Wiedeński biały

Wstęp

Rok 1907 jest szczególną datą dla tej rasy, a zatem w tym roku rozpoczęła się rewolucja królików wiedeńskich białych. Miało to miejsce w niejakiej miejscowości Prinzendorf( okolice znanego Wiednia). Przeprowadzano przeróżne zmiany genetyczne i mutacje osobników z rodu Hototów białych. W wyniku jednej z mutacji powstał królik o całkowicie białej barwie, posiadający niezwykle niebieski kolor oczu, dziś znamy go jako królika wiedeńskiego białego. Jego charakterystyczne cechy to umięśnienie ciała, śnieżnobiała pokrywa włosowa i gęste futro. Dodatkowo wiadomo jest wszystkim, ze króliki wiedeńskie posiadają bardzo smaczne mięso – co jest powodem bardzo wysokiej popularności na świecie.

Proporcje ciała

Genotyp naszego pupilka: AA — – — – XX
Warto również wiedzieć że proporcje zapisane w poniższej tabelce ukazujące stosunkowo masę ciała odpowiednia do okresu życia( miesiąca) królików wiedeńskich.

wiek (miesiąc)

3

4

5

6

7

8

Kg

1,5

2,0

2,4

2,7

3,2

4,0

Jeśli któryś z hodowców postanowi swojego pupilka pokazać ludziom i weźmie udział w wystawie, warto wiedzieć  o punktach jakie dostaje w wieku 8 miesiąca życia, a nawet i powyżej. Punkty zależą od wagi naszego zwierzęcia.

kg

3,50 – 3,69

3,70- 3,99

4,0 – 5,09

5,10- 5,30

pkt.

8

9

10

9

Jak już widzimy sami najniższa z dopuszczalnych mas może osiągnąć 3,5kg, natomiast najwyższa 5,5kg.  Jednak rozróżnia się tutaj również płeć osobnika, zatem jurorzy zwracają dużą uwagę na płeć. Ponadto, przy końcowej ocenie przyjmuje się, że można dopuścić ewentualną możliwość niższej wagi o 5% od podanej w powyższej tabeli.

Budowa ciała

Króliki wiedeńskie białe mają wspaniale rozbudowane ciało, ich harmonijna postura i walcowaty tułów są dopiększone dość umięśnioną sylwetką. Ich okrągła i krótka głowa jest wspaniale osadzona na niezwykle krótkiej szyi. Mięsiste uszy, wspaniale osadzone na mocnych wiązadłach zakańczają się w kształcie łyżeczkowatym (zaokrąglonym).Ich długości może wynosić od 10,5 do 11,5cm. Kończyny naszych pupilków wydają się być silnie umięśnione o nieco średnich długościach. Samice w okresie 1 roku życia albo i ponad tego wieku mogą posiadać pojedyncze podgardle(symetryczne). Ogon naszych ulubieńców jest zwykle prosty.

Okrywa włosowa

Jeśli chodzi o owłosienie królika wiedeńskiego warto wiedzieć że futerko jest sprężyste, jedwabiste w dotyku i bardzo gęste. Długość okrywy włosowej może dochodzić do 3cm. Umaszczenie pokrywy określa się jako śnieżnobiałe.

Cechy szczególne

Każdy z królików posiada swoje cechy charakterystyczne dla swojej rasy. Królik wiedeński biały w swoim zakresie ma oczy barwy jasnoniebieskiej z niezwykle ciemną źrenicą, posiada owłosienie barwy śnieżnobiałej oraz pazury koloru białego.

Wady dopuszczalne

Brak harmonijności ciała. Zbyt długa głowa i szyja. Rozchylone uszy. Słabe owłosienie uszne. Mało sprężysta i jedwabista okrywa ciała. Brak gęstości włosa. Niewielkie odchylenie od średniej długości włosa, powyżej lub poniżej 3cm. Żółty nalot na umaszczeniu ciała. Występowanie podgardla. Odchylenia dotyczące barwy pazurów i oczu.

Wady niedopuszczalne

Waga królika poniżej przeciętnej(3,5kg) lub powyżej(5,3kg). Brak owłosienia na uszach i długość przekraczająca 13cm. Zbyt miękkie okolice uszne i zwisające czubki. Długości okrywy włosowej na ciele przekraczająca 3,5cm.Brak sprężystości na pokrywie. Rzadkie włosy. Liczne znaczenia i wyraźne plamy w kolorze żółtym bądź kredowym. Zupełnie inne barwy oczu i pazurów.

Podczas hodowania królików wiedeńskich białych należy zwracać uwagę na liczne odchylenia od standardowego wzorca. Ponadto w kolejnych etapach rozwoju osobników należy pozostawiać takie króliki które są najbardziej zbliżone do wyżej opisanego wzorca. Lekkie wady opisane w wadach dopuszczalnych nie wpływają źle na dalszych rozwój hodowli, natomiast wady z punktu o wadach niedopuszczalnych nakazują usunięcie i wyeliminowanie takich osobników(nawet droga sprzedaży).

3 Responses “Wiedeński biały”