Choroba lokomocyjna

Wstęp:

Poruszanie się samochodem nie jest dziś niczym niezwykłym. Częste wyjazdy, podróże, to codzienność niektórych z nas. Często zmuszeni jesteśmy zabrać naszego psa w taką podróż. Nie wszystkie jednak zwierzęta dobrze znoszą jazdę samochodem. Więcej – psy lubiące podróże samochodowe to zdecydowana mniejszość. Co zrobić by ułatwić naszemu pupilowi taką jazdę, jak się do niej przygotować, i jak reagować na różne sytuację.  Przyglądnijmy się temu tematowi i dowiedzmy się czym jest choroba lokomocyjna psów.

 

Zapobieganie:

Jak wszyscy wiedzą, a nie liczni stosują, zapobieganie jest łatwiejsze niż leczenie. I tu możemy naszego psa przygotować do podróży samochodem. Jeśli posiadamy samochód, powinniśmy przewieźć nim naszego psa jak najmłodszym wieku, tak by dorastał on znając samochód i warunki jazdy. Zabierajmy czasem naszego pupila jadąc do parku, na działkę, lub szkolenie.  Oczywiście mówimy tu o krótkich przejażdżkach. Jeśli to możliwe, unikajmy dłuższych podróży, a na pewno nie „wrzucajmy” naszego psa na głęboką wodą, biorąc go na pierwszą jazdę w podróż set kilometrową.

Jak jeździć z psem:

Bezpieczeństwo. Nasz pies powinien zawsze jechać na tylnym siedzeniu. Zabezpieczmy go przypinając specjalnymi pasami, lub wioząc go w dostosowanej klatce. Absolutnie nie woźmy psa w bagażniku. Sadzanie go na przednim siedzeniu natomiast, zagraża samemu kierowcy. Pamiętaj że w razie wypadku, nieprzypięte osoby, jak i nieprzypięty pies, mogą stać się bardzo groźne także dla współpasażerów.

Żywienie. Unikajmy przejażdżek tuż po karmieniu. Najlepiej odczekajmy dwie godziny. W czasie krótkiej podróży starajmy się go nie dokarmiać. W czasie dłuższych, możemy podać psu odrobinę wody w czasie jazdy. Na wszelkie posiłki postarajmy się zatrzymać.

Zachowanie. Przed jazdą, pobawmy się z naszą psiną, tak by podróż kojarzyła się pozytywnie. W czasie jazdy nie krzyczmy na psa, nawet jeśli zwymiotuje (na pewno to nie poprawi sytuacji). Po każdej przejażdżce nagrodź psa zabawą, lub małą przekąską. W czasie jazdy pamiętaj o tym by zachować lekko uchylone okno.

 

I najważniejsze: Nigdy, ale to nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie. Szczególnie na słońcu ( a nawet w cieniu w upalny dzień – gdyż ten może zniknąć).