowiednią ilość czasu na spacery z nim, by pies pozostał aktywny fizycznie. Minimum spacerów jakie powinniśmy odbywać z psem to trzy w ciągu dnia. Gdy nie jesteśmy w stanie tego zapewnić, nie powinniśmy decydować się na psa tej rasy.

Pielęgnacja

Ze względu na to, iż Bearded Collie należą do rasy psów długowłosych należy szczególną uwagę zwrócić na ich sierść. Wymagają dużo czasu i uwagi poświęconej im. Odpowiednie zachowanie czystości włosia pozwala zapobiec jego kołtunieniu się oraz plątaniu. Należy pamiętać o regularnym szczotkowania i wyczesywaniu obumarłego włosia. Prócz codziennych zabiegów czesania należy regularnie poddawać psa zabiegom pielęgnacyjnym takim jak  strzyżenie oraz trymowanie sierści.

Zdrowie

Choroby na jakie mogą zapaść psy rasy Bearded Collie to szczególnie te, które są powiązane z układem urologicznym. Często dochodzi również do pękania wiązadeł w stawach czy nadwyrężenia mięśni. Kolejnym schodzeniem na które mogą cierpieć to typowa dla tej rasy choroba Addisona. Choroba ta charakteryzuje się ogólną sennością i brakiem odporności. Psy przejawiają brak apetytu oraz problemy z żołądkiem.