Basset Hound

Wstęp

Jako moment powstania rasy określa się XVI stulecie, a raczej jego koniec. Francja natomiast uważana jest za kraj ich pochodzenia, jest to powiązane z ich nazwa ponieważ ?bas? z francuskiego oznacza ?niski?, zatem wiadomo już dlaczego Francja jest sugerowanym miejscem pobytu pierwszych z rodziny Bassetów. Pierwsza znana nam historia na temat tych cudownych psów pojawiła się już w 1585 roku i została napisana przez Fouilloux w tzw. polowaniu na borsuka. Co istotne mimo, że Bassety uważa się za małe psy są one wykorzystywane do polowań, ponieważ posiadają specjalne cechy jakie powinien mieć każdy myśliwy. I właśnie dzięki tym charakterystycznym zdolnością Bassety przedostały się do swiata średniowiecznej arystokracji francuskiej. Jednak zainteresowanie naszych wspaniałych myśliwych zmalało wraz ze zmianą stylu życia we Francji tj. rewolucja francuską. Mimo tego nasze Bassety przetrwały i jak to ujął w tej książce nijaki M. Robert w swej książce Chienns de Chasse: ?basset upoluje każdego zwierza, nawet knura i wilka, ale doskonały jest w polowaniu na zające i króliki? .

Basset hound uważany za potomka francuskiego basseta artesiena normand, nie występującego już w dzisiejszych czasach. Wszystkie z psów zostały sprowadzone z Anglii w okolicach drugiej połowy XIX wieku. Tam w wyniku kilku krzyżowań uzyskana pośrednią rasę. Nasze pupilki są wspaniałymi i precyzyjnym tropowcami. W tamtych czasach jego użytkowanie sprowadzało się do polowań na zające w których był wyśmienity i doskonały, nawet największe zarośla nie były dla niego przeszkoda by upolować jakąś zwierzyna dla swego pana. W 1875r jak wiadomo odbyła się wystawa psów  na terenach Woolverhampton, ku zdziwieniu uczestników Basset wystartował w konkursie. Następnym ważnym wydarzeniem dla tej rasy jest powstanie w 1883 roku Klubu Miłośników Basseta, który tylko dzięki żonie  Edwarda VII, królowej Aleksandrze mógł się rozwijać. Byłą ona wielbicielką tej rasy, a swoich ulubieńców wystawiała na wszelkie konkursy. Jeden z jej podopiecznych w 1909 roku zdobył nagrodę w Gruft co było dla niej wielkim sukcesem.  Bassety w Ameryce stawały się coraz bardziej doceniane i szanowane jako psy myśliwskie. Jednakże Bassety trafiły w złe ręce tj. w ręce hodowców wystawowych, którzy przekształcili cechy myśliwskie w niezdolne do polowań z racji ze uwydatnili zbytnio budowę ciała psa. Zwierzęta tej rasy upodobniły się do karykatury dawnego psa myśliwskiego. W dzisiejszych czasach Bassety uważane za towarzyskie psy  są bardzo żywymi i sympatycznymi psami pomimo swojej ?smutnej twarzy?. Spokojny charakter tych psów może odwrócić uwagę od jego dość specyficznego charakteru, zatem hodowca jeśli zdecyduje się zakupić psa z tej rasy musi w bardzo naciskowy sposób wychować  i nauczyć zasad swego pupilka.

Charakter

Psy tej rasy uważane są za psy wytrwałe, posiadające wspaniały zmysł węchu, pracującego według swojego doskonałego instynktu. Ma on wspaniałą barwę głosu (melodyjna), mimo ze jego budowa ciała nie pozwala mu polować jest on bardzo wytrzymałych psem. Lubi on długie spacery i przechadzki, uwielbia sprawdzać co kryje się za każdym krzakiem, wiec można go uważać za dość ciekawskiego psa. Hodowany jako pies domowy może ulec nadwadze dlatego należałoby skłaniać go do codziennych wędrówek. Dodatkowo zbyt długi okres nadwagi może w przyszłości być powodem artretyzmu, dlatego tez trzeba stosować proporcjonalna dietę dzienna. Łagodny i towarzyski, nigdy nie podnosi głosu na domowników, brak przejawu jakiejkolwiek agresywności i nadpobudliwości. Niczego się nie boli, zawsze walczy o swoje, jednak mimo, ze jest tak walczy i odważny posiada również wrażliwa stronę, jest bardzo uczuciowy i tęskni za swoim opiekunem gdy ten zostawi go bez opieki.

Wygląd psa

Bassety są dość niskimi psa z racji ich krótkich nóg, ich dość znaczna masa związana jest ze skórą która zwisa z racji jej zwiększonej ilości. Jednak mimo wszystko jego budowa ciała jest niezwykle proporcjonalna.

Doskonałe wymiary

W kłębie :  33cm ? 38cm (13-15cali)

Budowa ciała

Głowa

Kufa psa, a właściwie jej górna linia jest dość równoległa w odniesieniu do górnej linii mózgoczaszki. Zmarszczki w umiarkowanych ilościach występują na czole i w okolicach gałek ocznych. Niezwykle luźna skora na głowie tworzy znaczne i wyraźne fałdy w momencie pochylenia jej ku przodowi.

Jeśli chodzi o mózgoczaszkę ? należy wiedzieć, ze jest ona nieco wysklepiona i posiada guz polityczny(dość wyraźny). Czoło natomiast posiada średnie wielkości i szerokość głowy zmniejsza się w kierunku kufy. Trzewioczaszka natomiast -  bassety posiadają czarny nos(wyjątkami są psy o jasnej barwie ciała ? kolor wątrobiany bądź brązowy). Nozdrza o dość dużych i rozwartych proporcjach, a jeśli chodzi o wierzchołek nosa to jest on na tyle długi, ze może zdarzyć się sytuacja ze będzie wystawać poza warg psa.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na wąska kufę (niezbyt spiczasta), wargi górne zakrywające wargi dolne, dość mocne i zwarte szczeki ze zgryzem nożycowym, kompletne uzębienie, oczy przybierające kształt rombu( oczy nie zbyt wyłupiaste bądź głęboko osadzone, barwy ciemnej lub jasnobrązowej- u psów o jasnej barwie ciała) oraz nisko osadzone uszy(położone poniżej linii gałek ocznych, są dość długie i jakby wyciągnięte w kierunku przednim, ich zasięg określa się nawet do czubka nosa, są wąskie i zawijają się w zewnętrzna stronę, w dotyku miękkie i delikatne).

Szyja

Szyja naszego pupilka jest dość dobrze wysklepiona i wystarczająco długa z wyraźnym podgardlem. Charakteryzuje się ona bardzo mocnym umięśnieniem i dość proporcjonalnych wymiarami.

Tułów

Jego długość jest dość szczególnie zauważana, głęboki tułów, a lędźwie i kłąb są charakterystycznie położone (praktycznie znajdują się na tej samej linii wysokości).

Jeśli chodzi o grzbiet Bassetów można stwierdzić,  że jest prosty ale szeroki. Połączony z lędźwiami, które nie są dość odpowiednio wysklepione jak należy. Natomiast przedpiersie naszych pupilków jest idealnie dopasowanego wygięcia przedramienia. Kształt klatki piersiowej jest proporcjonalny do ciała, klatka jest stosunkowo odpowiednich rozmiarów(ani nie głęboka ani wąska). Psy te posiadają bardzo wyraźnie zaokrąglone żebra wystarczająco długie by zachodzić na tylne części tułowia.

Ogon

Budowa ogona jest precyzyjne dopasowana do całej budowy ciała. Jest on stosunkowo wysoko osadzony, mocny u nasady i charakterystyczne zwężający się w stronę końca. Posiada twarde owłosienie na spodniej stronie, w czasie ruchu jest uniesiony dość lekko, wygięty, nigdy nie przybiera pionowej pozycji lub nie zakręca się.

Kończyny

Jeśli chodzi o kończyn przednie możemy powiedzieć,  że są one nieco krótkie ale bardzo mocne, zawierające kościec odporny na wszelkie złamania. Na śródręczu możemy zauważyć zwoje skóry tzw. fałdy.

Łopatka naszego pupila jest kątowana o niezbyt wysokiej masie, doskonale przylegające łokcie nie posiadają szczególnych cech, natomiast lekko nachylone przedramię(w kierunku wewnętrznym) nie powoduje ze kończyny stykają się podczas wykonywania jakichkolwiek kroków( nie ogranicza swobody). Co ważne! Należy zwrócić szczególna uwagę na nadgarstki, ponieważ dość zauważalne wykrzywienie kończyn w ich obszarach może powodować niebezpieczną dla życia psa wadę.

Zwracając uwagę na kończyny tylnie możemy sami zauważyć ze są bardzo umięśnione. Fałdy tworzące się pomiędzy łapa a stawem ukazują jaki nadmiar skóry posiada nasz pupilek. Katowane stawy kolanowe, łapy masywne o grubych opuszkach zawierają bardzo mocny kościec.

Ruch

Jak każdy pies Bassety potrzebują bardzo dużo ruchu w swoim życiu. Jest to bardzo istoty akt każdego dnia w ich aktywności. Maja specjalnie wyprofilowane ciało i kończyny by przemierzasz dosyć długie spacery( tylne kończyny posiadają siłę napędowa). Jeśli zauważymy, że ich chód jest sztywny bądź spętany w kolanach należy szybko zwrócić się do weterynarza. Dodatkowo jeśli palce zaczną być ciągnięte po podłodze lub ziemi również wizyta u lekarza weterynarii jest obowiązkowa.

Szata

Bassety posiadają dość krótki włos, niezbyt cienki lecz bardzo gładki w dotyku. Owłosienie nie powinno posiadać żadnych frędzli, a jego umaszczenie powinno przedstawiać barwy ?tricolor?(białe z popalaniem i czarne) lub ?bicolor?(cytrynowe z białym).

Pielęgnacja

Mimo, ze opadająca dolna powieka która jest cecha charakterystyczna dla tej rasy psa jest ona problemem dla hodowców. Powoduje ona częste zapalenia spojówek, dlatego należy używać specjalne preparaty czyszczące powieka oka oraz należy bacznie obserwować okolice oczu by zapobiec szybkiego rozwojowi zapalnie. Również uszy należy regularnie czyścić i eliminować z nich brud który mimo długich uszów przedostaje się do ich wnętrza. Należy czesać psa i mimo łatwej pielęgnacji sierści wypadałoby wykąpać swojego pupilka w okresie letnim .