Belgijski Olbrzym Biały

Wstęp

Belgijski Olbrzym Biały  uważany jest za królika dużych rozmiarów. Jego minimalna waga powinna wynosić 5,5kg, co równa się podstawowej masie ciała zwykłym odmianom Belgijskiego królika.  Olbrzym może nawet osiągnąć wagę  od 7 kg do 9 kg, chociaż zanotowano przypadki 10 kg.  Duże króliki typu Belgijskiego Olbrzyma stoją na półce razem z Olbrzymem Srokaczem, Francuskim Baranem, a także Morawskim Olbrzymem.  Hodowcy królików pragną wyhodować jak największe zwierze o najcięższej masie. Takie duże osobniki możemy nie raz spotkać na wystawach, ponieważ osiągają one wysokie noty.

Króliki należące do tej rasy są hodowane w głównym celu. Ich przeznaczeniem jest wykorzystanie w przemyśle spożywczym jako mięso, ale również w przemyśle przetwórczym do produkcji futer.  Jednak dużo ludzi hoduje Olbrzymy by pokazać je na przeróżnych wystawach albo po prostu stają się one pupilkami domowymi (pomimo dużych rozmiarów uwielbiają zabawy z ludźmi).

Belgijski Olbrzym Biały jak sami możemy zauważyć po nazwie pochodzi z Belgi. Zamieszkuje tereny Flandrii, w szczególności miast Gent. Znany od wielu tysięcy lat uważany jest za najstarszego pod względem dużej masy królika hodowlanego. W normach króliczej wagi osobniki powinny ważyć 6kg, jednakże ich niezwykłe wielkości biją rekordy. Zwykły kot waży 5kg, więc królik ważący 10kg jest dwa razy większy od kota.

Hodowla
Olbrzym biały nie jest wymagającym zwierzakiem, jednakże potrzebuje znacznej przestrzeni. Mimo brak wymagań warunków utrzymania warto zaopatrzyć się w doskonały wybieg dla swojego pupilka. Idealnym miejscem dla królika służącym do rozruszania jego kości może być ogród(koniecznie ogrodzony!), balkon lub taras( zabezpieczony lub zagrodzony).  Idealna klatka o dość dużej przestrzeni jest również bardzo dobrym miejscem wypoczynkowym dla zwierzaka, nie ważne czy to dzień czy noc królik może sobie w spokoju odpocząć od całego domowego rumoru. Pomysłowym dodatkiem mogą być różnorodne atrakcje w celach rozrywkowych dla naszego pupilka. Możemy umieszczać w klatce przeróżne zabawki, które na pewno znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym.
Jeśli chodzi o dzienna dawkę porcji żywieniowych to nie będziemy mieć dużych problemów z doborem dań. Jest wiele mieszanek paszowych w postaci granulek. Mieszanki są różnorodne, w zależności od wieku i wagi pupilka podajemy mu jedną z nich. Warzywa, trawa, owoce lub sianko, a także specjalne mięskie dodatki są doskonałymi smakołykami dla naszego podopiecznego. Dodatkowo należy pamiętać, że wszystkie zwierzęta muszą mieć całodobowy dostęp do świeżej wody!

Rozmnażanie
Jeśli chodzi o rozmnażanie Belgijskich Olbrzymów należy wiedzieć, że okres dojrzałości płciowej osiągany jest dopiero po dłuższym czasie. Samce potrzebują na to 1 roku, natomiast samice tylko 9 miesięcy. Wczesna próba dopuszczenia pary do skrzyżowania się może źle wpłynąć na ich dalszy rozwój i wzrost(zahamowanie i upośledzenie fizyczne). Należy zatem rozdzielać osobniki młodego wieku, ponieważ częste krzyżówki mogą doprowadzić do znacznych mutacji genowych, a w tym do skarłowacenia zwierząt. Choroby takie jak krzywica czy schorzenia narządów wewnętrznych mogą być objawami złego dokarmiania młodych. Słabsza płodność i mleczność u osobników płci żeńskiej może być również spowodowana nieodpowiednimi porcjami żywieniowym.

Wygląd

Każdy z hodowców powinien wiedzieć o ustalonym opisie wyglądu swojego królika. Belgijski Olbrzym Biały posiada genotyp typu – aa — – — – –

Stosunkowo wiek i ciężar ciała muszą się dopasowywać, więc należałoby znać odpowiednie proporcje swojego podopiecznego zamieszczone w tabelce poniżej:

wiek (miesiąc)

3

4

5

6

7

8

masa w kg

2,6

3,6

4,6

5,3

5,8

6,5

 

Króliki tej rasy charakteryzują się harmonijną sylwetką i budową ciała, posiadają prostą linie grzbietu. Jego zad jest perfekcyjnie zaokrąglony i klatka piersiowa głęboka i dosyć rozwinięta. Olbrzymy posiadają szeroko rozstawione nogi tylne i silne kończyny przednie ustawione względem siebie równolegle. Jego głowa jest proporcjonalnie usadzona na szyi niewielkich rozmiarów, a dość prosty ogon przylega znacznie do ciała zwierzęcia.

Długość tułowia królika tej rasy sięga 65cm długości, a nawet i 70cm, chociaż zanotowano przypadki o jeszcze dłuższych osobnikach. Dość szeroka głowa samców jest niezwykle większa niż u osobników płci żeńskiej. Posiadają oni garbonosy układ pyska i stosunkowo dużą głowę. Ich mięsiste uszy są wysoko osadzone, wydają się być mocnymi częściami ciała, a ich kierunek odchylenia jest skierowany lekko ku górze. Są proste i sterczące, zaokrąglone na górnych koniuszkach Wewnętrzna powierzchnia uszu jest łysa, natomiast na zewnątrz występuje całkowite owłosienie. Długość uszu naszego królika waha się od 19cm, aż do 25cm. Występują też wyjątki gdzie ta długość całkowicie przewyższa normę.

Jeśli chodzi o jakość okrywy włosowej należy wiedzieć że cechuje się ona sprężystością, gęstością i niezwykłą jedwabistością. W dotyku jest miękka i przyjemna. Długość włosów okrywowych sięga 3cm,  może nawet 4cm . Pod owłosieniem znajduje się się maleńki podszorstek będący podszyciem. Belgijski Olbrzym Biały jak sama nazwa wskazuje jest królikiem o białym umaszczeniu na całym swoim ciele, bez żadnego wyjątku. Specyficznymi cechami tej rasą są również włosy pełniące owłosienie podszyciowe są barwy śnieżnobiałej oraz oczy naszego królika, które są koloru różowego( co może wydawać się dość przerażające) bądź karminowego.  Jego pazurki są tak jak i cały królik barwy białej.

Jak wiadomo, nie każdy królik rodzi się jako idealny przedstawiciel swojej rasy, należy pamiętać, że czasem mogą nastąpić komplikacje w budowie ciała lub barwie okrywy włosowej. Rozróżniamy wady dopuszczalne, które pozwalają na dalsze hodowanie i wady niedopuszczalne, które powodują, że dany osobnik nie nadaje się do sprzedaży.

Wady dopuszczalne
Wiemy o tym, że sylwetka naszego pupilka jest znacznie harmonijna i płynna, zatem brak znacznej harmonijności jego budowy ciała może świadczyć o lekkiej wadzie. Dodatkowo różnorodne zwężenia klatki piersiowej jak i całego tułowia oraz zbytnio spiczasty kształt pyska może być powodem do obaw. Zbyt krótka długość tułowia zwierzęcia ( 60cm – 65 cm), uszy stosunkowo małych rozmiarów ( od 16cm do 18cm) oraz znaczne problemy w okrywą włosową ( nieestetyczna, lekko żółtawa, znacznie mniej gęsta i sprężysta). Dodatkową wada jest zmiana barwy białej na podbródku królika na barwę nieco popielatą.

Wady niedopuszczalne
Do tej grupy błędów na pewno zaliczają się też wady dopuszczalne tylko o zwiększonym poziomie. Jeśli ciężar ciała naszego królika jest znacznie mniejszy od 5,5 kg, a długość tułowia zwierzęcia wynosi najwięcej 60 cm wtedy należy odstąpić od hodowli takiego osobnika. Powinniśmy również pamiętać, że uszy nie mogą być krótszej długości niż 16 cm, a okrywa włosowa nie może przypominać pożółkłej sierści. Królik nie może mieć również owłosienia barwy kredowej o znacznie rzadkim i bardzo mało sprężystym włosie. Nasz pupilek także nie powinien posiadać opadającego bądź co gorsze przekrzywionego ogona. Jego barwa oczu i pazurków pod żadnym pozorem nie może odchodzić od normy ( inna barwa).

Tak jak już wiemy należy osobiście i bardzo dokładnie sprawdzać każdego osobnika pochodzącego z nowych  miotów, ponieważ każda nawet maleńka wada może zagrozić naszej dalszej hodowli. Ludzie zakupujący od nas Belgijskie Olbrzymy Białe są w stu procentowo pewni, że dokonali słusznej decyzji i jeśli dojdzie do zauważenia jakiejkolwiek wady właściciel nowego nabytku może odwołać się od zakupu. Dzieje się również bardzo źle w wypadku ewentualnej wystawy królików, kiedy któryś z sędziów zauważy minimalną wadę niedopuszczalną może zdyskwalifikować naszego podopiecznego. Należy zatem zwracać bardzo szczególną uwagę na liczne wady i odchylenia od przestawionej powyżej normy.