Affenpinczer (Pinczer małpi)

Wstęp

Affenpinczer, (affenpinscher), inaczej Pinczer małpi, lub Terrier małpi. Nazwa tej rasy pochodzi z języka niemieckiego i nawiązuje to małpiego kształtu pyska tego psa (affe – małpa). Psy te rzadko są spotykane w europie, popularne są natomiast w Ameryce Południowej. Psy tej rasy są zwierzętami bardzo przyjaznymi, a popularność są zawdzięczają głównie swoim spokojnym zachowaniem, dzięki czemu doskonale nadają się dla osób mieszkających w mieszkaniach. Pies ten często nazywany jest psem domowym, lub, zabawką domową (sic!).

Historia

Powstanie rasy datuję się na wiek XVII, i ja sugeruje niemiecka nazwa , wywodzi się z terenu dzisiejszych Niemiec. Wśród swoich przodków, Affenpinczer ma Gryfonii Brukselskie, jak i Sznaucery Miniaturowe. Przodkowie dzisiejszych terrierów małpich znane już od 1600 roku, charakteryzowały się większymi rozmiarami, i zróżnicowaną barwą sierści. Przez lata jednak, celem hodowców było osiągnięcie jednolitego czarnego ubarwienia, i zgrabniejszych kształtów, czego efektem są znane nam dziś psy.

Opis rasy

Affenpinczery osiągają wagę pomiędzy  2,9 a 6 kilogramami, i wysokość między 23 a 30 centymetrami. Posiadają kędzierzawą sierść, która po wyczyszczeniu i wyczesaniu staje się delikatna i gładka. Sierść tworzy kudłaty kołnierz wokół głowy i przednich łap, przechodząc w krótszą sierść od grzbietu do tylnych nóg. Specyfikacja rasy dopuszcza jedynie czarne ubarwienie, wyjątkiem jest klub AKC który dopuszcza jednak inne kolory.

Temperament

Pinczery małpie mają trudności w obcowaniu z innymi psami (szczególnie innymi terrierami, mimo iż są z nimi spokrewnione). W usposobieniu do innych zwierząt, znajdują się w grupie 2 w klasyfikacji clubu FCI. Affenpinczery są psami lubiącymi aktywność, przygody. Są ciekawskie i jednocześnie uparte, przy tym jednak uwielbiają się bawić z ludźmi. Rasa ta cechuje się pewnością siebie, żywością i dużym przywiązaniem do ludzi z którymi żyje. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, starają się one być obrońcami domu. Decydujące się na te psy, należy jednak pamiętać o właściwym wychowaniu, ułożeniu psa. Swoją ciekawość może łatwo zmienić się w psotliwość. Zróżnicowany trening, dla tego szybko nudzącego się psa, musi być właściwie dobrany. Należy również pamiętać, że podobnie jak terriery, pinczer małpi bardzo dba o swoje terytorium, zazdrośnie strzegąc swoje jedzenie i zabawki.

Nie rekomenduje się tego psa do kontaktów z małymi dziećmi.

Opieka

Jak już wspomniano, Affenpinczer wymaga dużo ruchu. Choć często trzymany w domu, potrzebuje regularnych spacerów. Psy te dożywają średnio 11,5 lat życia. Jest to odrobinę mniej niż inne rasy tej grupy, ale jest to typowa żywotność dla psów o tych rozmiarach.

Głównym powodem śmierci jest w przypadku pinczerów małpich:

- wiek – (24%)

- problemy urologiczne (19%)

- choroby stawo-kostne (14%)

Affenpinczer ze względu na swoje umaszczenie, i niewielkie rozmiary jest psem bardzo podatnym na wysokie temperatury. Należy więc pamiętać o odpowiedniej ochronie w okresie letnim. Unikajmy spacerów w gorących porach dnia, i upewnijmy się że nasz pies ma dostateczną ilość wody.

Nigdy nie zostawiajmy psa samego w zamkniętym samochodzie.

Częstym problemem u wszystkich ras małych są schorzenia stawu biodrowego. Gdy tylko więc zauważymy nierówny chód psa, zgłośmy się do weterynarza.