Appenzeller

Appenzeller jest rasą psów pasterskich, jedną z czterech jeśli chodzi o Szwajcarskie psy. Dokładniej pochodzi z okolicy Appenzell, która znajduję się w Szwajcarskich Alpach. Do tej pory w rejonach gdzie powstały często spotkać je można jako pomocników pasterzy. W swoim naturalnym środowisku czują się najlepiej. Nie nadają się do życia w dużych miastach.

Charakter

Cechy jakie się w nich wykształciły to przede wszystkim niesamowite predyspozycje ochronne. Doskonale bronią swoich właścicieli jak i inne zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym. Rasa ta dzięki swoim umiejętnością jest bardzo ceniona. Dzięki niezwykłemu kontaktowi jaki potrafią nawiązać z ludźmi, często wykorzystywane są właśnie do pracy z nimi. Mowa tu o między innymi służbie ratowniczej czy dogoterapii, gdzie pomogły już niejednemu człowiekowi. Prócz ludzi doskonale porozumiewają się również z innymi zwierzętami domowymi, dla których są łagodne i opiekuńcze. W stosunku do innych ludzi mogą być nieco nieufne ale również i nieprzekupne, co pozwala im bronić domu.

Pierwszy opis rasy Appenzeller powstał na początku XIX wieku. Cechy jakie przypisuje się psom to przede wszystkim  duży szacunek do swojego właściciela oraz posłuszeństwo w stosunku do niego.

Wygląd

Appenzeller jest psem o trójkolorowej maści. Kolorem dominującym jest czekoladowy, oraz dodatkowo występujący to biały i brązowy ? lecz są to pojedyncze znaczenia. Wysokość jaką mogą osiągnąć w kłębie może sięgać 56 centymetrów. Jeśli chodzi o wagę, to nie powinna przekroczyć 30 kilogramów. Jego sierść  jest gruba, dostosowana do różnych warunków atmosferycznych. Sierść jest również niezwykle lśniąca i miękka. Budowa ciała jest mocna i muskularna a więc można zauważyć, że jest to bardzo silny i wytrzymały pies. Uzupełnieniem całości, jest wesoły zakręcony ku górze ogon. Dość głęboko znajdujące się, kształtem przypominające migdał oczy zazwyczaj są w kolorach brązu.

Appenzellery są niesamowicie wszechstronnymi psami. Są bardzo pracowite, posiadają wrodzoną potrzebę do pilnowana i zaganiania bydła. W związku z jego instynktem doskonale sprawdzi się na wiejskich terenach gdzie będzie mógł uczestniczyć we wszelkich pracach  gospodarczych.

Pielęgnacja

Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na krótki włos, który je pokrywa nie wymaga częstego czesania.

Żywienie

Nie sprawia problemów żywieniowych. Bardzo chętnie jedzą wszystko.

Zdrowie

Psy rasy Appenzeller są dobrze przystosowane do różnych warunków. Rzadko chorują, są szczególnie  bardzo odporne na choroby skóry. Nie odnotowano chorób typowych dla tej rasy.

Dla kogo Appenzeller ?

Psy tej rasy doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi. Są niezwykle opiekuńcze, oraz oddane  członkom rodziny. Jako wierni kompani życia, zawsze w stosunku do ludzi będą przyjmować postawę obronną. Ze względu iż szybko się uczą, będą bardzo posłuszne jeśli chodzi o wydawane im komendy. Appenzellery nie nadają się dla osób, które nie będą w stanie poświęcić im odpowiedniej ilości czasu. Szybko przywiązujące się, od pierwszych dni życia będą podążać przy swoim właścicielu i czuć potrzebę jego bliskości.