Airedale terrier

Airedale Terrier to pies który został zaklasyfikowany do grupy terierów, dokładniej do sekcji terierów wysokonożnych. Airedale to psy  niebywałej inteligencji. Są niezwykle wszechstronne i bystre i potrafią zawstydzić nie jednego człowieka, nie wspominając już o innych zwierzętach. Ich wspaniały charakter zamiast zaletą, może być niestety wadą w wielu przypadkach. Ludzie rzadko decydują się na kupno psa tej rasy o takiej zaskakującej inteligencji, szczególnie w Polsce mimo, iż jest to dość znana rasa. Popularnie Airedale nazywane są królami terierów. Nic dziwnego, że krąży o nich taka pogłoska, ponieważ jest szczerze zasłużona. Podczas wojen psy te zasłużyły się jako psy sanitarne oraz te potrzebne do przenoszenia meldunków. Świetnie wywiązywały się ze swoich obowiązków, tym samym osiągając sławę i wielkie uznanie. Zaraz obok pudli z którymi właśnie podczas wojny pracowały, nie było psów, które mogły by im dorównać czy też zastąpić.

 

Historia

 

Nazwa Airedale Terriera wywodzi się od rzeki ? Aire, która znajduje się w regionie Leeds w Anglii. Ta oryginalna rasa powstała poprzez skrzyżowanie Otterhunda z terierem. Później krzyżowano je również z psami Collie. Poprzez dokładną selekcję wykształciły się właśnie Airedale. Niemalże wszystkie, w tym właśnie Airedale Terrier należą do ras które są formalnie rasami brytyjskimi. Airedale nie są starą rasą, wywodzą się z XIX wieku.

 

Użytkowność

 

Ze względu iż ich przodkami były psy myśliwskie teriery te są niezwykle wszechstronne pod względem myśliwskim. W obecnych czasach rzadko wykorzystywane są do polowań, wręcz przeciwnie ? głównie możemy zobaczyć go na wystawach. To iż jest to obecnie pies wystawowy nie świadczy iż jest wykorzystywany tylko w tych celach. Psy również sprawdzają się jako pies przewodnik dla niewidomych, czy psy meldunkowe w armii zupelnie jak podczaj wojny.

 

Gdy zdecydujemy się na psa tej rasy, ważne by decyzja ta była odpowiedzialna. Psy rasy Airedale bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, a więc było by wielkim zawodem dla niego gdy po jakimś czasie chcielibyśmy go oddać. Im więcej upływa lat psy te stają się coraz bardziej oddane właścicielowi. Airedale są bardzo żywe, i radosne. Przepełnia je inteligencja i stanowią idealnego czworonożnego przyjaciela. Ważne by przy wyborze takiego psa, pamiętać iż należy zapewnić mu sporo ruchu.

 

Charakter

 

Idealnie nadający się na wystawy, gdzie można pochwalić się jego niebywałym wyglądem i inteligencją, Airedale równie dobrze sprawdzają się jako psy domowe. Miano króla terierów osiągnęły dzięki wspaniałemu charakterowi i wyglądowi. Potrafią doskonale bronić swojego. Uwielbiają zabawę, przy czym są niesamowicie pracowitą rasą. Dla otaczającego ich świata są bardzo życzliwe.

 

Dla kogo Airedale Terrier?

 

Wiele osób posiadających psy tej rasy, może potwierdzić, że nadają się zarówno do mieszkania usytuowanego w mieście jak i do dużego domu. Mimo iż są to dość duże gabarytowo psy, nie ma z nimi wielu problemów i są łatwe w utrzymaniu w porównaniu nawet do niektórych przedstawicieli psów które są o wiele mniejsze. Nawet w małym mieszkaniu, nie zajmują wiele miejsca ? ponieważ w większości przebywają w swoim wyznaczonym miejscu. Są niezwykle spokojne. Psy te dopiero w terenie ukazują swoją niezwykłą żywiołowość, a więc w przypadku mieszkania w bloku ? należy zapewniać im spacery i zabawy w plenerze. Nawet bardzo przywiązane do właściciela pochłonięte zabawą potrafią o nim zapomnieć. Airedale nie są przeciwnie nastawione do innych psów, jednak gdy zostanie zaatakowany odwdzięcza się tym samym, ponieważ potrafi doskonale walczyć. Na ogół jest to bardzo spokojny pies.

 

Wygląd

 

Airedale to psy o charakterystycznej długiej głowie, która została osiągnięta w wyniku dość trudnej hodowli. Te teriery posiadają proste nogi o dość grubej konstrukcji. Kształt budowy jego ciała jest o nieco kwadratowych rysach. Jego grzbiet jest dość krótki, lecz kosztem tego posiada długą szyję. Jego budowa jest mocna, jednak nie jest przy tym szeroki. Zaraz obok charakterystycznej długiej głowy Airedale posiadają długi, prosty ogon. Jest wysoko osadzony i dumnie noszony w pozycji pionowej. Teriery te poruszają się w dość specyficzny sposób ? jakby wyrzucały na przód swoje równoległe kończyny. Na podłużnej głowie znajdują się dość małe, kształtem przypominające trójkąty uszy. Oczy również są stosunkowo małe, ciemnego koloru. Pokrycie Airedali to dość szorstkie włosie, na które składa się nieco miększy podszerstek i górna okrywa która jest bardziej twarda. Jeśli chodzi o barwę teriery występują w odmianie czarno-czerwonej bądź szaro-płowej. Ciemniejsza barwa pokrywa grzbiet, boki szyi i boki tułowia.  

Pielęgnacja

Airedale terier posiada specyficzną sierść,  która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ze względu na jej właściwości, sierść nie linieje. Zabiegi pielęgnacyjne możemy wykonać asami w domu bądź udać się do specjalistycznego salonu kosmetycznego dla psów.  Sierść rośnie dość szybko, osiągając długość około 10 cm, jednak nie poddawana zabiegom pielęgnacyjnym z upływem czasu staje się matowa. Gdy psy osiągają wiek mniej więcej roku, sierść ta zmienia kolor, by przyspieszyć ten proces psy poddaje się zabiegowi trymowania (inaczej skubania).  Trymowanie należy powtarzać mniej więcej co kwartał. W przypadku psów biorących udział w wystawach zabieg ten należy potarzać częściej. Prócz przycinania sierści, należy pamiętać o czesaniu ? w czym pomoże nam odpowiednio dostosowana szczotka bądź grzebień . Teriery te należy również kąpać,  zazwyczaj dwa razy do roku, używając odpowiedniego szampony oraz odżywki dostosowanej do psów posiadających szorstkie włosie. Z mniejszych, lecz równie ważnych zabiegów to czyszczenie uszu, oraz obcinanie pazurów, o których nie powinniśmy zapominać.