Aidi

Aidi należy do psów które znalazły swoje miejsce w grupie zaraz obok pinczerów, sznaucerów, szwajcarskich pasterskich, psów molosowatych oraz wielu innych. Aidi przynależą właśnie do tych ostatnich, czyli psów molosawtych o górskim typie, i do takowej sekcji są zaliczane. Psy tej rasy charakteryzują nigdy niewyczerpujące się zapasy energii. Psy te są również bardzo pracowite. Do tej pory Aidi są rzadko spotykane jeśli chodzi o Polskę.

Historia

Psy rasy Aidi są najprawdopodobniej potomkami dużych psów pasterskich azjatyckich. Pochodzą z gór Atlas, które znajdują się w Maroku. Początkowo były one traktowane jako psy stróżujące, zwłaszcza w miejscu gdzie powstały. Do ich obowiązków należała obrona zwierząt hodowlanych. Psy były również wykorzystywane jako psy obronne, przed dzikimi zwierzętami. W późniejszych czasach , gdy psy dobrze zaczęły sobie radzić również jako psy myśliwskie. Ich oficjalna nazwa to z francuskiego Chien de I Atlas.

Charakter

Psy rasy Aidi są niezwykle inteligentnymi stworzeniami. Są bardzo ostrożne, i nieco nieufne jeśli chodzi o obcych.  Są niezwykle energicznymi psami, wykazującymi obronne zdolności wynikające z ich pochodzenia. Są dobrymi kompanami w życiu człowieka, chętnie uczestnicząc w codziennych czynnościach. 

Wygląd

Jeśli chodzi o wielkość psy Aidi są duże. Posiadają silną, muskularną budowę. Mimo swojej wielkości psy te nie są ciężkie. Pokrycie ich dobrze zbudowanego ciała stanowi gęsta szata, która idealnie sprawdza się w wielu warunkach atmosferycznych, zarówno chroni przed słońcem jak i mrozem. Szata jest półdługa lecz gęsta, jej długość to mniej więcej 6 centymetrów. W okolicy głowy a szczególnie uszu włos jest nieco krótszy.  Znów ich ogon i pośladki  pokryte są dłuższym włosiem. Jeżeli chodzi i kolory w jakich mogą występować Aidi to, barwa biała, piaskowa, czerwona oraz pręgowana. Prócz jednolitych kolorów  mogą występować w barwie biało-czarnej, biało-płowej bądź nawet w trójbarwnym umaszczeniu.

Pielęgnacja

Pielęgnacja psów Aidi nie jest zbyt wymagająca i trudna. Psy tej rasy posiadają długie włosie, a więc chroni ono doskonale psa przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Należy wyczesywać ich sierść mniej więcej raz w tygodniu. Do tego zabiegu najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę bądź grzebień który posiada miękkie ząbki szeroko od siebie rozstawione. Prócz szczotkowania psy należy strzyc raz na parę miesięcy.

Dla kogo psy Aidi ?

Aidi nie mają problemu z przystosowywaniem się do nowego otoczenia. Psy tej rasy mogą być nawet trzymane w mieszkaniu, jednakże nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Psy te są bardzo energiczne i żywiołowe, potrzebują wiele przestrzeni. Gdy takiego psa zamierzamy trzymać w mieszaniu, konieczne jest zapewnienie mu codziennych, dość długich spacerów. W przeciwnym razie psy nie będą wykazywały radości do życia, tylko staną się pasywne i apatyczne. Podsumowując, psy Aidi nadają się szczególnie do domów, z ogrodem gdzie będą miały zapewniony wybieg i będą mogły zaspokoić swoje potrzeby związane z ruchem. Psy te do tej pory najczęściej występują w okolicach gór Atlas, w Maroku, Liberii czy też Algierii. Z biegiem czasu coraz częściej odnajdują się nawet w dużych miastach.