Barbet

Barbet – historia

Inaczej : Francuski pies dowodny. Jego historia sięga XVI wieku, podczas gdy były one zabierane na polowania. W trakcie tych polowań wykorzystywane były do specjalnych zadań na terenach wodnych i bagnistych. Jako psy myśliwskie i wodne, są rzadką rasą, występującą szczególnie na obszarach Francji. Inteligentne, niesamowicie towarzyskie, posłuszne i radosne. Przytłumione przez inne rasy, niemalże wyginęły, jednak  w XX wieku (ok. lat 20-tych) odnowiono rasę. Barbety są przodkami innych ras dowodnych takich jak na przykład Owczarek Francuski Briard, czy pudel.

Wygląd

Średniej długości, nieco kręcona sierść. Przez to, że jest dosyć gęsta ma tendencje do filcowania się, a więc co za tym idzie ? powinno się ją od czasu do czasu obciąć. Występują w odcieniach brązu, szarości także brunatno-białe, i łaciate. Jednak najczęściej spotykanymi są te koloru czarnego. Ze względu na kolor szaty, oraz lekko kręconą sierść z wyglądu mogą przypominać małego niedźwiedzia.

Wysokość na jaką rosną może sięgać ok. 58 – 65 cm, a ich waga waha się od ok. 18 ? 27 kg. Jeżeli chodzi o suczki, ich wysokość wynosi od 53 ? 60 cm, a waga około 13 ? 23 kilogramów. Ich długa, nieco wełnista i kręcona sierść, tworzy powłokę o nieprzemakalnych właściwościach. Dzięki temu, psy idealnie odnajdują się w różnych warunkach na lądzie jak i w wodzie o różnej temperaturze.

Psy odnajdują się zarówno w mieście jak i w jednorodzinnych domach, ponieważ jest to pies dosyć rodzinny i przyjacielski. Mimo takich predyspozycji rzadko możemy go spotkać w wyżej wymienionych miejscach .

Często spotkać je możemy w specjalistycznych ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, gdzie wykorzystuje się je do pracy  i ćwiczeń z osobami które cierpią  na różne schorzenia. A więc można powiedzieć, że to psy które mogą mieć duży wpływ na poprawę zdrowia u osób niepełnosprawnych. Zarówno chętnie jak i szybko uczą się. Uwielbiają różnorodne zabawy i sporty. Chętnie biorą też udział w konkursach, np. konkursie posłuszeństwa. Ze względu na właściwości psa myśliwskiego jakie posiadają, są one także wykorzystywane  w polowaniach na miedzy innymi wodne ptactwo.

Charakter

Barbet jest psem o łagodnym i spokojnym usposobieniu, dzięki temu jest bardzo przyjazny w stosunku do innych zwierząt i przede wszystkim ludzi. Z pewnością można stwierdzić, iż idealnie nadaje się dla rodziny, szczególnie z małymi dziećmi ponieważ je uwielbia. W stosunku do ludzi jest opiekuńczy i mocno przywiązany.

Ciekawostka

Ich dużą zaletą jest niewielkie zapotrzebowanie na ruch, a więc nie wymaga wielogodzinnych spacerów.

Pielęgnacja

Psy w porównaniu do innych gatunków nie linieją. Ich pielęgnacja w większości polega na regularnym czesaniu, i strzyżeniu sierści by zapobiec kołtunieniu i filcowaniu jej.

Żywienie

Nie ma specjalnych wymogów żywieniowych.